Milyon dolarlık yatırım kararları! Türkiye üs oluyor

Dünyaca ünlü teknoloji devleri peş peşe Türkiye'ye yatırım kararı alıyor. Türkiye'nin bu yatırımlarla önemli bir teknoloji üssü haline geleceği kaydediliyor.

Milyon dolarlık yatırım kararları! Türkiye üs oluyor
Milyon dolarlık yatırım kararları! Türkiye üs oluyor
GİRİŞ 05.04.2021 17:10 GÜNCELLEME 05.04.2021 17:10
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Teknolojinin merkezinde yer alan akıllı telefon sektöründe firmalar arasında ciddi rekabet yaşanıyor. Gün geçtikçe yeni bir telefon modeli çıkıyor, özellikleriyle kendine hayran bırakıyor.

Akıllı telefon üreten firmalar yatırımlarını artırıyor. Pazar hareketliliğinin yüksek, teknoloji ilgisinin fazla ve coğrafi konumunun avantajlı olduğu ülkeler, üreticiler için cazibe merkezi haline geliyor.

Huawei'nin Türkiye planı ortaya çıktı! Fiyatlar yüzde 30 düşecek

Türkiye de bu merkezlerden birisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Yıllık 10 milyonun üzerinde cep telefonu satışının gerçekleştiği Türkiye, Avrupa, Rusya ve Ortadoğu pazarlarının birleşme noktasında dikkati çekiyor.

[Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’de test üretimine başlayan Çinli dev teknoloji markası Xiaomi’nin İstanbul Avcılar’daki akıllı telefon fabrikasını ziyaret etti. (

30 MİLYON DOLARLIK YATIRIM HAMLESİ

Geçtiğimiz günlerde dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticileri arasında yer alan Çin merkezli Xiaomi, yıllık 5 milyon adet akıllı telefon üretim kapasitesine sahip fabrikasının açılışını İstanbul'da yaptı.

Dünyada üretim yapacağı 4'üncü yer olarak Türkiye'yi seçen teknoloji devi, 30 milyon dolarlık yatırımla 2 bin kişiye de istihdam sağlayacak.

"Batının doğuya ve doğunun batıya açıldığı kapısı" olarak nitelendirilen Türkiye, yatırımcılar için tüketiciye hızlı ulaşım imkanı sağlıyor. Birçok sektörde olduğunu gibi mobil araçlar alanında da gelecek dönemler için adından söz ettirmeye hazırlanan Türkiye, dinamik nüfusu, nitelikli iş gücü ve geniş pazarlarıyla aranan yatırım ortamını sunuyor.

TÜRKİYE, TEKNOLOJİ DEVLERİNİN RADARINDA

Bir başka Çinli dev akıllı telefon üreticisi OPPO da Türkiye'yi yatırım radarına aldı. İstanbul'da yapımı devam eden fabrikasında test üretimine başlayan teknoloji devi, 1000 kişiyi istihdam ederek CKD sistemiyle (ana karttaki parçaların fabrikada birleştirilmesi) üretim yapacak.

Xiaomi fabrikası üretime başladı

Akıllı telefon üreticilerinin Türkiye'ye ilgisinin her geçen gün artmasıyla bu alandaki ekosistemin hareketlilik kazanması bekleniyor.

Teknoloji devlerinin Türkiye'ye yatırım hamlelerini değerlendiren sektör temsilcileri ve alanında uzman isimler, gelecek dönemde bu adımların artacağı görüşünde. Avrupa, Afrika ve Asya'nın merkezinde yer alan Türkiye'nin coğrafi konumuyla bölgede ciddi bir pazar oluşturacağı düşünülüyor.

TÜRKİYE BÖLGESEL GÜÇ OLABİLİR

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürü Dr. Mehmet Yurdal Şahin, yatırımlarla Türkiye'nin bölgesel güç olma yolunda ilerlediğini söyledi.

TRT Haber'e açıklama yapan Şahin, "Afrika'dan Avrupa'ya, Kafkasya'ya kadar uzanan bir bölgeden söz ediyoruz. Türkiye burada önemli bir merkez olabilir. Hızlı altyapı, girişimcilik, pratiklik özelliklerimizi kullanarak çabuk bir aksiyon alındı" diyor.

Şahin sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye büyük bir pazar. 10 milyonu aşkın telefon satılan bir yer haline geldi. Son yıllarda yeni firmaların rekabet içine girmesiyle Türkiye'ye yatırımlar başladı. İthalatın fazla olmasıyla Ticaret Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tedbir aldı ve teknoloji firmalarının ülkemize yatırımları onların lehine oldu. Bu yatırımlarla Türkiye'de istihdam hareketi de oluşacak. Firmaların burada fabrika kurması ekonomik kalkınmanın yanında istihdam çeşitliliğinde de artışa neden olacak"

"ETRAFIMIZDA ÇOK CİDDİ BİR TEKNOLOJİ PAZARI VAR"

Coğrafi konumu nedeniyle Türkiye'nin bölgedeki gücünü artıracağını ifade eden Şahin, "Bu yatırımlar Türkiye'nin bölgedeki pazar gücünü de artırır. Etrafımızda çok ciddi bir teknoloji pazarı var. Afrika'dan Avrupa'ya, Kafkasya'ya kadar uzanan bir bölgeden söz ediyoruz. Türkiye burada önemli bir merkez olabilir. Hızlı altyapı, girişimcilik, pratiklik özelliklerimizi kullanarak çabuk bir aksiyon alındı. Hızlı bir şekilde ivme alınarak bu süreçlerden geçildi ve yatırım kapısı da çok ciddi aralandı. Türkiye bu konuda bir güç olabilir" açıklamasını yaptı.

Yatırımlarla ticari faaliyetlerin artacağını söyleyen Şahin, "İthalat ve gümrük boyutuna da bakıldığında firmaların artık yatırımlarını yapması kaçınılmaz oldu. İthalatta gözetim uygulamasıyla eğer Türkiye'de varlıklarını sürdürmek istiyorsa firmalar bu yatırımları yapmak durumundalar" dedi.

"TEKNOLOJİ ÜSSÜ HALİNE GELECEĞİZ"

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını gölgesinde geçen 2020 yılında Türkiye'ye yatırımlar da arttı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yatırım ve teşvik belgesi düzenlemesiyle geçen yıllara göre bu alanda faaliyetlerin arttığına dikkati çeken Mehmet Yurdal Şahin, "İlerleyen dönemde bölgede önemli bir teknoloji üssü haline geleceğiz" diyor.

Arz güvenliğinin Türkiye üzerinden daha rahat sağlanabilecek olmasının yatırımcılara cazip geldiğini söyleyen Şahin konuyu bir örnekle şöyle anlattı:

"Çin'den ürün 40 günde geliyor, üzerine salgın dönemi yaşandı ve uçuşlar durduruldu. Ne oldu? Ürünler geç ulaştı, piyasa hareketliliği aksamış oldu. Bu açıdan bakıldığında Türkiye'nin coğrafi konumu yatırımlar açısından üretici için kıymetlidir"

MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı

TÜRKİYE'YE YATIRIMCI ÇEKEN SEKTÖR

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, akıllı telefon yatırımlarıyla Türkiye'nin bölgede önemli bir pazar haline dönüşeceğini söyledi.

"Coğrafi konumumuzu avantaja dönüştürerek ihraç kaleminin oluşması, Orta Doğu ve Rusya pazarındaki hareketliliğin gözlenmesi konusunda ciddi bir adım olacaktır. Mobil iletişim sektörü temsilcileri olarak gelişen teknolojilere karşı durmamamız gerektiğini savunduk. Bu teknolojiden nasıl faydalanabiliriz gözüyle baktık her zaman. Ülkemize yatırım çekecek büyük bir sektörün içerisindeyiz."

"İNSAN KAYNAĞIMIZ DA YETİŞECEK"

Dev firmaların yatırımlarıyla insan kaynağının da yetişeceğine dikkati çeken Turnacı, gelişmelerin umut verici olduğunu söylüyor.

"Dünyaca ünlü akıllı telefon markalarının deneyimleriyle birlikte insan kaynağımız yetişecek. Teknolojinin bu kadar yoğun bir şekilde kullanıldığı dönemde insan gücümüze katkıda bulunacak yatırımlar da faydalıdır. İleriye dönük katkı sağlayacak. Gelecek yıllar için Türkiye'ye umut veren önemli hamleler yapılıyor"

YATIRIM ORTAMI NASIL OLUŞTU?

Senelerdir Türkiye'yi radarlarına alan teknoloji devlerinin yatırımlarının nasıl ve hangi süreç içerisinde oluştuğunu anlatan Turnacı, teşviklere dikkati çekti:

"2020 yılında ithalatta gözetim kararı getirildi. Belli bir miktarın altında getirilen telefonlar bu kapsamda tutuldu. Yatırımcıyı teşvik edecek yöntemlerin geliştirilmesi bu doğrultuda verimli oldu. Gümrük vergisi muafiyetiyle de bir adım atılmış oldu. Ülkede üretilen parça ithalatına vergi muafiyeti getirildi. Bu kararlar doğrultusunda dünyaca ünlü markalar kendine yer bulmak istedi. Cihaz sayılarını artırmak istedi akıllı telefon firmaları. Fiyat dengesinde de doğru hamleler atılacak bu sayede. Yani Türkiye'nin hamleleri yatırımcıyı teşvik etti"

"POTANSİYELİ GÖRDÜLER"

Gelecek dönemde akıllı telefon sektöründe yatırımların devam etmesini bekleyen Turnacı, şunları da sözlerine ekledi:

"Firmalar yatırımlarını doğru bir stratejiyle yaptı. Türkiye'nin ciddi ihraç kalemi oluşturabileceği potansiyelini gören akıllı telefon üreticileri adımlarını atmaya başladı. Gelecek dönemde potansiyelin gelişeceğine inanıyoruz. Teknolojik alanda insan kaynağını yetiştirmek önemlidir. İstihdam açısından katkıda bulunacağını düşününce bu yatırımların yakın dönemde artacağını öngörebiliriz"

"FİRMALAR KRİTİK BÖLGELERE ÜS KURARLAR"

Akıllı telefon üreticilerinin Türkiye hamlesinin gelecek dönemde devam edeceğine inanan teknoloji editörü Hakkı Alkan, coğrafi konumun önemini Süveyş Kanalı'nda kara oturan gemi örneğinden yola çıkarak şöyle anlattı:

"Süveyş Kanalı'nda "The Ever Given" gemisi karaya oturdu, dünyada ticari faaliyetler aksadı. Bu durum bizim ülkemizin coğrafyasının ne kadar kıymetli olduğunu gösterdi. Firmalar da böyle zorluk yaşamamak için kritik öneme sahip ülkelere üretim üssü kuruyorlar. Türkiye bu ülkelerden birisi. Jeopolitik olarak avantajlı konumda olduğumuz için yatırımcıların gözü Türkiye'de. Geminin karaya oturması olayında coğrafyanın önemini görmüş olduk"

TEŞVİKLER YATIRIMCILARIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR

Yatırımcıların Türkiye'ye gelmesindeki sebeplerden biri olarak teşviklere dikkati çeken Alkan, "Yatırım yapmak isteyen firmalara başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere inanılmaz bir destek var. Arazi, vergi, çalışan, maaş desteği gibi geniş kapsamlı bir destek veriliyor. Türkiye'deki işçiliğin bilgi birikimi de yüksek. Bu tip avantajlar teknoloji devi firmalara ekonomik olarak da Türkiye'nin yatırım için cazip bir yer olması açısından motivasyon sağlıyor" diyor.

Cep telefonu kullanımı artarak devam ediyor. Türkiye'de ayda yaklaşık 1 milyon telefon satıldığını söyleyen Alkan, "Bu rakam çok ciddi boyutta. Fiyatları düşük olan -giriş seviyesindeki telefonlar- burada üretilirse fiyat avantajı elde edilecek. Lojistik ve gümrük maliyetleri ortadan kalkmış olacak. Örnek verecek olursak, Türkiye'de üretilen otomobillere bakıldığında satışları çok yüksek. Bunun nedeni fiyat avantajı. Fabrika kuran firmalar zirveyi aldı, kurmayanların satışları azaldı. Benzeri bir sonuç akıllı telefon sektöründe de yaşanabilir" açıklamasını yaptı.

Yan sanayi üretiminde Türkiye'nin özellikle otomobil sektöründe çok geniş bir pazara sahip olduğunu söyleyen Hakkı Alkan, benzer bir durumun cep telefonları için de görülebileceğini belirtti.

Türkiye'nin Avrupa, Asya ve Afrika coğrafyasıyla ilişkilerinin iyi durumda olduğunu belirterek, ihracat boyutu açısından da yatırımcı firmalar için avantajlı bir merkez olacağını söyledi.

KAYNAK: TRT HABER
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Muammer 3 ay önce Şikayet Et
  Böyle güzel şeyleri açıklamayın,bakmışsınız ki yarın gece üç beş çakal ,üç beş tilki ve üç beş sırtlan bir araya gelerek bu konu ile alakalı bir bildiri yayınlarlar.
  Cevapla
 • yasin 3 ay önce Şikayet Et
  Gerçekten coğrafi konumumuzu sevdikleri için mi geliyolar? Aslında Türkiye'nin coğrafi konumuyla falan ilgilendikleri yok. İlgilendikleri tek şey kur farkının düşük olmasıyla birlikte işçilere fazla maaş vermek zorunda kalmamaları. Yani bi nevi kur'un yüksek olmasının sebebi diyelim. Kur'un yüksek olmasının da böyle avantajları var işte
  Cevapla
 • Byd 3 ay önce Şikayet Et
  Bu konuda bize üreten değil tüketen konumundayız
  Cevapla
 • Hssa 3 ay önce Şikayet Et
  Ne demek üreten değil, burda üretilen her mal made in Türkiye logosu ile satılacak dünyanın her yerine.
  Cevapla
 • Alpaslan 3 ay önce Şikayet Et
  Bu CHP liler ve darbeciler bir bıraksa biz ülke olarak bir yere geleceğiz ama malesef bi bitmediler
  Cevapla
 • murat 3 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar, gençlerimiz bu çinlinin teknolojisini öğrensin ancak bunların Uygur Türk'ü kardeşlerimize yaptığı ve yapmakta olduğu katliam/tecavüz/soykırımı da aklınızın bir köşesinde bulundurun...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle