Yerli savunma sanayii için dev adım! Yeni yasa teklifi Meclis'e geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın büyük önem verdiği Milli Teknoloji Hamlesi için Türkiye adım atmaya devam ediyor. Özellikle son dönemde dünyada büyük yankı uyandıran İHA ve SİHA'ları yurt dışına pazarlamaya başlayan Türkiye, bu alanda önemli bir projeyi daha devreye sokmaya hazırlanıyor.

GİRİŞ 10.06.2021 15:58 GÜNCELLEME 10.06.2021 15:58
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Son yıllarda savunma sanayinde arka arkaya çok önemli adımlar atan ve İHA ve SİHA'lar başta olmak üzere birçok ürünü yurt dışına da pazarlamaya başlayan Türkiye bu alanda önemli bir projeyi daha devreye sokuyor.

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu, MKE ismi ile anonim bir şirkete dönüştürülecek. Hazine destekli ilk özel şirket konumuna gelecek MKE A.Ş silahtan yenilikçi teknoloji geliştirilmesine kadar bir çok alanda hızla sonuca ulaşacak projeler üretecek.

YASA TEKLİFİNİN TBMM'YE GELMESİ BEKLENİYOR

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük önem verdiği yerli savunma sanayi konusunda yapılan yatırımlar hızla sonuçlarını vermeye başladı.

Türkiye, bazı silahları gereken kurşunu bile almak için zorlandığı dönemden NATO üyesi ülkelere silah ve savunma sanayi teknolojileri satan hale geldi. Bu gelişmenin daha da hızlanması için önemli bir adım daha atılıyor.

MKE'nin, hızlı kararlar alıp uygulamaya sokması, daha profesyonel işler yapması, buna dönük yabancı mühendisler dahil istihdam oluşturması için anonim şirkete dönüştürülmesi gündeme geldi. Gerekli yasa teklifinin hazırlıkları da yapıldı. Teklifin önümüzdeki günlerde TBMM gündemine gelip yasalaştırılması bekleniyor.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 36
 • Vatandaş ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Aman sakın özelleşme yada özelleşmenin önünü açacak yada yabancı ortak yada yabancı yatırımcı girecek bir şey yapmayında. Devletimizin imkanları ile üretelim inşaallah
  Cevapla
 • dikkat 1 ay önce Şikayet Et
  Herkesi uyarıyorum. kimse tehlikelerin farkında değil. ypg, esed, yunanistan ve ermenistan rahat durmuyorlar. su uyur düşman uyumaz. silah sanayimiz bir an bile duraksamadan makine gibi çalışmalı.
  Cevapla
 • Bahattin Emecen 1 ay önce Şikayet Et
  heykel varken ne gerek var bunlara
  Cevapla
 • goktuglord 1 ay önce Şikayet Et
  yabanci mühendis alalım derken cacus almayalım sonra mit dikkat ettsin sonra projeleri alıp kaçmasın...
  Cevapla
 • Put kıran 1 ay önce Şikayet Et
  Bizde hain bitmez. Casusa ne hacet ?! Tarih hep hainlerle dolu ve halen faaliyetteler. Bu ülkenin projelerini durduran zihniyet ve destekçileri hain değiller mi ?
  Cevapla
 • mert 1 ay önce Şikayet Et
  chpkk okadar heykel yaptı nolacak şimdi?....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle