Koronavirüs tedavisinin maliyeti belli oldu: Günlük 4 bin 500 lira

Koronavirüs salgınının tedavi bilançosu da ortaya çıkmaya başladı. Hacettepe Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre; virüs tedavisi gören bir hastanın Sosyal Güvenlik Kurumu'na maliyeti günlük 4 bin 500 lira.

Koronavirüs tedavisinin maliyeti belli oldu: Günlük 4 bin 500 lira
Koronavirüs tedavisinin maliyeti belli oldu: Günlük 4 bin 500 lira
GİRİŞ 10.06.2021 09:03 GÜNCELLEME 10.06.2021 15:21
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Koronavirüs salgını hem sağlığı hem de ekonomiyi etkiledi.

5 milyonun üzerinde hasta tedavi alırken, 48 bin 341 kişi yaşamını yitirdi.

Salgının tedavi faturası da ağır oldu.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Çalışkan salgının ekonomik etkilerini araştırdı.

"MART 2020'DEN BERİ TEDAVİ GÖRENLERİN MALİYETİ 10-11 MİLYAR LİRA"

Çalışkan, "COVID tedavisi gören bir hastanın günlük tedavi maliyeti 4 bin 500 civarında.  Kamu bütçesine COVID nedeniyle tedavi gören hastaların yükünü de yaklaşık 10-11 milyar lira olarak bulduk" dedi.

Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verileri üzerinden yapılan araştırmaya göre salgın döneminde virüs dışındaki rahatsızlıklar için hastaneye gidişler azaldı.

HASTANELERE BAŞVURULAR AZALDI

Çalışkan, özellikle kamu hastanelerinin COVID tedavilerine yoğunlaşması nedeniyle kamu ve üniversite hastanelerine başvuruların yaklaşık yüzde 35 azaldığını söyledi.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İsmail Balık ise şunları söyledi:

"Kronik hastalıkların başvurularında önemli ölçüde azalma oldu. Bu tabii kronik hastalığı olan vakalara müdahaleyi geciktirdi. Bu geciktirmenin ilerki dönemlerde hastalık yükünü artıracağını ekonomik maliyetini artıracağını şimdiden görmek mümkün."

VİTAMİN KULLANIMINDA ARTIŞ OLDU

Balık, yapılan araştırmaya göre antibiyotik kullanımının düştüğünü, vitamin kullanımının ise arttığını vurguladı:

"Antibiyotiklerin oranında yüzde 25-30’lar civarında azalış oldu. D Vitamini, çinko, C Vitamini gibi minerallerle bazı bağışıklık sistemini güçlendirdiği iddia edilen gıda takviyelerine aşırı bir yöneliş oldu."

KAYNAK: TRT HABER
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • zafer gülten 3 ay önce Şikayet Et
  iyide günlük 4500 tl deniyor,herhalde kanser ilacından bile pahalı ilaçla tedavi görüyorlar,halbuki bir aşı olsalar bir kişinin maliyeti 200-300 tl.yani aşı mecburi olmalı mecburi,adam aşı olmam diyecek,sonra gidip hastalığa yakalanacak,günde 4500 tl aşısını olan vatandaşın cebinden çıkacak,olmaz öyle şey.
  Cevapla
 • Cem 3 ay önce Şikayet Et
  Kovid için, havalar sogudugu zaman d vitamini, bitkisel kış çayı , kekik çayı vb yani bitkisel olanı yönlendirmesi lazım.kimyasal ile değil bitkisel tedavi süreci sonra kimyasal ile destek olması lazım ama hiçbir şekilde bitkisel ürün kabul edilmiyor.neymis ilaç şirketleri para kazanamıyor asıl mesele bu!
  Cevapla
 • ARTVİNLİ 3 ay önce Şikayet Et
  hastane girişinde galoş satan, hasta ziyaretine gelenden para alan TÜRKİYE den, Sıfır masraf ile tedavi olup taburcu olan türkiye ye. Allah kimseyi nankör ve geçmişi unutanlardan etmesin.
  Cevapla
 • Vefa 3 ay önce Şikayet Et
  Kural tanımaz, kişilerden bu öcret alınmalı... Çünkü hastalığı yayanlarda onlar.
  Cevapla