Bakanlık duyurdu! Nefes Kredisinde detaylar belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı, KOBİ’lere finansman desteği için '2021 Nefes Kredisi' 10 bankanın katılımıyla 1 Haziran'da uygulamaya alınacağını duyurdu.

Bakanlık duyurdu! Nefes Kredisinde detaylar belli oldu
Bakanlık duyurdu! Nefes Kredisinde detaylar belli oldu
GİRİŞ 26.05.2021 11:25 GÜNCELLEME 26.05.2021 11:36
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan Nefes Kredi Paketi'ne ilişkin detayları açıkladı. Paket, 1 Haziran itibarıyla devreye girecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlanmasına katkı sunmak ve KOBİ’lere uygun koşullarda finansman desteği sağlamak amacıyla “2021 Nefes Kredisi”, 10 bankanın katılımı ile TOBB ve KGF işbirliğinde 1 Haziran 2021 itibarıyla uygulamaya alınacaktır.

KİMLER FAYDALANACAK

Nefes Kredi Paketi ile yıllık cirosu 10 milyon TL altında olan ve 2020 yılı cirosunda 2019 yılına göre yüzde 25 kayıp yasayan Ticaret, Deniz Ticaret, Sanayi, Ticaret ve Sanayi veya Ticaret Borsası’na kayıtlı üyelere işletme sermayesi finansman imkânı sağlanacaktır.

2020 yılı cirosu 1 milyon TL’yi aşmayan KOBİ’ler azami 50 bin TL, cirosu 1-10 milyon TL arasında olan KOBİ’ler ise azami 200 bin TL kredi kullanabilecektir. TOBB ve Oda / Borsalar da kaynaklarını bu bankalarda değerlendirerek projeye katkı sunacaktır.

Başkan Erdoğan duyurdu! İşte esnafa 5 bin TL hibe desteğinin ayrıntıları

6 AY ÖDEMESİZ 12 TAKSİT

İşletmelere 6 ay ödemesiz dönem imkânı sağlanacak olan 2021 Nefes Kredisi uygulamasında, kredi geri ödemeleri 12 eşit taksitte yapılacaktır.

Söz konusu uygulamada Hazine destekli KGF kefaleti sağlanacak olup, faiz oranı yıllık yüzde 17,5 olarak belirlenmiştir.

KATILIMCI BANKALAR

-T.C. ZIRAAT BANKASI A.S.
-TÜRKIYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
-TÜRKIYE HALK BANKASI A.S.
-TÜRKIYE IS BANKASI A.S.
-T.GARANTI BANKASI A.S.
-YAPI VE KREDI BANKASI A.S.
-AKBANK T.A.S.
-DENIZBANK A.S.
-ZIRAAT KATILIM BANKASI A.S.
-VAKIF KATILIM BANKASI A.S.

İş dünyası nefes kredisi bekliyor

BAKAN LÜTFİ ELVAN: AMAÇ DIŞI KULLANIMIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Kredi ile ilgili açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Salgından etkilenen tüccarlarımız, sanayicilerimiz ve şirketlerimiz bu kredilerden faydalanacak. Burada biz paranın nereye gittiğini bilmek istiyoruz ve amaç dışı kullanımların da önüne geçmek istiyoruz. Kullandırılacak kredinin öncekilerden farkı, sadece ciro kaybı yaşayan işletmeleri odağına alması olacak.

Alınan kredinin doğrudan firmanın ihtiyaçları için kullanılmasını temin edecek birtakım düzenlemelerimiz olacak. Çarşamba gününe kadar teknik detayların netleşmesini planlıyoruz. Faiz ve geri ödeme koşullarını bu hafta açıklayacağız." diye konuşmuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 22
 • m.k 3 ay önce Şikayet Et
  ssk çalışan vatandaşın kredilerine kimse el atmıyor birşeyler yapılmıyor...
  Cevapla
 • WWW 3 ay önce Şikayet Et
  Patronunla görüş.
  Cevapla
 • Selim 3 ay önce Şikayet Et
  Hey be hey hemen sene alanlar dövize yatırdı Dolar aldı nefes devlet aleyhine
  Cevapla
 • Sahici. 3 ay önce Şikayet Et
  Özel bankalardan uzak durun. Suç unsuru oluşmasın diye adını vermek istemiyorum. ..x... bankası açılan hesabı kapatmıyor. Daha önce bir arkadaşımın başına geldi şimdi benim başımda. CİMER yoluyla ilgili kuruma şikayet ettim. Tüketici Hakeme başvur diye cevap geldi. Daha önce aynı banka ile başka bir konuda Tüketici Hakeme başvurdum x bankası beni dava açtı. 2 yıla dayandı ve hala sürüyor. Artık siz düşünün. Adalet zenginlere.
  Cevapla
 • master 3 ay önce Şikayet Et
  12 ay ne abi,adam zaten sıkışmış ki kredi alıyor 36 ay bari yapınnda millet nefes alsın.12 ayla nefesi zor alır esnaf. ayrıca ltd.şti ler neden faydalanamıyor iş mi yapıyorlar sanılıyor acaba. bir yıldır tek iş yok. ltd lerinde faydalandırılması gerekir. hem desteklerden hem kredlerden.
  Cevapla
 • çakabey 3 ay önce Şikayet Et
  ben esnafım ama faize karşı olduğum için almam.tek kelimeyle yazık diyorum.bunca esnafı umutlandırdılar.
  Cevapla
 • ISTEMEŹÜK 3 ay önce Şikayet Et
  Ucuz faiz ile verilen 25 binleri usd euro altin yapip kar naralari atanlari fircala
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle