Kanal İstanbul'un maliyeti ne olacak?

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, bugün temeli atılacak Kanal İstanbul'la ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Projenin maliyeti üzerine açıklama yapan Ulaştırma Bakanı, "Finansını kendi üreteceği için oradan sağlanacak" dedi.

GİRİŞ 26.06.2021 13:13 GÜNCELLEME 26.06.2021 13:23
Bu Habere 82 Yorum Yapılmış

Kanal İstanbul’la ilgili muhalefet partilerinin eleştirilerine hangi cevapları veriyor? Proje ne zaman tamamlanacak, bittiğinde Türkiye’ye nasıl bir katkısı olacak? 1915 Çanakkale Köprüsü ve 5G’ye geçiş hazırlıkları hangi aşamada? Yeni uydulardan; demiryolu, otoyol ve tünellere büyük projelerde son durum ne? Ahmet Hakan sordu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yanıtladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu'nun açıklaması şu şekilde;

Yarın ilk kazma vuruluyor. Etaplar halinde de yapılabilir. Köprünün temeli atılacak diğer taşımalar için de çok yoğun bir iş var. 1 yıl hazırlık 5 yılda yapım olarak düşünüyoruz. 6 yıl sonra Kanal İstanbul bitmiş olacak. Öngörümüz bu. Dünyanın en büyük projelerinden birisi ve uzun soluklu bir çalışma.

Çok yoğun bir çalışma var son 5 yılda. Uzmanlar heyetler halinde ayrı ayrı raporlar hazırlıyor 30 farklı sektördeki uzman bilim adamlarıyla çalışıldı. Simülasyonların bir kısmı burada bir kısmı da yurt dışında yapıldı. 

Burada sadece kanalın coğrafi şekli var bunun bir çok yan unsur var ama şu an onları burada görmüyorsunuz. Bu su oyluna niye ihtiyaç var? Asıl buraya gelinmesi lazım. Önümüzdeki 100 yıla damga vuracak bir hareketten bahsediyoruz.

Kanalın uzunluğu 45 km. Bunun yüzde 70’i doğal su yolu. Bir su yatağı var orada Küçükçekmece ile Sazlıdere arasında kullanılan atıl bir yer var. Küçükçekmece Gölü de dahil olmak üzere yüzde 70’i zaten doğal su yatağı. Kanal uygun hale getirilip derinleştirilecek. Yüzde 30’unda bir hareket olacak. Derinleştirme işi zor mühendislik işi.

Biz gelişmekte olan bir ülkeyiz. Gelecek 50 yılı planlamak zorundayız az para ile maksimum parayı sağlamak için master planlarınızın olması lazım. Dünyada ciddi bir ticari hareket var. Uzak Doğu’dan Batı Avrupa’ya bir 750 milyar dolarlık bir hareket var. Bu bir lojistik haritasıdır.

İstanbul Boğazı ancak 25 bin gemiyi kaldırabilir. İstanbul’da şu anda yıllık 43 bin gemi geçiyor. Şu an Marmara’da onlarca gemi sırada bekliyor. Şu anda Boğazın yönetimi bakanlığımız tarafından yapılıyor.

Sırada bekleyenler zaten hazırlar. Gemi sayıları arttığı zaman 3-4 güne çıkacak süre. Bekleme lojistik maliyetleri var gemilerin. Bugün için bile bu sıkıntı var.  Bir de beklerken bile yüzlerce litre yakıt yakıyorlar bunun çevreye zararı da var. 100 bin dolar maliyetinde bekleyeceğine 80 bin dolar verip Kanal İstanbul’dan geçecek. Buraya mutlaka alternatif bir su yolu yapılması gerekiyor.  Kanal İstanbul çok ciddi para kazanacak ve kendi yapım maliyetini kendisi karşılayacak.

Daha geçen  hafta iki balıkçı kardeşimiz köprü altında konteynır gemisi çarpması sonucu hayatını kaybettiler geçmişte yine çok ciddi kazalar var. Biz kaza olmaması için olağanüstü bir mücadele var burada. Marmara’da bekleyen gemilerin hareketini sağlamak için alternatif bir su yoluna ihtiyacımız var. Bekleyen gemilerin çevreye çok ciddi zararları var. Kanal İstanbul’da gemiler kontrollü geçecek. Boğaz’dan kontrollü geçmek çok zor. Ters akıntılar var. İstanbul Boğazı’nı kontrollü verme şansımız olacak bekleyen gemi azalacak. Rahat bir alternatif yol olacağı için bir rahatlama olacak.

İstatistiği biz gemi sayısı ve boyuta göre yapıyoruz. Ticaret hacimlerinin artışına göre de düzenliyoruz. Yıl yıl artacak bu. Şu an 12 milyar tonluk bir hareket var ve bu 25 milyar tona çıkacak. Bu geleceğin projesidir. Büyük Türkiye’nin büyük projelere hazırlıklı olması gerekiyor.

Kanal İstanbul'un maliyeti ne?

"PROJE FİNANSINI KENDİSİ ÜRETECEK"

Bu uzun soluklu bir proje. Son 5 yıldır çok aktif çalışıyoruz. Uzamasının sebebini biz genel bütçeye yük olmadan bu projeyi yapmaya çalışıyoruz. Burada gemi geçişlerinden pay alınacak bir o bir de büyük limanlar onlardan gelir sağlanacak. Karadeniz kıyısında çok ciddi  limanlar olacak. İnşallah bitirdiğimiz zaman etrafındaki teknolojik alanlarıyla birlikte Türkiye’ye çok büyük değer katacak bir proje. Finansını kendi üreteceği için oradan sağlanacak. Finans modelleri var. Finans trafiği ile ilgili çok yoğun bir çalışmamız var.

Akıllı bir şehir olarak 500 bin nüfus planlandı.

Bütün sektörlerde 200’ün üzerinde alanında uzman hocaların çalıştığı raporlar var. Yapılmış olan modeller ve etütler var. Bunların sonucu bu projelendirildi. Su yolları ile ilgili bir sorun yok. Kanal İstanbul güzergahı üzerinde herhangi bir orman alanı yoktur. Kanal İstanbul’un coğrafi fotoğrafında doğal bir su yolu var zaten.

İkinci temel, diğer köprüler ve kanalın kazı işlemeleri için yapılacak. İhaleler sonrasında olacak. Burada 6 köprü ve 1 raylı geçit olacak.

"TOPLAM 15 MİLYAR DOLARLIK PROJE”

Toplamda 15 milyar dolarlık bir projedir bu. Bunun içinde hepsi içerisinde  6 tane köprünün maliyeti de 1.6 milyar dolar. 12 yılda kendi maliyetini karşılayacağını düşünüyoruz, bizim raporlarımız öyle gösteriyor.  Bizim projede gecikmemizin en büyük sebebi genel bütçeye yük olmadan yapmaya çalışmamız. Gelir getirici bir proje bu 12 yılda maliyetini çıkaracak. 12 yılda bunu karşıladı ondan sonra ülke buradan yüzyıllar boyu para kazanacak. Hem işlev görecek hem de ülke buradan para kazanacak.

Finans görüşmeleri devam ediyor, bir fizibilitenizin olması lazım. Bu bir finans modeli. Yatırımcı buraya bir yatırım yapacak. Gemi sayısını taahhüt ederken bir fizibiliteye dayanarak vaat edeceğim. Bu bir finans modeli dünyanın her yerinde uygulanıyor.

KANAL, MÜSİLAJA ÇARE OLACAK MI? 

Kanal İstanbul’un müsilaja etkisi ne olur diye sorulunca çıkartılan raporlar var. Karadeniz’den Marmara denizine kadar bir akıntı olacak. Müsilajın nedeni suyun sıcaklığının artması deniz kirliliği ve hareketsizlik. Karadeniz’in suyu geçtiğin etkileşim yönünde bir hareket olacak. Sıcaklığın düşmesinin etkisi olacak ve geçtiği oranda bir etkisi olacak. Müsilaj sorunun çözmez ama sorunun çözülmesinde katkısı olur.

KAYNAK: CNN TÜRK
ETİKETLER
son dakika haberi
YAZDIR
YORUMLAR 82
 • Hak 6 ay önce Şikayet Et
  Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinde ayrılan Demiryolu için hiç projelerde görünmüyor. Güzergahlarda görünmüyor. Unutuldu herhalde.
  Cevapla
 • Sonuna kadar akp 6 ay önce Şikayet Et
  Ya yorumlari okuyorum heryer vatan haini olmuş. Ne pahali bu ulkede. hersey ucuz. Yalan konusmayin. Onceden ev telefonu bulamiyodunuz. Simdi herkezin elinde kamerali cep telefonu var. Herkez hamburger yiyor. Bilardo oynuyo. Pissa yiyor. Nerde ekonomik kriz var. Herkez sigara alip iciyor. Her evin onunde 2 ser 3 er araba. Herkezin 2 ser 3 er evi var. Herkez et yiyor. Yapmayin ya. Akp yol yapiyor. Kopru yapiyor. Köprülerden geciyoruz. Dolmuşlar sudan ucuz. Istedigin dolmuşa bin. Bi kadar ferahlik hicbir ulkede yok. Ne zaman sizden yol parasi kopru parasi istediler. Herseyi yaptilar. Gelip para aldilar bizden. Bu kadar namkor olmayin
  Cevapla
 • Sedat çakman 6 ay önce Şikayet Et
  Aynen öyle kardeşim sonuna kadar yanındayım vesselâm reis
  Cevapla
 • Hasan 6 ay önce Şikayet Et
  Herhalde sen amerikada yaşıyorsun dolmuşa binmeyi lüks sayan bir kişi
  Cevapla
 • şakacı 6 ay önce Şikayet Et
  adam bilardo oynamayı nimet zannediyor ben 86da bilardo oynuyordum şaka yapıyor herhalde
  Cevapla
 • Bey 6 ay önce Şikayet Et
  Vatandaş finanse eder hisse satın alalım,madem kârlı iş,elin gavuruna vermeyin
  Cevapla
 • Marco 6 ay önce Şikayet Et
  Sen Katar Emirine nasıl Gavur dersin???
  Cevapla
 • Yavuz 6 ay önce Şikayet Et
  Benim anlamadığım boğazdan bedava geçen gemi niye kanaldan parayla geçsin
  Cevapla
 • Kamil 6 ay önce Şikayet Et
  Bu konuyu araştırdım tecrübeli kaptanlar biz boğazı tercih ederiz diyorlar.
  Cevapla
 • Sedat çakman 6 ay önce Şikayet Et
  Eli mahkum parayla geçecek ama alternetif yapmazsan bedava geçer
  Cevapla
 • yahu 6 ay önce Şikayet Et
  al sana OKUMADAN her şeyi bilen bir HİPERRRR !!! zekalı vatandaş daha. haberi oku be adam hepsi yazıyor. şimdiden 2-3 gün bekliyorlar. o bekleme 1 haftaya çıkacak. 2-3 bekleme bir gemi için yüzbin dolar masraf demek. yazıyor bunlar.
  Cevapla
 • Akrep 6 ay önce Şikayet Et
  Onun cevabını desene soracaktin, yanlıs yere soruyorsun.....
  Cevapla
 • Reis 6 ay önce Şikayet Et
  güzel soru =)
  Cevapla
 • barış bayram 6 ay önce Şikayet Et
  haberi okusaydın anlardın
  Cevapla
 • Yalan yok 6 ay önce Şikayet Et
  Firmaların Aracılarla Ürettiği Yapılan Bütün Her Projeler 3-4 Katı Fiyat Karla yapılıyor -Üstelik Devlet Garantili ödenek var Ohhh ...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle