Masum Türker'dan çarpıcı sözler: Birilerinin Türkiye'yi soymasına seyirci kalamam

Eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Masum Türker, CHP'nin başlattığı "128 milyar dolar nerede" tartışmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Masum Türker'dan çarpıcı sözler: Birilerinin Türkiye'yi soymasına seyirci kalamam
Masum Türker'dan çarpıcı sözler: Birilerinin Türkiye'yi soymasına seyirci kalamam
GİRİŞ 14.04.2021 21:00 GÜNCELLEME 14.04.2021 21:28
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Masum TürkerAhmet Hakan'ın CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programına konuk oldu.  CHP'nin başlattığı "128 milyar dolar nerede" tartışmalarına ilişkin konuşan Türker, "Bir ülkeyi tehdit ederseniz parasıyla tehdit edersiniz, borçla tehdit etmezsiniz. 2004 yılından sonra adım adım kuruldu. Türkiye'de aracı kurumlarının büyük kısmı yabancı şirketlerdir. Ben içi acıyan bir insanım. Birilerinin Türkiye'yi soymasına göz yumamam. Hepimizin milliyetçi olması lazım" dedi.

Masum Türker geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Türkiye ekonomisinin saldırı altında olduğun ve bu saldırıların devam ettiğini açıklamıştı. Türker, saldırıların nedenini ise şu şekilde açıklamıştı:

YURT DIŞINDAKİ REZERVLERİN TÜRKİYE'YE GETİRİLMESİ

Ekonomi yönetiminin değiştiği o süreçte önce bakan atamalarını etkilemek için bir saldırı yapıldı. Sonrasında durum biraz değişti. Neden? Bizim yurtdışındaki rezervlerimiz Türkiye’ye getirildi. Bunun fakına varan ABD ve özellikle yabancı şirketler Türkiye'ye baskı yapmaya başladılar. İşte o baskı yapmaya başladıkları tarih de artık ekonomi yönetiminin değiştiği tarihti. Ekonomi yönetiminin değiştiği o süreçte önce bakan atamalarını etkilemek için bir saldırı yapıldı. Ama kesin bakan atamaları yapıldıktan sonra döviz kurları biraz durdu çünkü bir strateji değişikliği yapmaları gerekiyordu.

BU MİLLİ OLARAK ÖVÜNÜLECEK BİR DURUM

Devlete ait olan paraları Swap aracılığı ile Londra'ya taşıdılar. Londra'dan fiilen uçaklarla taşındı. Ben bunu takip etmişimdir ama bu milli övünülecek bir şey olduğu için bu operasyon tamamlandığı güne kadar ağzımı açmadım. Ondan sonra bazı toplantılarda söyledim Türkiye'nin bu parası geldi başarılıdır. Bu paraların geldiğini sonradan fark eden dış güçler Türkiye'de kendilerini mutemet adamı gördüklerini fırçalamıştır.

"BENCE ALBAYRAK BAŞARILIYDI"

Albayrak'ı herkes saldırıyor belki damat olduğu için saldırıyorlardı ama bence Albayrak başarılıydı, başarısız değildi. Orada ekonomiyi yönlendirmeye alışmış kişiler liderin çevresine gidip şikayet ederlerdi damat olduğu için şikayet edemiyorlardı rahatsızlık buydu ama yönetim iyiydi. Kadrolarında bir zayıflık vardı.

Türker, Türk ekonomisine yönelik saldırının arkasında başka nelerin olabileceğini de değerlendirdi: O saldırının temelinde bizim Suriye'de diğer ülkelerdeki varlığımız ve bu döviz rezervlerinin özellikle altınların Türkiye’ye getirilmiş olması dolayısıyla bize tehdit olarak kullanılamadığı için Cumhurbaşkanı ya da diğer yöneticilerin sert çıkışlarına bir eylem yapamıyorlar eskisi gibi.

CHP'YE 128 MİLYAR DOLAR TEPKİSİ

Türkiye'nin 128 milyar dolar döviz rezervi yoktu. Türkiye'nin döviz rezervi kendi sahip olduğu rezervdir. 128 milyar dolar dediğimizde yurtdışından gelmiş borç para eklendiği zaman sanki o para bizim gibi rezerv olarak belirleniyor. Halbuki döviz rezervleri artık modern anlamda ikiye ayrılarak tanımlanması gerek birincisi öz kaynaklardan oluşan rezerv ikincisi ise yabancı kaynaklardan oluşan rezerv.

KAYBOLAN REZERV YOK!

Türkiye'nin kaybolan rezervi yok. Bu hükümetin yaptığı başarılı bir iş var, bunu kimse söylemiyor. Bu yüzden de bir bakan biraz dış çevreler tarafından da hedef alındı.

ETİKETLER
Merkez Bankası
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • 1968 4 hafta önce Şikayet Et
  2002 den önce köşe sekiz, hırsız dokuz du. bazı kesim o günlerdeyiz zannediyor. artık ülkeyi kimseye soydurmayacak yönetim var.
  Cevapla
 • REMZİ 4 hafta önce Şikayet Et
  aynen katılıyorumm masum beyy devlet harıka iş yaparkenn chp devletın milletin kuyusun kazmak ıcın ugraşırrr
  Cevapla
 • İSTANBUL...34 4 hafta önce Şikayet Et
  chp ve iyi parti İ Y İ okuyun bu haberi ve kendi ülkenize saldırmayın..
  Cevapla
 • Ahmet Keleş 1 gün önce Şikayet Et
  Okumazlar onlar yalan at izi kalsin siyaseti guduyorlar onlarin amaci devlet millet degil hic bir zamanda olmadi ne yazikki
  Cevapla