Erdoğan duyurmuştu! 22 milyon gence emeklilik yolu açılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu 18 yaşın altına BES düzenlemesi ile 22 milyon 860 bin genç ve çocuğa hem birikim yapma hem de emeklilik yolu açılıyor.

Erdoğan duyurmuştu! 22 milyon gence emeklilik yolu açılıyor
Erdoğan duyurmuştu! 22 milyon gence emeklilik yolu açılıyor
GİRİŞ 06.05.2021 14:16 GÜNCELLEME 06.05.2021 14:54
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Bu yaş grubunun veli, vasileri aracılığıyla sisteme dâhil olmasını sağlayacak yasal düzenleme Bayram'dan sonra Meclis'e sunuluyor.

Yasal düzenleme 30 Haziran'a kadar yaşama geçirilmiş olacak. Aile üyeleri için ayrı hesap açılarak yüzde 25'lik devlet katkısından da daha fazla yararlanılabilecek, BES çocuklar için kumbara görevi görecek.

İlk etapta 3 milyon 18 yaş altı çocuğun giriş yapması öngörülüyor. Potansiyel BES katılımcı sayısı Türkiye'nin toplam nüfusuna ulaşacak.

VELİ VE VASİ ARACILIĞIYLA KATILACAKLAR

Ekonomi reformları kapsamında bugün 12 milyonun üzerinde katılımcı ve 175 milyarlık portföy büyüklüğüne ulaşan BES ve sigortacılıkta yeni dönem başlıyor.

Sabah'tan Hazal Ateş'in haberine göre haziran sonuna kadar yapılacak işler arasında yer alan ve yasal düzenleme gereken BES'e ilişkin düzenlemeler torba teklifle yaşama geçirilecek. Mevcut sistemde BES'e girecek katılımcıların fiil ehliyetine sahip bulunması zorunluluğu bulunuyor.

Yapılacak düzenlemeyle bankacılık işlemlerinde olduğu gibi veliler, vasiler aracılığıyla fiili ehliyete sahip olmayan bu yaş grubu da bireysel emeklilik sistemine katılabilecek.

Küçük yaştan itibaren düzenli tasarruf alışkanlığı da kazandıracak olan düzenlemeyle çocukların geleceğine güvence sunmak isteyen ebeleyenlerin büyük ilgi göstermesi bekleniyor.

İHTİYAÇ DURUMUNDA DA KULLANILACAK

Sağlık, hayat, eğitim sigortası gibi özel güvencelerin cazip olanaklarla bütünleşik bir güvence paketi şeklinde sunulması sağlanacak.

Buna ilişkin yasal düzenleme 30 Eylül tarihine kadar tamamlanacak. BES'in özel yapılarla entegre edilerek kapsamının genişletilmesiyle katılımcı, tasarruflarını emeklilik dönemleri dışında ihtiyacı olduğunda da kullanabilecek.

50 MİLYARLIK POTANSİYEL BULUNUYOR

Yasal düzenleme ile ayrıca emeklilik hizmeti veren sandık, vakıflardaki birikimlerin 2023'e kadar BES'e aktarımına imkân verilecek. Türkiye Sigorta Birliği'nin tespitlerine göre aktarıma konu olacak tutarın ilk etapta 10 milyar lira, toplam potansiyelin ise 50 milyar lirayı bulması bekleniyor.

İlk etapta 3 milyona yakın 18 yaş altı çocuğun girişiyle birlikte bu tutarın orta vadede 100 milyar gibi bir fon büyüklüğü yaratması öngörülüyor. Geçen yıl salgın dönemine karşın BES'te yüzde 28'e yakın bir büyüme yaşandı.

FONLARI DEĞERLENDİRME İMKÂNI

Emeklilik yatırım fonlarının Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu'nda işlem görmesi sağlanarak, vatandaşlara sistemdeki fonlarını alıp satma imkânı verilecek. Sermaye Piyasası Kurulu'nun sorumlu olacağı bu uygulamaya ilişkin idari düzenleme de de Eylül sonunda uygulamaya girecek.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme Kurumu'nun ajandasına göre bireysel emeklilik sistemine katılım bütün gelir gruplarına yaygınlaştırılacak. Sistemde kalış süresinin uzatılması için teşvik mekanizmaları sağlanacak. Sigorta ve özel emeklilik ürünleri geliştirilecek.

Kişi başına prim üretimi bu yıl 922 lira olurken, 2022'de bin 48 lira, 2023'te de bin 191 liraya çıkacak. Bireysel sigortalarda kolay anlaşılır ve standart ürünler geliştirilecek.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Bende eyt 4.5 yıl bekledim hemde 9000 gün prim olmasına rağmen çok şükür bitti emekli oldum sabırla geçecektir
  Cevapla
 • Çok şükür 1 ay önce Şikayet Et
  Önce EYT sonra BES
  Cevapla
 • Serkan 1 ay önce Şikayet Et
  Öncelikle Meslek Liselerinde okuyup staj yapanların, Sigortası yapılmış kişilerin hakları verilmeli, e-devlette benim sigorta başlangıç 1998 yazıyor ama Sgk bunu kabul etmiyor, yıllar önce yaptıgımız Stajın bi anlamı yok, bu durumun düzeltilmesi gerekiyor, Güya stajyer olarak iş ögrenme maksadiyla girdik ancak hertürlü işi yaptirdilar normal personelden daha fazla çalıştırıldık ama sigortamız sadece saglık için yapılmış, Meslek Liseleri Teşvik ediliyor ancak bu şekilde bi anlamı yok, Staj Magduriyeti Derhal giderilmeli.
  Cevapla
 • Alperbaturalp 1 ay önce Şikayet Et
  Stajyerlikte borçlanma diye bir şey yok sadece stajerken sigortası yatan doktorlar ve avukatlar var. kanun öyle.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Stajerlik borçlanması yaptiracaksiniz. Ama ssk'ya bizzat gitmelisiniz. Askerlik borclanmasi, doğum borçlanması gibi. Böylece emeklilik yaşınıza etki edecektir
  Cevapla
 • Kartal 1 ay önce Şikayet Et
  Eyt bekliyorus reis
  Cevapla
 • Barbaroslar geliyor 1 ay önce Şikayet Et
  Bizede vurdu ama bekledik çok şükür emekli olduk sende beklersen olursun,tekkeyi bekleyen çorbayı içer ,biz bekledik sen beklemessen haksızlık olur
  Cevapla
 • Veli 1 ay önce Şikayet Et
  Geç gelen emeklilikle çorbaya talim edersin. Hakkını savunmayan haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle