İki dev resmen açıkladı! Türkiye'de üretecekler

Teknoloji devlerinin Türkiye ilgileri her geçen gün artıyor. Çinli devler TCL ve Xiaomi Türkiye'de televizyon üretmeyi planlıyor.

GİRİŞ 12.04.2021 09:56 GÜNCELLEME 12.04.2021 10:29
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Türkiye’de yerli cep telefonundan sonra televizyonda da yerli üretim hamlesine yeni oyuncular katıldı. Avrupa’nın üretim üssü olan Türkiye, pek çok büyük TV markasının üretimini gerçekleştiriyor.

İki Çinli dev Xiaomi ve TCL de Türkiye’de üretim planlarını açıkladı. Türkiye’de yıllardır Samsung, LG, Philips gibi dünya devi markaların TV modellerinin üretimi Türk firmaların tesislerinde gerçekleştiriliyor. Xiaomi Türkiye Ülke Müdür Yardımcısı İrfan Öztürk, Türkiye’de TV üretim planıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“İlk etapta akıllı telefon üretimine odaklanacağız. Ayrıca diğer ürünlerimiz üzerinde çalışıyor ve üretim konusunda fizibilite araştırması yapıyoruz. Özellikle TV üretim fırsatları üzerinde çalışıyoruz. Bu konudaki fizibilite çalışması telefon üretimi öncesinde başlamıştı. İstediğimiz şartlar oluşursa bu yıl sonuna doğru ya da gelecek yılın başlarında Türkiye’de üretilen Mi TV’leri, Türkiye’de satmak gibi bir planımız var. Henüz yeni bir üretim tesisi mi olacak ya da var olan bir üretici ile mi anlaşacağımıza karar vermedik.”

Milyon dolarlık yatırım kararları! Türkiye üs oluyor

AVRUPA'NIN ÜSSÜ

Türkiye’nin en büyük TV üreticilerinden Sunny Elektronik’in Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca, Türkiye’nin önemli bir TV üretim üssü olduğunu belirterek, “Sektör 2020 yılını 4 milyon adetle kapattı. Ayrıca televizyonda 7.5 milyon adetlik de ihracat rakamımız var. Vestel tek başına bunun 6 milyonunu gerçekleştiriyor” dedi.

2021 yılının ilk 3 ayında iç pazarın biraz daraldığını ancak ihracat tarafında talebin arttığını dile getiren Atmaca, Çin’den ürün tedarik edemeyen ülkelerin Türkiye’ye yöneldiğini, bu yıl ihracatta yüzde 200’lük artış yaşandığını aktardı. Atmaca, Türkiye’nin TV ihracatının yüzde 70’inin Avrupa’ya yapıldığını ve Avrupa’nın üretim üssü olduğumuzu da kaydetti.

Çinli teknoloji devi Tuzla’da çalışacak personel arıyor

UZAKTAN EĞİTİM

Bu yıl iç pazarın düşüş göstereceğini ve yılın 3 milyon adetle kapanmasını öngördüklerini dile getiren Atmaca, geçen yıl uzaktan eğitim ve evden çalışmanın etkisiyle pazarın çok büyüdüğünü ancak bu yıl bir miktar düşüş beklendiğini de aktardı. Atmaca, Türkiye’deki TV kullanım alışkanlıklarıyla ilgili de, “En çok 32 inç satılıyor. Bunu 43 inç takip ediyor. Pazarda satılanların yüzde 50’den fazlası 4K. Satışların yüzde 80’i de akıllı TV” bilgisini verdi.

KAYNAK: MİLLİYET
YORUMLAR 31
 • KAPTAN 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye dünyanın sanayii merkezi oluyor.Bütün ekonomilerin yönlendirileceği bir merkez yolunda ilerliyor.İstanbul hava limanı bunun bir parçasıdır.
  Cevapla
 • ismail 2 yıl önce Şikayet Et
  bedavadan biraz pahalı işgücü olduk şimdi sıkıntı çekiyoruz ilerde meyvesini yer inşallah gelecek nesil
  Cevapla
 • hakan 2 yıl önce Şikayet Et
  neden geliyor, cunku telefonlarq vergi koyuldu satabilmek icin icerde uretmesi gerek. diger yandan burada uretildiginde avrupaya gumruk birligi oldugu icin gumtuk vergisinden muaf satar. bu hesaba göre ne vw nede başka bir araba üreticisi neden türkiyeye gelsin. Almanyada üretir, bulgaristanda üretir türkiyeye gümrüksüz satar. mis. 80 milyonluk dunqmik bir pazar turkiye pazari bence gumrük birligi avrupadan yatirimciyi turkiyeye gelme hususda engelliyor. gelmesine fabrika acmasina gerek kalmiyor.
  Cevapla
 • aaaa 2 yıl önce Şikayet Et
  Xiaomi çıksın alıcam
  Cevapla
 • Acele et 2 yıl önce Şikayet Et
  Al çabuk ol geç kalms dinsiz komunist soykırımcıları dahada zengin et aferim!
  Cevapla
 • Birdost 2 yıl önce Şikayet Et
  TCL.ve Xiaomi ne anlar TV üretiminden, Türkiye'mi televizyon çöplüğüne mi çevirmek istiyorsunuz ? SKD'cileri değil de, en azından bazı chipleri üretebilen firmaları Türkiye'me getirin. VESTEL de artık Cep telefonunda klasini yukseltsin. Türkiye'm ve Türk Milleti herseyin en iyisini hak ediyor. Herkes el ele gönül gönüle Hayırlı Ramazanı Şerife !
  Cevapla
 • ReceP 2 yıl önce Şikayet Et
  Sana satmayacak merak etme.!!! İHRAÇ EDECEK DAR BEYİNLİLİĞİN GEREĞİ YOK.!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle