Kaplan iddialı: 2022 sonuna kadar faiz artışı bekliyorum

Dallas FED Başkanı Robert Kaplan, ilk faiz artırımının 2022 sonundan önce olmasını beklemeye devam ediyorum" dedi

Kaplan iddialı: 2022 sonuna kadar faiz artışı bekliyorum
Kaplan iddialı: 2022 sonuna kadar faiz artışı bekliyorum
GİRİŞ 18.05.2021 10:05 GÜNCELLEME 18.05.2021 10:05

Dallas FED Başkanı Robert Kaplan, bankanın faiz artırımı ile ilgili "2022'nin sonundan önce artış" beklentisini sürdürdüğünü söyledi.

"Bugün itibariyle faiz artırımı zamanlaması konusundaki görüşümü değiştirecek herhangi bir şey görmüş değilim" diye konuşan Kaplan, faiz artırımına kadar tam istihdama ve FED'in yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşılması yönünde "iyi bir şans" gördüğünü de vurguladı.

Kaplan konuşmasında, FED'in varlık alımlarını çok geç olmadan azaltmasını destekleyeceğini tekrarlarken, enflasyon rakamlarının sorbaharda düşmesini beklediğini de ifade etti. Ancak Kaplan, bazı bozulmaların ısrarla devam etmesi halinde fiyat ölçüklerinin yıl sonuna kadar yüksek kalmaya devam edebileceğini de belirtti.

FED'in enflasyonu yakından izmeyeceğini ve tüketicilerin enflasyon bekleyişlerinin yüzde 2 hedefine yakın çıpalanmaya devam etmelerini sağlamak için yapabileceği her şeyi yapacağını ifade eden Kaplan, "İnsanların, Fed'in fiyat istikrarını başarma taahhütünden kuşku duymaları gerektiğini düşünmüyorum" diye konuştu.

ETİKETLER
abd
YAZDIR