Tüm Yorumlar

Yorumlar52

 • Alp 3 ay önce Şikayet Et
  adam taarruz helikopterinden bahsediyor motoru uçak motoru yapmaktan zor motorda zirve demek... cahil cühela ekibi motosiklet motorunu biraz büyük yapınca kamyon, tank, uçak helikopter motoru oluyor sanıyorlar. Motor konusunda bayağı mesafe aldık zirve de yakın.. ayrıca 80 yıldır hiçbir şey üretmeyenlere konuşun , 20 yılda 80 yıllık açığı kapatanlara değil..
  Cevapla Toplam 16 beğeni
 • Bozok 3 ay önce Şikayet Et
  Gerçekten muhteşem, Aferin
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • Yavuz 3 ay önce Şikayet Et
  admin kolay gelsin. kullandığın foto t629 a ait. t629 yerli ts1400 motorunu kullanacak. Haberinizde bahsedilen motorlar ise t929 helikopterinde kullanılacak. Fotoğrafı aşağıdaki linktekiyle değiştirmeni tavsiye ediyorum. https://www.atauni.edu.tr/yuklemeler/e2ca4bd7a0d69452fa016732c2f6c15c.jpg
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • Mizah 3 ay önce Şikayet Et
  Hocam hani kendi motorumuzu çalıştırmıştık ? Lütfen işleri hızlandırmak için dışarıdan da motor alabiliriz tabii ama kendi projelerimizden vazgeçmeyelim.
  Cevapla Toplam 16 beğeni
 • Tamer Danacı 3 ay önce Şikayet Et
  Bu işler r anda olmaz kardeşim.ürettiğimiz motor atak içindi. Bu daha ağır bir tipi. Neredeyse atağın iki katı.
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • yaani 3 ay önce Şikayet Et
  yine motoooor diye ciyaklamış bizim motorcular. Pd-170, Ktj-3200, Ts-1400,Bmc desen bön bön bakarlar. üretilenleri kesinlikle görmezler bilmezler. yüzde yüz genel maksat helikopteri yaptık (Gökbey) ama görmezler. ondan sonra milletin moralini bozmak için burda motorr diye ciyaklarlar. sanki tarihten beri bu ülkede motor üretiliyor. 15 senede bu aşırı büyük başarıyı görmeden boş boş yorumlar yapılıyor.
  Cevapla Toplam 48 beğeni
 • israfil gözùtok 3 ay önce Şikayet Et
  turkiyemin gurur kaynağı emeği geçen lerden Allah razı olsun
  Cevapla Toplam 27 beğeni
 • Mahmut 3 ay önce Şikayet Et
  Altay Tankının motorunu da Ukrayna'ya ortak üretebilirdik. Rusya faktörü engel oldu galiba. Hala geç kalmış değiliz bu Koç grubuyla falan olacak işler değil.
  Cevapla Toplam 20 beğeni
 • Selim 3 ay önce Şikayet Et
  Ukrayna’yla nasıl motor yapacaksın ? Adamların ellerinde ki motor Altay’a uymuyor. Sorun bu. Bunun dışında tork sorunu da var Ukrayna motorunda. Altay tankı Alman MTU motoruna göre tasarlandı ama sonra Suriye olayları patlak verince Almanya motorları satmama kararı aldı. Adamların dışişleri bakanı açık açık Suriye yüzünden satmıyoruz diyor daha ne desin ? Ayrıca Altay tankının BATU motoru yapıldı hatta ilk kez çalıştırıldı bile. Ukrayna motoruna gerek yok.
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  koç gurubunu sevmem yalnız altay tankını bmc yapıyor
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Meraklı 3 ay önce Şikayet Et
  BMC firması 4 çeşit motor üretiyor. Bazılarının test süreçleri nerdeyse bitti bazılarının devam ediyor. BMC 400 Beygirlik Vuran, 600 beygirlik Azra, 1000 beygirlik Utku ve 1500 beygirlik Batu motorunu üretiyor. Batu Altay tankı için. Utku Fırtına obüsleri için Azra 8x8 zırhlı araçlar için, Vuran ise 4x4 zırhlı araçlar için kullanılacak. Biraz sabredin. Az kaldı.
  Cevapla Toplam 15 beğeni
 • Casper 3 ay önce Şikayet Et
  BMC Power üretecek.Birde güney koreli bir firmayla anlaşıldı artık hangisi randimanli olursa.. Güney kore sağlam ülke obüslerin yazılımı elektronik donanımı samsunga ait.
  Cevapla Toplam 10 beğeni
 • Akiseli 3 ay önce Şikayet Et
  Koç ta bu ülkenin değeri Alerjin mi var Koçlara
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Idris Günay 3 ay önce Şikayet Et
  Kocla alakasi yoktur ondan alinali yillar oldu altay BMC,de ve yanlis bilmiyorsam tank motorunu bmc 3hafta önce calistirdi yani yerli olarak 1500beygir diye okumustum.slm
  Cevapla Toplam 12 beğeni
 • Azeri Türkü 3 ay önce Şikayet Et
  Motor konusunda adamlar uzman.Öncelikle şartsız üretim oluyor.Yani izin olayı olmadan istediğimiz gibi dış satım olayı var.Hızla girelim.Bu arada ülkemizde altyapı oluşturabiliriz.Bu iş ekip meselesi.3 yılda ancak alt yapı oluşur.5.yılda üretim olabilir.Sağlam adamlarla bu iş halledilecektir Allah ın izniyle
  Cevapla Toplam 19 beğeni
 • Ugur 3 ay önce Şikayet Et
  Neden uzman? Bir zamanlar rusya kiev'den yönetiliyordu. Adamlar orayı terk etmeye mecbur kalırken, uçak motoru vs herşeyleri orada kaldı.
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • misafirin sözü 3 ay önce Şikayet Et
  neden 14 motor yapıyorsanız tam yapın bir işi 14 motor demek 7 ağır sınıfı helikopter demektir
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • misafir 3 ay önce Şikayet Et
  14 motor 7 helikopter demek değil. İşletme yedeği de tutarsan belki 4 helikopter. Ağır tip dediğin helikopterlere yüksek güç sağlayacak dünyada sayılı üretici var, bizimkiler kendi kendine gelin güvey oluyor. ATAK ta cts800 kullanılıyor. Gökbey çok küçük sınıf be düşük güçsüz bir helikopter, çok şey beklemeyin.
  Cevapla
 • ABDULLAH 3 ay önce Şikayet Et
  Protatip için 14 motor aliyorlar basit konuyu niye sorunmuş gibi algiliyorsunuz.TS 1400 helikopter motoru yerli ve milli olarak yaptik bu Atak 1 ve Gökbeyde kullanilicak .Atak 2 de ise ukrayna motoruyla ilk uretimi yani prototibinde kullanilicak seri uretimine kadar Atak 2 nin yerli ve milli motoruda üretilmiş olucak.
  Cevapla
 • Tr yerli 3 ay önce Şikayet Et
  Teknoloji transferi varsa güzel olsun bizim olsun
  Cevapla Toplam 10 beğeni
 • Ahmett 3 ay önce Şikayet Et
  Motor üretmediğiniz sürece hepsi fasafiso....
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • yahu 3 ay önce Şikayet Et
  biraz araştırda öyle yaz bari. Ktj-3200, Tei-ts-1400, Pd-170 ve Bmc nin ürettiği dizel motorlar. daha düne kadar hayal edemiyorduk bunları. bu helikopterin yerli motoru da hazırlanıyor. o zamana kadar ithal motorla denenecek ve hazır hale getirilecek. araştırmadan bilmeden boş boş yazıyor milletin moralini bozmaya çalışıyorsunuz. 70 yıl yatanlar niye yapmadı motoru. inönü devrim arabasını neden devam ettirmedi. tamamen yerliydi o araba. tutturmuşsunuz bir motor motor motor. yapıldı ama görmüyorsunuz yada görmek istemiyorsunuz.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Sabırsız 3 ay önce Şikayet Et
  Kaç aylıksın ...
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Murat ERKEN 3 ay önce Şikayet Et
  Daha geçen yıl helikopter motoru üretmistik.Soyle güçlü boyle iyi diye anlatılmış hatta çalıştırılmıştı.Milleti mi yiyorsunuz?
  Cevapla Toplam 6 beğeni
 • Hakkı An 3 ay önce Şikayet Et
  Ukrayna RUSLARIN savunma sanayinin bel kemiğiydi... Bu arada biz helikopter ürettik; motoru da dahil. Ancak ürettiğimiz hafif yolcu helikopteri ve saldırı helikopteri. Bunlarla kendi ağırlığı en fazla kendi ağırlığının iki katı taşırsın. Belirli bir yüksekliğe de çıkamaz. Teknik bi konu. Bir de NAKLİYE helikopterleri var. Yük taşır; top, havan; vagon, gemi; bir bölük asker veya teçhizatını vb. ... Yine savaş uçağı yapıyoruz; önce eğitim uçağı yaptık; sonra F16 benzeri Saldırı uçağı (hava- hava ve hava-yer sınıfı) olacak (çin yaptı j serisi ama jet motorundan hikaye) daha sonra yolcu uçağı; bombardıman uçağı vb. yapılacak. Nakliye uçağı yapsak ta motorunu Ukrayna ile üretmeye anlaştık gibi...
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • ben 3 ay önce Şikayet Et
  TS-1400 atak için yaptığımız motor. Atak-2 ağır taarruz helikopteri olacak. Bilişimci rumuzlu arkadaşın dediği gibi o motorda hazırlanıyor. daha düne kadar hiç bir şey üretmiyorduk. şimdi KTJ-3200 jet motoru, TS-1400 helikopter motoru, PD-170 siha motoru üretiyoruz. Bmc 9 çeşit dizel motor üretiyor. biraz araştırsan kendini komik duruma düşürmezsin.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Bünyamin 3 ay önce Şikayet Et
  O üretilen motor Gökbey helikpptero için. Yani birincisi sivil bir helikopter ikncisi daha hafif bir helikopter. Bu anlaşması yapılan helikopter motoru, askeri helikopter için ve daha ağır bir tonaj için. Haa sen şimdi sorarsın askeri helikopterle sivil helikopterin motoru arasında ne fark var diye. Onu da sen araştır, bakalım fark varmı yokmu? Kimsenin kimseyi yediğo
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • benden söylemesi 3 ay önce Şikayet Et
  ağır sınıf taaruz helikopteri motoru diyor. iyi oku.sazanlık yapma.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Bilişimci 3 ay önce Şikayet Et
  Bilgin yok ama fikrin var, değil mi? Bari bu konulara ilgili olsan da konuşsan yada önce araştrısan neler üretilmiş neler üretilecek, sonra konuşsan? Atak 2 helikopteri, Atak 1 sınıfından farklı olarak üretilecek olan 8-10 ton sınıfında bir helikopter olacak. Atak-2 için TEI geçen nisan ayında TEİ TS 3000 motor projesine başladı. Daha bitmiş değil. Prje bitene kadar aradaki açığı ise Ukrayna'nın Sich Motor firmasının motoruyla kapatacaklar. Nihayi olarak Atak-2 lerde TEİ TS 3000'ler kullanılacak. Umarım bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı bırakırsın ve araştırmanın bilmenin lezzetine varırsın.
  Cevapla Toplam 23 beğeni
 • Beşiktaşlı 3 ay önce Şikayet Et
  Ağır sınıf taarruz helikopter motoru.Elma ile armudu karıştırma
  Cevapla Toplam 11 beğeni
 • Casper 3 ay önce Şikayet Et
  Sayın Temel kotil mulakatinda helikopterde en kritik parçanın şanziman ve onun aksamları olduğunu belirtti.Biz bu parçayı uretiyirmusuz ve mükemmel seviyedeymis muadillerine göre.Motor konusunu hatırlamıyorum ama sanki biz uretiyorduk bu anlaşma farklı bir anlaşma zannımca.Hangi motordan daha fazla randıman alırlarsa onu mu kullanırlar yoksa 2 motorun üstün özelliklerini alir ortak tek motor mu üretirler bilemedim..Vardır devlet babanın bildiği dahada güzel olur inşallah..20 yıl önce desen helikopter yapacaz hayal gelirdi şimdi maşallah diyelim.
  Cevapla Toplam 13 beğeni
 • Hakkı An 3 ay önce Şikayet Et
  Jet Motoru üretim teknolojisine sahip birkaç ülkeler; İngiltere (anlaşmalıyız); Rusya; Fransa; Almanya; İsveç; ABD; G.Kore; Japonya; Rusya; (Ukrayna-Brezilya-İtalya-İspanya-Türkiye-İsrail sınırlı yetenek). Hepsinin yetenekleri birbirinden farklı; Fransız savaş jeti ağırlığının 2 katı savaş yükü ile havalanıp rahatça. İngiliz R&R (batabilir) Yemen SAVAŞINI tetikleyip Suudi savaş jetlerinin motor uçuş saatlerini yedi bitirdiler; suudi filolarını yenilemek müşterisi. Ve Tüm AB ile İngilizler ( İsveç) 6 ncı nesil (f35 - f22 -F/A37 ; Mig37) uçağı ortak üretecek; G.Kore ve Ukrayna bize en yakın ülke Diyelim G.Kore ve Japonya ile çin kapıştı; Ortağı Türkiye savaşuçağı gelmeye devam.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Üzgünüm 3 ay önce Şikayet Et
  Hani motorunu kendimiz yapacaktik, neden gene u dönüsü yapiyoruz, sonucta Ukraynaya da güvenemeyiz, Kirim Türklerini yok saymadilarmi onlarda sonucta. Simdi ruslara karsi sikisinca bize yaklastilar. Büyük oyunlar dönüyor dikkat etmeliyiz.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • Ferdibaba 3 ay önce Şikayet Et
  Her sınıfın motoru farklı ne yazikki motor konusunda daha işin basindayiz ağır sınıf motorunda yapılacaktır ama zaman alacaktir
  Cevapla Toplam 9 beğeni
 • murat 3 ay önce Şikayet Et
  icimizde çok hain ve hain partiler var iken ilk defa erdogan doneminde milli altyapi atilimlari yapildi ve yapilmakta.fetö ve gayri milli iktidarlar sebebiyle engellenen projeler hayata gecmekte.Anlayisli olmak ve desteklemek lazim.Allah razi olsun .Öyle atinin yüksek medeniyyet ufkuna heykel dikerek,sahte ataturkculuk yaparak ulaşilmaz azizimmm)))
  Cevapla Toplam 7 beğeni
 • Huseyink 3 ay önce Şikayet Et
  Mevcut hükümete ve sayın Erdoğana teşekkür ederiz yapılan herseyin değeri var Atatürk heykellerininde değeri çok büyük milli birlik ve beraberlik için yeni kuşakların bu milletin kahramanlarını anmaları ve o inanç ve iman ile yetişmeleri için lazım siyaset uğruna kimse bölücülük yapmasın
  Cevapla Toplam 1 beğeni