Türkiye'nin gözü bu haberde! İkinci müjde 28 Haziran'da gelebilir

Turizm sektörü pandemi öncesindeki günlerine geri dönüyor. Rusya’nın aldığı hızlı karara sevinen turizmciler, sırada dört ülke olduğuna vurgu yaparken İngiltere'den ise müjdeli haberin 28 Haziran'da gelebileceğine vurgu yapılıyor.

GİRİŞ 23.06.2021 16:46 GÜNCELLEME 23.06.2021 17:39
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Koronavirüs salgını nedeniyle getirilen uçuş yasakları bir bir kaldırılıyor. Özellikle Türkiye'nin aşılamada son günlerde ortaya koyduğu büyük başarı ve turizm bölgelerindeki tesis ve havalimanlarında alınan tedbirler ile getirilen güvenli turizm sertifikası uygulaması meyvelerini de hızla veriyor.

Turizmcilerin Rusya’dan beklediği müjdeli haber geçtiğimiz günlerde geldi.

ÜÇ GÜNLÜK İNCELEME SONRASI MÜJDELİ HABER GELDİ

Rusya Federasyonu Sıhhi Kontrol Dairesi Başkan Yardımcısı Şevkun İrina Gennadievna liderliğindeki Rus heyet, Antalya Havalimanı'nda, Side ve Belek'teki 5 yıldızlı turistik tesislerde, ören yerlerinde ve çeşitli sağlık kuruluşlarında 3 gün boyunca detaylı incelemede bulundu. İncelemelerinin ardından Rus heyet ülkesine dönerken uçuşların yeniden başlayacağı tarih de 22 Haziran olarak belirlendi.

Rus turistler için dikkat çeken tavsiye: Borçları kapatın!Rus turistler için dikkat çeken tavsiye: Borçları kapatın!

Beklenen daha erken çıkan kararın ardından Rusya'dan Türkiye’ye ilk turist kafilesi ise bu sabah Antalya'ya geldi.

Rusya, Kovid-19 pandemisi nedeniyle alınan önlemler kapsamında nisan ayı ortalarından itibaren Türkiye’ye olan uçuşları durdurmuştu.

BİR NUMARALI PAZAR

Rusya'nın Türkiye'ye tüm uçuşlarını başlatma kararı, hareketli günlere hazırlanan turizm sektöründe de sevinçle karşılandı. Rusya Türk turizm için bir numaralı pazar konumunda. 2019'da Türkiye'ye gelen Rus turist sayısı 7 milyon rakamına ulaşarak rekor kırarken bu sayı pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılında ise iki milyon bandına kadar gerilemişti.

TÜRKİYE'YE BÜYÜK İLGİ VAR

Bu yıl ise uçuşların yeniden başlamasıyla turizmciler 3 milyon civarında Rus turistin Türkiye'ye gelebileceğini hesaplıyor. Kararın ilk yansımaları ise şimdiden görülmeye başlandı. Rus vatandaşların Türkiye'deki tatil turlarına olan ilgisinde yedi katlık bir artış gözlemlendiği kaydedildi.

Ruslarla birlikte hava trafiği yüzde 45 arttıRuslarla birlikte hava trafiği yüzde 45 arttı

Türkiye’ye bir haftalık, iki kişilik tur için en düşük fiyat 27 bin rubleden başlıyor. Bu fiyata uçak bileti, üç yıldızlı otelde kahvaltılı konaklama, transfer ve sağlık sigortası dahil.

26 ŞEHİRDEN 140 UÇUŞ OLACAK

Rusya’daki tur operatörleri Anex, Pegas, TUI Rusya ve Coral, uçuşlarına iki aylık aranın ardından bu sabah itibariyle başlarken 26 şehrinden Türkiye'ye günde 140 sefer yapılacak.

SALGIN EL VERİRSE YEDİ MİLYONU DA GEÇEBİLİR

Rusya Turizm Endüstrisi Birliği (RST) Başkanı Andrey İgnatyev ise, “Nisan-Haziran döneminde tatillerini Türkiye'de geçirmeyi planlayan Rus turistlerin sayısı yaklaşık 1.5 milyon. Salgınla ilgili durum el verirse, tatillerini Türkiye’de geçirecek Rus turist sayısı 7 milyonu geçebilir” dedi.

AŞILAMA YÜZDE 90'A ULAŞTI

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova ise yaptığı açıklamada, Türkiye’yi ziyaret eden Rus uzman heyetinin hazırladığı rapor temelinde, Türkiye’ye tüm uçuşların 22 Haziran itibarıyla tekrar başlatılması kararı alındığını belirtmiş, Türkiye’de hizmet sektöründeki tüm çalışanlara yönelik aşılama kampanyasının organize edildiğini ve otel çalışanlarında aşılananların oranının yüzde 60 ila 90’a vardığını ifade etmişti.

SIRA DİĞER DÖRT ÜLKEDE

Antalya'daki turizm tesisleri Sağlık ve İçişleri Bakanlığı tarafından haftanın 5 günü denetleniyor. Rusya’nın aldığı hızlı karara sevinen turizmciler, sırada İskandinav, Hollanda, Belçika ve İngiliz pazarlarının olduğunu da belirtiyor.

GÖZLER 28 HAZİRAN'DA

Covid-19 salgınından dolayı Türkiye’yi “kırmızı seyahat listesinde” tutan İngiltere için gözler 28 Haziran'da. Aşılama çalışmalarında son günlerde atağa kalkılmasının ardından Türkiye'nin kırmızı listeden çıkarılacağı öngörülüyor.

İngiltere’de uluslararası seyahat yasaklarıyla ilgili karar kapsamında ülkeler farklı kurallar içeren ve yeşil, sarı ve kırmızı olarak adlandırılan 3 kategoriye ayrılmış durumda. Uygulamaya göre yeşil listedeki ülkelerden gelen yolcular için 10 günlük karantina zorunluluğu bulunmuyor. Sarı listedeki ülkelerden gelenler için mevcut karantina kuralı devam ediyor. Kırmızı listedeki ülkelerden seyahat edenler ise İngiltere’ye vardıklarında, masraflarını kendileri karşıladığı bir otelde 10 gün karantinada kalmak zorunda.

2020 verilerine göre Türkiye'ye en fazla turist gönderen ülkeler arasında İngiltere beşinci sırada yer alıyor. İngiliz turistler ağırlıkla Bodrum, Marmaris ve Kuşadası sahillerinde konaklamayı seçiyor.

Rus turistin giriş şartları da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yeniden düzenlendi.

14 GÜN ÖNCESİNE AİT AŞI BELGESİ ŞARTI

Yeni düzenlemeye göre; Ülkemize girişlerde, girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına veya hastalığı son 6 ay içinde geçirdiğine dair resmi otoritelerince düzenlenen belge ibrazı zorunlu olacak. Bu ibrazda bulunanlardan ayrıca negatif sonuçlu PCR testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina uygulanmayacak. Aşı sertifikası veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda, girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif PCR test raporu veya girişten azami 48 saat önce yapılmış negatif hızlı antijen test sonucu ibraz edilecek.

POZİTİF ÇIKANA 14 GÜNLÜK KARANTİNA

Türkiye’ye girişte, Sağlık Bakanlığı tarafından varış noktalarında örnekleme (sampling) temelinde PCR testine tabi tutulabilecek. Bu kişilerin test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilecek. Test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı COVİD19 rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacak.Testi pozitif çıkan kişiler ile yakın temasta bulundukları kişiler kendilerinin belirledikleri adreslerde 14 günlük süre ile karantinaya alınacak. Karantinada 10. günün sonunda yapılacak PCR test sonuçlarının negatif olması durumunda karantina koşulları sonlandırılacak.

Ayrıca seyahatten 72 saat önce register.health.gov.tr adresinde yer alan yolcu bilgi formunun doldurulması zorunlu olacak.

KDV İNDİRİMİ UZATILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine toplantısının ardından turizm sektörüne yönelik müjdesini verdiği KDV indirimine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Turizm sektörüne yönelik katma değer vergisi (KDV) indirimi desteğinde süre 31 Temmuz'a kadar uzatıldı.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Ahmet canayakin 1 ay önce Şikayet Et
  Yerli turist in bu fiyatlar ile tatil yapması hayal
  Cevapla
 • YUSUF.İR 1 ay önce Şikayet Et
  Darısı diğeriiiiiii...
  Cevapla
 • Adalet 1 ay önce Şikayet Et
  Adamlar avrupada .yagmurdan rutubetten pandemiden dolayı .evde. küflendi dort mevsim türkiye bulunmaz nimet
  Cevapla
 • Faruk 1 ay önce Şikayet Et
  Sevinin siz sevinin Rusya da delta virüsü hızla yayılıyor. Daha bulaşıcı ve daha öldürücü . Uzmanlar sürekli uyarmakta . Gelsin de nasıl olursa gelsin. Aşı larda ise yaramicak . Aşılar delta virüse karsi %20 -30 etkili. Türkiye'ye de geldi. 150 kişide çıkmış .bakan soyledi.Yayilirsa işimiz zor. Sonbahar ve kış gene zehir olur herkese. Tedbir şart.
  Cevapla
 • Türkmen 1 ay önce Şikayet Et
  Gelsin gari turistin göreceği görebileceği tüm mahlukat aşılandı Gelen turist püripak ya hani...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle