KAP'a açıklama yapıldı! Ford'dan flaş üretim kararı

Tüm dünyayı etkisi altına alan çip krizi Türkiye'deki otomotiv firmalarını da etkiliyor. Konu ile ilgili Ford'dan yeni bir karar geldi

GİRİŞ 11.05.2021 10:12 GÜNCELLEME 11.05.2021 10:16
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Ford Otosan'dan KAP'a yapılan açıklamada, "Yarı iletken tedarikinde yaşanan sorunların Ford Trucks iş kolumuzu etkilemesi sonucunda, yıllık bazda bir üretim kaybı yaşanmaması için, Eskişehir Fabrikamızda her yıl yaz aylarında planlı bakım amacıyla yaptığımız rutin duruşumuzun öne çekilmesine ve Eskişehir Motor Fabrikamızda 31 Mayıs - 14 Haziran, Eskişehir Kamyon Fabrikamızda ise 31 Mayıs – 17 Haziran tarihleri arasında üretime ara verilmesine karar verilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Çip krizi büyüyor! Peş peşe duyurdular...

Çip krizi büyüyor! Türkiye'de dahil... Markalar donanımları kısmaya başladı

Otomotiv sektöründe yaşanan mikroçip tedarik sorunu dalga dalga yayılıyor. Ford Otosan'dan konuyla ilgili KAP'a yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

14 Nisan 2021 tarihli özel durum açıklamamızda, yarı iletken tedarikinde yaşanan küresel sıkıntıların devam etmesinin yanında, Japonya'daki deprem ve yangının neden olduğu yarı iletken malzemelerde yaşanan ilave tedarik sorunları nedeniyle, Gölcük Fabrikamızda her yıl yaz aylarında yaptığımız planlı rutin duruşumuzun öne çekilerek 19 Nisan ile 13 Haziran tarihleri arasında üretime ara verilmesine karar verildiği açıklanmıştı. Ana ortağımız Ford Motor Company'nin aldığı önlemler ve şirketimizin tedarikçileri ile yaptığı planlamalar sonucunda, üretime bir hafta önce başlanmasına imkan sağlanmış olup, Gölcük Fabrikasında üretime 7 Haziran tarihinde başlanacaktır.

Diğer taraftan, yarı iletken tedarikinde yaşanan sorunların Ford Trucks iş kolumuzu etkilemesi sonucunda, yıllık bazda bir üretim kaybı yaşanmaması için, Eskişehir Fabrikamızda her yıl yaz aylarında planlı bakım amacıyla yaptığımız rutin duruşumuzun öne çekilmesine ve Eskişehir Motor Fabrikamızda 31 Mayıs - 14 Haziran, Eskişehir Kamyon Fabrikamızda ise 31 Mayıs – 17 Haziran tarihleri arasında üretime ara verilmesine karar verilmiştir.

Yeniköy Fabrikamızda ise üretime devam edilecektir.

Yaz aylarındaki rutin duruş döneminde faaliyete ara verilmemesi ve izleyen aylarda üretim temposundaki artış sayesinde, üretime ara verilmesinden kaynaklanan üretim kaybı etkisinin azaltılması; bu kapsamda kamuya açıklanan 2021 yılı toplam üretim ve satış adet tahminlerimizin açıklanan sınırların içinde kalması beklenmektedir.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Arif 1 ay önce Şikayet Et
  Çip krizi denilen Türkiye gibi abdye karşı tavır alan ülkelerin zarar görmesi için tezgahlanan bir oyundan başka birşey değil. Çip fabrikasında az sayıda insan çalıştığı ve çalışanlarında tozsuz ortamda özel iş kıyafetleri ile çalıştığı bir yerde çalışanlar nasıl virüsten etkilebilir?
  Cevapla
 • .. misafir 1 ay önce Şikayet Et
  virüs değil, yangın ve kuraklık
  Cevapla
 • birisi 1 ay önce Şikayet Et
  galericiler göbek atıyordur şimdi arabalarına zam yapmak için neden çıktı ortaya
  Cevapla