TUSAŞ'tan Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri hamlesi

TUSAŞ ve Ukraynalı “Motor Sich” firması Ağır Sınıf Tarruz Helikopter motoru için sözleşme imzaladı. Anlaşmaya göre 14 adet motor tedarik edilecek. Öte yandan helikopterin ilk uçuşunun 2023 yılında yapması planlanıyor.

TUSAŞ'tan Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri hamlesi
TUSAŞ'tan Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri hamlesi
GİRİŞ 29.06.2021 11:14 GÜNCELLEME 29.06.2021 11:15
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ve Ukraynalı “Motor Sich” firması Ağır Sınıf Tarruz Helikopter motoru için sözleşme imzaladı. Ukraynalı “Motor Sich” firması ile yapılan anlaşma kapsamında 14 adet motor tedarik edilecek ve Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin uçuşu 2023 yılında gerçekleştirilecek.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) arasında imzalanan Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi Sözleşmesi ile geliştirilecek helikopter için çalışmalar devam ediyor. Mevcut ATAK helikopterinin yaklaşık iki katı kalkış ağırlığına sahip olacak Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri için önemli bir eşik daha tamamlandı.

2023 yılında uçuşu gerçekleştirilecek Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri için TUSAŞ ve Motor Sich firması arasında yapılan anlaşmada 14 adet motor tedarik edilecek. 2025’e kadar toplam 14 adet motor teslimatının yapılması planlanırken, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’ne ait olacak motorların ilk teslimatının 2 adet olacak şekilde Eylül 2022’de yapılması planlanıyor.

TUSAŞ, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri’nin motoru için Ukrayna’yı seçti

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil şunları kaydetti:

“Söz verdiğimiz gibi 2023 yılında uçuşunu gerçekleştirecek Ağır Sınıf Taarruz helikopterimiz için önemli ve kritik bir aşamayı daha tamamladık. 2019 yılında Savunma Sanayii Başkanımız öncülüğünde imzaladığımız projeyi aradan 2 yıl sonra yeni bir sözleşme ile harekete geçirdik. İnşallah, Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında 2023’e TUSAŞ olarak iddialı bir giriş yapacağız. Neredeyse tüm projelerimizin uçuş yapacağı bir yıl olacak.”

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 52
 • Alp 2 ay önce Şikayet Et
  adam taarruz helikopterinden bahsediyor motoru uçak motoru yapmaktan zor motorda zirve demek... cahil cühela ekibi motosiklet motorunu biraz büyük yapınca kamyon, tank, uçak helikopter motoru oluyor sanıyorlar. Motor konusunda bayağı mesafe aldık zirve de yakın.. ayrıca 80 yıldır hiçbir şey üretmeyenlere konuşun , 20 yılda 80 yıllık açığı kapatanlara değil..
  Cevapla
 • Bozok 2 ay önce Şikayet Et
  Gerçekten muhteşem, Aferin
  Cevapla
 • Yavuz 2 ay önce Şikayet Et
  admin kolay gelsin. kullandığın foto t629 a ait. t629 yerli ts1400 motorunu kullanacak. Haberinizde bahsedilen motorlar ise t929 helikopterinde kullanılacak. Fotoğrafı aşağıdaki linktekiyle değiştirmeni tavsiye ediyorum. https://www.atauni.edu.tr/yuklemeler/e2ca4bd7a0d69452fa016732c2f6c15c.jpg
  Cevapla
 • Mizah 2 ay önce Şikayet Et
  Hocam hani kendi motorumuzu çalıştırmıştık ? Lütfen işleri hızlandırmak için dışarıdan da motor alabiliriz tabii ama kendi projelerimizden vazgeçmeyelim.
  Cevapla
 • Tamer Danacı 2 ay önce Şikayet Et
  Bu işler r anda olmaz kardeşim.ürettiğimiz motor atak içindi. Bu daha ağır bir tipi. Neredeyse atağın iki katı.
  Cevapla
 • yaani 2 ay önce Şikayet Et
  yine motoooor diye ciyaklamış bizim motorcular. Pd-170, Ktj-3200, Ts-1400,Bmc desen bön bön bakarlar. üretilenleri kesinlikle görmezler bilmezler. yüzde yüz genel maksat helikopteri yaptık (Gökbey) ama görmezler. ondan sonra milletin moralini bozmak için burda motorr diye ciyaklarlar. sanki tarihten beri bu ülkede motor üretiliyor. 15 senede bu aşırı büyük başarıyı görmeden boş boş yorumlar yapılıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle