Türkiye harekete geçti! 100 milyar dolarlık pazara ilk adım

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, "Irak'ta ülkenin yeniden imarı için yaklaşık 100 milyar dolarlık projeler gerçekleştirilecek. Türk müteahhit sektörünün bu projelerden ciddi bir payı, Iraklı paydaşlarıyla birlikte alacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Türkiye harekete geçti! 100 milyar dolarlık pazara ilk adım
Türkiye harekete geçti! 100 milyar dolarlık pazara ilk adım
GİRİŞ 05.05.2021 15:05 GÜNCELLEME 05.05.2021 15:06
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

İTO'dan yapılan açıklamaya göre "Irak ile İnşaat Sektöründe İşbirliği Fırsatları Webinarı", İTO Başkanı Avdagiç ve Bağdat Ticaret Odası Başkanı Firas Resul Cafer'in katılımıyla gerçekleştirildi.

Çevrim içi gerçekleşen etkinlikte konuşan Avdagiç, Irak'ın devam eden 2018-2022 Ulusal Kalkınma Planı'ndaki projelerin, müteahhitlik hizmetleri sunan Türk firmaları için önemli bir potansiyel barındırdığını bildirdi.

Avdagiç, "Türk firmalarımız, su temini ve atık su arıtma tesisi, elektrik santrali, hastane, okul ve konut inşaatı, kara yolu, hava yolu, köprü ve liman inşaatı gibi birçok sektörü kapsayan bu projelerde yer almak için hazırdır." açıklamasında bulundu.

Türk firmalarının, Iraklı şirketler ile kuracakları ortaklıklarla ülkenin yeniden imarında aktif rol alabileceğinin altını çizen Avdagiç, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Irak'ta ülkenin yeniden imarı için yaklaşık 100 milyar dolarlık projeler gerçekleştirilecek. Türk müteahhit sektörünün bu projelerden ciddi bir payı, Iraklı paydaşlarıyla birlikte alacağına inanıyorum. Iraklı firmaların güven duydukları ve iş yapma kültürünü bildikleri Türk firmalar ile ortaklık kurmayı tercih ettiklerini biliyoruz. Çünkü Türk firmaları, Irak'ı ülkeleri gibi görmüşler, salgın döneminde geri dönmek yerine orada çalışmayı sürdürmüşlerdir. Bu sadece 'para' kazanmayla açıklanamaz. Bu güçlü kardeşlik ve dostluk duygusunun yansımasıdır."

YAZDIR
YORUMLAR 15
 • Yorgun 6 gün önce Şikayet Et
  İyi ozaman 2015 deki gibi dolar 1.20 olur altında 85 TL ulur çocuk lar artık evlenirler reisin dediği gibi 4 çocuk yaparlar vesselam
  Cevapla
 • Cesars 1 hafta önce Şikayet Et
  Biz yüzümüzü Asya’ya Afrika’ya Avrupa’ya dönelim orta Doğu ülkesi değiliz biz
  Cevapla
 • Hakan Yıldız 1 hafta önce Şikayet Et
  Hiç bir ihaleyi bu saaten sonra kaptırmayın. Bu ülkelerin bütün zorluklarını çekiyoruz yeter artık. engel çıkaran kim varsa mutlaka çözün, vazgeçmeyin
  Cevapla
 • birisi 1 hafta önce Şikayet Et
  Para yabancıya gitmez işte. Bizden onlara, onlardan bize akar para.
  Cevapla
 • dede 1 hafta önce Şikayet Et
  zaten bağdatta devlet binası inşaatları var Türk şirketler yapıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle