Merkez Bankası'ndan 'sıkı duruş' açıklaması

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu Toplantısı'nın ardından bir açıklama yayımladı.

Merkez Bankası'ndan 'sıkı duruş' açıklaması
Merkez Bankası'ndan 'sıkı duruş' açıklaması
GİRİŞ 22.04.2021 14:31 GÜNCELLEME 22.04.2021 14:32
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Merkez Bankası, 15 Nisan'daki PPK toplantısına ilişkin toplantı özetini yayınladı.

Merkez Bankası'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

''Salgının sınırlayıcı etkilerine rağmen, iç ve dış talep kaynaklı olarak yurt içi iktisadi faaliyet güçlü seyretmektedir.

İhracattaki artış ve altın ithalatındaki gerilemeye rağmen, güçlü iç talep ve emtia fiyatları cari işlemler dengesini olumsuz etkilemeye devam etmektedir.

Para politikası duruşu, enflasyon görünümüne yönelik yukarı yönlü riskler dikkate alınarak, temkinli bir yaklaşımla enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi ve fiyat istikrarı hedefine ulaşılması odağında belirlenecektir. Bu doğrultuda politika duruşu, enflasyon gelişmeleri ve enflasyon beklentileri dikkate alınarak dezenflasyon sürecini en kısa sürede tesis edecek ve orta vadeli hedeflere ulaşıncaya kadar bunun sürekliliğini sağlayacak bir sıkılık düzeyinde belirlenmeye devam edilecektir.

Talep ve maliyet unsurları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Mevcut parasal duruşun krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin önümüzdeki dönemde belirginleşeceği öngörülmektedir.

Sıkı parasal duruş; enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve finansal piyasa gelişmeleri bağlamında dışsal ve geçici oynaklıklara karşı önemli bir tampon işlevi görecektir.

Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir''

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Emre 2 hafta önce Şikayet Et
  Bddk'nın sitesinde banka bilançoları var isteyen baksın döviz ve altın hesapları TL'nin 3 katı olmuş! Yani Merkez bankasındaki dövizi alan biziz maalesef.
  Cevapla
 • misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  Faizler yüksek olmasına rağmen dolarda yüksek euro da yüksek
  Cevapla
 • Mantiksiz 2 hafta önce Şikayet Et
  Madem sıkı duruş olacaktı daha birkaç gün önce niye sıkı duruşu kaldırmasın 8'in altına sarkan dolar tekrar 8'in üstüne çıktı orada tutundu
  Cevapla
 • bülent 2 hafta önce Şikayet Et
  her gün herşeye zam geliyor
  Cevapla
 • ali 2 hafta önce Şikayet Et
  neyle müdahale edeceksin mermi yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle