Üretim arttı iki ilde yer sıkıntısı başladı: Devlet bu konuya el atsın!

Üretim kapasitesinin artmasıyla birlikte organize sanayi bölgelerinde yatırım yapmak isteyen sanayiciler yer bulmakta güçlük çekiyor. Özellikle İstanbul ve Kocaeli'ndeki doluluk oranlarının artmasıyla sanayici yer bulmakta sıkıntı yaşıyor.

Üretim arttı iki ilde yer sıkıntısı başladı: Devlet bu konuya el atsın!
Üretim arttı iki ilde yer sıkıntısı başladı: Devlet bu konuya el atsın!
GİRİŞ 14.06.2021 11:17 GÜNCELLEME 14.06.2021 11:17
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Türkiye’de üretim kapasitesinin artmasıyla birlikte, Kocaeli ve İstanbul’daki Organize Sanayi Bölgelerinde yatırım yapmak isteyen sanayiciler yer temininde problem yaşıyor. Bu bölgelerde gayrimenkul ve yatırım danışmanlığı yapan Mustafa Dönmez, Türkiye’nin üretim anlamında kümelendirilmesi gerektiğini söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınıyla birlikte Türkiye’de bulunan Organize Sanayi Bölgelerinin üretim kapasitesinde yüzde 50 artış yaşandı. Sanayinin kalbi olan Kocaeli’nin 13 Organize Sanayi Bölgesinde de geçmiş yıllara kıyasla doluluk oranı her geçen gün artıyor. Bu sebeple İstanbul ve Kocaeli’deki Organize Sanayi Bölgelerinde yatırım yapmak isteyen sanayiciler, yer temini hususunda problem yaşıyor.

“7 AYDIR CİDDİ DERECEDE ÜLKEMİZDE ÜRETİM YAPMAK İSTEYEN YATIRIMCI TALEPLERİ ALIYORUZ”

Kocaeli ve İstanbul’daki Organize Sanayi Bölgelerinde üretim ve depolama yapan sanayicilere gayrimenkul ve yatırım danışmanlığı yapan Mustafa Dönmez, tüm dünyanın yaklaşık 2 yıldır korona virüs salgınıyla uğraştığını, bu salgının insan sağlığını etkilediği gibi, tüm dünyadaki üretim ve lojistiği de ciddi derecede durdurduğunu söyledi. Dönmez, “Ülkemize baktığımızda ise, aslında Covid-19 sağlık anlamında ülke ekonomisini yıpratsa da, üretim anlamında bize ciddi anlamda artıları söz konusu. Özellikle son 7 aydır bölgede ciddi derecede yurt dışından, Uzak Doğu, Avrupa ve diğer ülkelerden, ülkemizde üretim yapmak isteyen yatırımcı talepleri almaktayız. Ülkenin en büyük gündemlerinden bir tanesi; bu hızlı üretim artışı ve tedarik zincirinin bozulması, ülkedeki sanayileşmede ciddi derece yer temini anlamında problem çıkarıyor. Özellikle sanayinin kalbi olan Kocaeli ve İstanbul’daki Organize Sanayi Bölgeleri, geçmişteki doluluk oranlarının şuan çok üst düzeyinde. Dolayısıyla bölgedeki sanayicinin diğer illerde yer bulması anlamında devletin bu konuya el atması gerektiğini düşünüyorum. Aynı zamanda bölgedeki yatırım yapan sanayicilerimiz için, arsa fiyatları, satılık ve kiralık fabrika fiyatlarında ciddi artış söz konusu. Dolayısıyla bu yer temini anlamında biz, bölgedeki yatırım yapan danışman firmalara ciddi derecede problem çıkarıyor” dedi.

“TERÖRLE MÜCADELE KADAR ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU”

Sanayileşme ve üretimin ülkenin ana gündem maddesi olması gerektiğini aktaran Dönmez, “Bu konuya ben şahsımla şöyle bakıyorum; terörle mücadele kadar çok önemli bir konu. Nasıl terörle mücadeleyi ülkemiz güvenlik güçleri ve kendisi güvenlik sorunu edinip benimsediyse ve bunu şahıslara, kurumlara bırakmadıysa, sanayiyi de bence devlet kendi anlamında el altına almalı. Çünkü bu hem işsizlik, üretim ve diğer bizden teknoloji ve üretim anlamında ileride olan Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerine yakınlaşmamız anlamında ciddi mesafeler atacak” diye konuştu.

“ÜLKEMİZE GİRECEK İHRACAT VE DOLAR DEĞERİNİ ARTTIRACAĞIZ”

Ülkedeki sanayicinin en büyük probleminin yer temini olduğunu kaydeden Dönmez, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliği yapıp, bölgede tarım arazisi vasfını yitirmiş arazilerin hızlı ve şeri şekilde, nasıl salgın döneminde Avrupa yakasında ve Anadolu yakasında inşa edilen Covid-19 hastaneleri gibi, sanayi parsellerinin sanayicilere tahsis edilerek uzun süreli kiralama dönemleriyle beraber hatta TOKİ’yle beraber fabrika inşaatları yapılıp sanayiciye bire bir teslim edilirse, bu sorunun ortadan hızlı ve seri şekilde kalkacağını düşünüyorum. Bir de bu konuda en önemli noktalar; sanayide çalışan kurumların, belediyelerde, Organize Sanayi Bölgelerinde gelen yatırımcının taleplerine cevap veren mühendislerin veya teknik elemanların ‘Hayır’ kelimesini ortadan kaldırması gerekiyor. Çünkü bu noktada bir blokaj var. Bu blokajın kalması için, onların yatırım yapması için ikna etmemiz gerekiyor. Dolayısıyla yatırımı yapmalarıyla alakalı alacak çevresel önlemler ve diğer katmanlar kendilerine anlatılıp ülke içindeki yatırımın faaliyete geçmesi gerekiyor. Bunun hayata geçirdiğimiz zaman bu bizim için ne katacak? Bir kere enflasyonu düşürecek. Üretim anlamında ciddi atağa geçeceğiz. Ülkemize girecek ihracat ve dolar değerini arttıracağız. Bu da gelecekti nesillerimizin üretim ve kapasite anlamındaki daha aydın ve ışık bakmasını sağlayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“KOCAELİ VE İSTANBUL BANA GÖRE SANAYİ ANLAMINDA YÜKÜNÜ ALMIŞ VAZİYETTE”

Üretim kapasitelerinde en az yüzde 50 artış olduğunu kaydeden Dönmez, “Bu tam açılmadan sonra ciddi derecede bir artışa sebep olacak. Şu an zaten bölgedeki lojistik firmalarında transit araç problemi, yük taşımada konteyner problemi yaşanıyor. Biz sahada kiralık, satılık fabrika, depo, sanayi arsaları bulmakta zorlanıyoruz. Çünkü burada arz ve talep dengesinde ciddi bir artış söz konusu. Bununla ilgili devletin bizzat özellikle İç Anadolu’da, çünkü Kocaeli ve İstanbul bana göre sanayi anlamında yükünü almış vaziyette. Özellikle Marmara Denizi’nde son yaşanan bu çevre kirliliği, denizlerimizde oluşan o salya görüntüsü, kapasitenin burada dolduğunu düşündürüyor. Özellikle Bilecik, Sakarya, Yalova, Balıkesir, o bölgelere sanayi kayıyor şu an ama buralarda ciddi derecede aksiyon alınması gerekiyor. Hem oradaki arsa maliyetleri çok düşük hem de sanayicinin buradaki konfor alanından oralara çıkması için görevlilerin sahada olmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’Yİ ÜRETİM ANLAMINDA KÜMELENDİRMEMİZ GEREKİYOR”

Bugün Kocaeli bölgesine bakıldığı zaman 13 tane Organize Sanayi Bölgesi, İstanbul Anadolu yakasında ise yaklaşık 5-6 tane Organize Sanayi Bölgesi olduğunu vurgulayan Dönmez, “Bence Türkiye’yi üretim anlamında kümelendirmemiz gerekiyor. Bunların kümelenmesi gerekiyor. Sadece Kocaeli bölgesine Kimya OSB, Makine OSB, lojistik depo, plastik ve diğer OSB’lerinin ekip, elemanları yığılırsa, bu sanayici diğer illere gitmez. Dolayısıyla Konya’yı mesela örnek verelim; makine anlamında stratejik bölge seçilebilir. Eskişehir veya Bilecik kimya veya mermer sektöründe seçilebilir. Güney Doğu ve Doğu Anadolu tamamen tekstil anlamında cazip hale getirilebilir. Karadeniz bölgesi çayıyla ve diğer bitkileriyle ünlü. Tarım alanında ciddi derecede bir stratejik hale gelebilir. Devlet yetkililerinin bu konuya el atmaları gerekiyor ki buradaki sanayiciyi biz konfor alanından çıkarıp, oralara yatırım yapmasına teşvik edelim” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Bekir 1 ay önce Şikayet Et
  Başka yer yok mu? İskenderun Adana arası alabildiğine geniş alan var. Çukurova önemli tarım merkezi tarım alanlarına sanayi kurulması yanlış. Ama bazı yerleri leçe dedikleri gözenekli volkanik kayalık yerler var. Özellikle de Erzin ve Osmaniye Toprakkalenin olduğu yerler
  Cevapla
 • Hakkı An 1 ay önce Şikayet Et
  Güzel bir haber teşekkürler. İstanbul finans merkezi eylem stratejisi vs. Çin lojistik üssü vs. hepsi boşa çıktı. NERDE plancılar bu nasıl planlama. ŞAPKALAR çıksın ve önüne konsun; şapkadan başkasına bakmayın ve çözüm üretin. Adamlar Yunanda liman; israilde liman ve ukra da da toprak kiralıyor niye. ANTREPO lojistik varış noktası.. NERDE büyükbaş/Bürokratlar. Ser verin bakalım.
  Cevapla
 • Türkiye 1 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan, İsrailde liman kiralasın diye gözümüzün içine bakıyorduya
  Cevapla
 • Oğuzhan 1 ay önce Şikayet Et
  Anadoluya yatırım yapın kardeşim Herşeyi İstanbula ve Koceliye yapıldı. Anadoluda Her şehirde birkaç Fabrika olsa İnsanlar İstanbula göç etmek zorunda kalmaz. Özellikle Tekstil, gıda , deri, makina, tarım ve montaş sanayi ivedilikle Anadoluya yayılmalı. İstanbul artık patlamak üzere yazık bu şehire.
  Cevapla
 • iBRAHİM 1 ay önce Şikayet Et
  Marmara bölgesini bırakıp yatırımları Anadolu ya kaydırın sayın iş insanları
  Cevapla
 • Osman hamdi 1 ay önce Şikayet Et
  yerin altı boş duruyor fabrikalar ve şehirler yerin altına yapılmalı 10 bin metreye kadar insanoğlu rahat bir şekilde yaşayabilir üstelik ısınma sorunuda ortadan kalkar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle