Dolarda en kritik haftaya girildi

Türk Lirası varlıklar için hem yurt içinde hem de yurt dışında önemli bir ajandaya sahip olan bu haftanın açılışında kurlar yüzde 1'in üzerinde düşüşte. Sabah saatlerinde sakin seyreden kurlar, piyasalarda işlem artmasıyla düşüşünü hızlandırdı.

Dolarda en kritik haftaya girildi
Dolarda en kritik haftaya girildi
GİRİŞ 14.06.2021 09:06 GÜNCELLEME 14.06.2021 09:50
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Piyasalar kritik gelişmelerin yaşancağı haftanın ilk günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'in yapacağı görüşme piyasalar tarafından yakından izlenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan-Biden görüşmesi ile başlayan, Fed ve TCMB faiz kararıyla devam edecek yeni hafta Türk Lirası açısından oldukça kritik. Kritik viraj öncesinde döviz kurları da hareketli günler yaşıyor.  Dolar/TL, cuma günü ABD tahvil faizlerindeki düşüşün desteğiyle 8,30'un altına kadar çekilmiş ancak sonrasında yükselerek haftayı 8,3942'den tamamlamıştı.  Yeni haftanın ilk saatlerinde yatay seyreden dolar/TL, piyasaların açılması ve işlemlerin artmasıyla birlikte düşüşe geçti. Kurlarda düşüş yüzde 1'i aşarken  dolar/TL 8,30 seviyesinin altına geldi. Euro/TL ise 10,15'ten 10,05 seviyelerine kadar çekildi.

GÜNÜN AJANDASI

Haftanın ilk gününe Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından önemli bir veri ile başlanacak. TCMB Nisan ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini açıklayacak. Mart ayında cari denge 3,33 milyar TL açık vermişti. Nisan ayı için beklenti 2,23 milyar dolar açık yönünde oluştu. (10.00)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden, NATO Zirvesi sırasında bir görüşme gerçekleştirecekler. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden ve Erdoğan’ın Suriye, Afganistan ve diğer bölgesel meseleleri görüşmek üzere bir araya geleceklerini ve Washington ile Ankara arasındaki "önemli farklılıkları" da ele alacaklarını açıklamıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi ve konut satış istatistiklerini açıklayacak (10.00). Nisan ayında konut satışları baz etkisinden dolayı yıllık yüzde 124,1 artış göstermişti.

Euro Bölgesi sanayi üretimi, Avrupa piyasasında günün en önemli verisi olacak (12.00).

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Naci Bey 1 ay önce Şikayet Et
    8,30 lardan gene yukarı döner Türkiyede döviz kurlarındaki sıkıntı % 85 içsel problemlerden kaynaklanıyor. zırt bırt mb başkanı değiştirilmesi (bağımsız mb olmaması) Reisin sürekli faiz indirim söylemleri, aşırı faiz indirilmesi ve sonuç olarak kur ve enflasyon döngüsel patlaması oluyor istisnasız 10 yıldır .
    Cevapla
  • Muslim Brothers 1 ay önce Şikayet Et
    Biden not alıyor: ''S -400, CAATSA yaptırımları ve F-35'' tamam söyleyim çocuklara bir araştırsınlar mevzuuyu neymiş.
    Cevapla