Tam 55 milyar dolar! Türkiye'nin dışında hiçbir ülke yapamadı

IKBY Yatırımcılar Birliği Süleymaniye Başkanı Yasin Muhammed Reşid, Şu ana kadar bölgedeki 55 milyar dolarlık projelerin yüzde 67'sinde Türk firmalarının imzasının bulunduğunu ve en kaliteli projelerin Türklere ait olduğunu söyledi.

Tam 55 milyar dolar! Türkiye'nin dışında hiçbir ülke yapamadı
Tam 55 milyar dolar! Türkiye'nin dışında hiçbir ülke yapamadı
GİRİŞ 23.06.2021 15:22 GÜNCELLEME 23.06.2021 15:24
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Yatırımcılar Birliği Süleymaniye Başkanı Yasin Muhammed Reşid, Türk firmalarının IKBY'deki başarılı tecrübeleri ve iş fırsatları hakkında açıklamalarda bulundu. Reşid, "Türkiye'nin dışında başka ülkelerin birçok projesi bölgede başarı ile tamamlanmamıştır" dedi. 

Kovid-19 vaka sayılarında yaşanan düşüşün piyasanın yeniden açılmasına vesile olduğunu kaydeden Reşid, "Ekonomimizin gelişiminin Türkiye'nin atacağı adımlara bağlı olduğunu söyleyebilirim. Türkiye ile birlikte hareket edip yeniden büyük projelerin gerçekleştirilmesi gerekliliği önümüze çıkıyor." dedi.

Çin'deki iki büyük firma Türkiye'ye yatırım yapmak istiyorÇin'deki iki büyük firma Türkiye'ye yatırım yapmak istiyor

Şu anda binlerce Türk ustasının devam eden projelerde işe başlamış vaziyette olduğuna dikkati çeken Reşid, "Kürdistan Bölgesi'nin inşası ve imarı konusunda Türkiye çok önemli bir faktördür. Türkiye'nin dışında başka ülkelerin birçok projesi bölgede başarı ile tamamlanmamıştır. Türkiye'nin bu bölgede çok başarılı bir tecrübesi var ve bizim de onlara ihtiyacımız var. Şu anda gözlerimiz pandemi sonrası İstanbul ve İzmir'de açılacak olan iş fuarlarının yeniden düzenlenmesinde." şeklinde konuştu.

Kürdistan Bölgesi'nde toplam maliyeti 55 milyar dolar olan projelerin yüzde 67'sinde Türk firmalarının imzasının bulunduğunu söyleyen Reşid, şöyle devam etti:

"Bu projelerin çoğu Türk ustalar, ekipleri ve kaliteli malzemelerle inşa edildi. Bölgedeki başarılı konut ve bina inşaatlarına da baktığımızda Türk firmalarının izini görüyoruz. ABD Başkonsolosluğu bile kendi yeni binasının inşası için açmış olduğu ihalede Türk yapımı inşaat malzemelerinin kullanılması şartını koşuyor."

Türkiye'nin gözü bu haberde! İkinci müjde 28 Haziran'da gelebilirTürkiye'nin gözü bu haberde! İkinci müjde 28 Haziran'da gelebilir

Türk firmalarının Kürdistan Bölgesi'nde 37 milyar 600 milyon dolarlık projelerde imzaları bulunduğuna işaret eden Reşid, "Irak'ın komşuları olan Suudi Arabistan ve Kuveyt coğrafik olarak bizden uzakta. Suriye'nin de durumu belli. İran da ağır ambargo altında olduğundan dolayı aktif bir ticari katılım sergileyemiyor. Bu durumda tüm fırsat ve imkanlar Türkiye'nin önüne çıkıyor. Türk malzemesinden ve ustalığından tereddüt etmiyoruz." diye konuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Tgx 1 ay önce Şikayet Et
  5 insaat firması mi ? Yazıyı tam okuyamadım :)
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'nin gücünü yeni fark ettiler. İsrail ve ABD ile iyi iş tutuyorlardi. Özal'n ıbunlara verdiği paranın hatdi hesabı yok. Zayıf gördükleri an öbür taraftarlar....
  Cevapla
 • niksarlı 1 ay önce Şikayet Et
  islam düşmanlarıyla beraber olmasanız ve bize kalleşlik etmezseniz iyi..yaparsanızda cezanızı keseriz..
  Cevapla
 • Tuzla 1 ay önce Şikayet Et
  Suleymaniye den Diyarbakir uzerinden iskenderun korfezine hizli demiryolunu acmali
  Cevapla
 • Cideli muharrem 1 ay önce Şikayet Et
  Büyük türkiye
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle