Milyonları ilgilendiriyor! Erken emeklilik hakkı

Çalışma hayatında anneler gibi babaların da bazı hakları bulunuyor. İzin süt parası, erken emeklilik gibi avantajlar belli şartlarda babalara da sunuluyor.

Milyonları ilgilendiriyor! Erken emeklilik hakkı
Milyonları ilgilendiriyor! Erken emeklilik hakkı
GİRİŞ 20.06.2021 10:16 GÜNCELLEME 20.06.2021 10:16
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Türkiye'de çalışma hayatımıza baktığınızda erkeklerin ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Erkeklerin çalışma hayatındaki oranları yüzde 70'e yaklaşıyor.

Ancak izin ve emeklilik haklarına baktığınızda kadınlara göre daha az imkanları bulunuyor. Kadınlar emekli olmak için 20 yıllık sigortalılık süresi beklerken erkekler bunu 25 yıla tamamlamak durumunda.

Yeni Asır'dan Faruk Erdem'in ilgili yazısı şöyle; Yine yaş şartında da erkeklerin daha çok çalışması isteniyor. Ancak özellikle doğum ile ilgili izinler konusunda son yıllarda yapılan değişiklikler ile babalara da önemli haklar getirildi. Babaların çalışma hayatındaki bazı hakları şöyle:

YARIM GÜN ÇALIŞMA 

Anneler için olan yarım gün çalışma hakkı babalara da tanınıyor. Hem memurlarda hem de özel sektör çalışanlarında uygulanacak yarı zamanlı çalışma hakkını babalar ve evlat edinenler de kullanabilecek.

Doğum yapan memurlar doğum sonrası analık izninin eşi doğum yapan memurlar ise babalık izninin bitiminden, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar olan dönemde, haftalık çalışma saatlerinin normal çalışma süresinin yarısı olarak düzenlenmesini talep edebilecek. Yönetmelik ile birlikte sistem devreye girecek.

Bir çocuğu, eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi halinde memur olan eşleri de bu haktan yararlanabilecek.

EVLAT EDİNMEK YETERLİ 

Özel sektör çalışanları için çıkartılan yönetmeliğe göre doğumda veya doğum sırasında annenin ölümü halinde, doğum sonrası kullanılmayan süreler babaya kullandırılıyor.

3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen eşlerden birine veya evlat edinen işçiye, çocuğun aileye fiilen teslim edildiği tarihten itibaren 8 hafta izin kullandırılıyor. Ayrıca bu iznin bitiminden sonra istekleri halinde 24 aya kadar ücretsiz izin de veriliyor.

3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçilere istekleri halinde birinci çocukta 60 gün, ikinci çocukta 120 gün, sonraki çocuklarda ise 180 gün süreyle haftalık çalışma süresi 45 saatin yarısı kadar, 22.5 saat ücretsiz izin veriliyor.

DOĞUM İZNİ DE VAR 

Memurlara; en az yüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğunun hastalanması halinde hastalık raporuna dayalı olarak ana veya babadan sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar mazeret izni veriliyor.

İşçi babaya; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde 3 gün, eşinin doğum yapması halinde ise 5 gün ücretli izin verilir.

Gazetecilerin baba, eşi doğum yaptığı zaman 3; eşi veya çocuğu, anası veya babası öldüğü zaman 4; çocuğu evlendiği, kardeşi, büyük anne veya büyük babası veya torunu öldüğü zaman 2 gün ücretli izin hakkı vardır.

SÜT PARASI BABAYA 

Doğum sonrası ödenen süt parası için annenin çalışmış olmasına bakılmıyor.

Baba eğer sigortalı olarak çalışıyor ya da kendi namına iş yapıyorsa süt parası babaya ödeniyor.

Kadın sigortalının veya eşi çalışmayan erkek sigortalının emzirme ödeneği alabilmesi için doğumdan önceki son bir yılda en az 120 gün kısa vadeli sigorta kollarına prim ödemiş olması gerekiyor.

ERKEN EMEKLİLİK HAKKI 

Kadınlardaki doğum gibi erkeklerin de askerlik dolayısıyla iş hayatından ayrıldıkları zaman dilimleri emeklilik hesabında kullanılıyor.

Kadınlar sadece sigortadan sonra doğumları borçlanarak prim kazanırken, erkekler askerlik sayesinde yaşlarını geriye çekebiliyor. Bunun için tek şart askerliğin sigortalı olunan tarihten önce yapılmış olması.

Sigortadan önce yapılan askerlik günlerini borçlanan erkek sigortalı işe giriş tarihini bu süre kadar geri çekip 1 yıl erken emekli olabiliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 35
 • Asli 1 ay önce Şikayet Et
  Artik biktik usandik şu EYT lilerin dirdirlarindan, neymiş günü dolmuşmuşmuş ta hakkini istiyorlarmişmişmiş ta, Ya KARDEŞIM DÜŞÜN ARTIK ŞU DEVLETIN SIRTINDAN, YAŞINI BEKLEYECEKSIN KUZU KUZU. HA BIRDE AKP OY VERMEYIZ DIYORLAR, SIZIN GIBI N"MERTLERIN OYU GELMESIN AKP, LAZIM DEGILSINIZ.
  Cevapla
 • Hsyn 1 ay önce Şikayet Et
  Sanki emekli olupta napacaksınız sonuçta yine çalışacakasınız haneye 4 maaşta girse yine yetiremiyor onun için eyt den umudu kesin
  Cevapla
 • Taban 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Şartlarında Emeklilik 55 yaş idealdir.O bile çoktur ama Ortalama olarak iyidir.Bu şartlar Duzeltilmez ise oy kaybettirir.
  Cevapla
 • Hadi Oradan 1 ay önce Şikayet Et
  Oldu gözlerim doldu,
  Cevapla
 • Kayserili 1 ay önce Şikayet Et
  Sen oy filan verme lan. Sus edepsiz tehdidmi ediyorsun ahlaksiz
  Cevapla
 • Ayse 1 ay önce Şikayet Et
  Emeklilik yaşi ülke şartlarina göre hesap edilmez, ekonomi şartlarina göre hesap edilir, Dünyanin en zengin ülkeleri dahi emeklilik yaşini 67 yaparken biz nasil 55 yapacaz, mümkün degil bu . Almanya bile 67 yaşin üstesinden gelemiyoriz ,70 yaş yapalim diyor
  Cevapla
 • serdar43 1 ay önce Şikayet Et
  kazanılmış hak olan EYT lilerşn hakkı verilsin de babalara sıra sonra da gelir..Hadi onu geçtik de sgk prim yattıkça maaş alma oranı azalıyor yani ne kadar çok prim yatarsa o kadar az maaş alma saçmaliğını düzeltin artık ya da prim günü dolanlar primden muaf olsun 5000 gün lazım ama şimdiden 7500 gün oldu daha emekli olmaya 12 sene var..
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  65 yaşında emeklilik Türkiye şartlarına göre mümkün değil. Gençlerin hiç bir ümidi yok. hedefsiz amaçsız umutsuzlar. Bunda da haklılar. 2000 öncesindeki emeklilik yasalarını yapanlar büyük haksızlıklar yaptılar. oy için 30 lu 40 lı yaşlarda emekli ettiler insanları. Ak partide tüm cezayı gençlere kesti. bu da yanlış. herkes aynı şartlarda emekli olmalı. ne 43 ne 65. 55 yaş 9000 gün prim ödeyen emekli olmalı. hak ve adalet budur.
  Cevapla
 • Anlayana 1 ay önce Şikayet Et
  55 yaş Emeklilik İçin Türkiye Şartlarına uygundur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle