Üreticilerden patates ve kuru soğan alımına başlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca üreticilerden patates ve kuru soğan alımına başlandığı, ramazan ayı öncesinde ihtiyaç sahiplerine bedelsiz dağıtılacağı açıklandı

Üreticilerden patates ve kuru soğan alımına başlandı
Üreticilerden patates ve kuru soğan alımına başlandı
GİRİŞ 11.04.2021 14:22 GÜNCELLEME 11.04.2021 14:22
Bu Habere 82 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, pandemi sürecinde otel, lokanta vb. toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yurt içi ve yurt dışı piyasalarda patates ve soğan tüketiminin gerilediği bildirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, patates ve soğan alımı yapacak

Tüketimin azalmasının stokların artmasına ve fiyatların üretici aleyhine düşmesine neden olduğu belirtilerek, "Bu durum karşısında çiftçimizin olumsuz etkilenmemesi için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları ile Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), üreticilerden yemeklik patates ve kuru soğan alımı ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 81 İl Valilikleri aracılığıyla dağıtımı ile görevlendirilmiştir. Aynı zamanda Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli'nin patates ve soğan dağıtımına ramazan ayı öncesi başlanması ile ilgili açıklamaları kamuoyuna yansımıştır" denildi. 

'VATANDAŞLARIMIZA BEDELSİZ OLARAK DAĞITILACAKTIR'

TMO'nun 10 Nisan itibariyle yemeklik patates, bugün itibariyle de kuru soğan alımlarına başladığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"TMO alımlarında herhangi bir miktar sınırlaması söz konusu değildir. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden, tüketilebilir nitelikteki ürünlerin tamamı alınacaktır. Alımı yapılan patates ve soğanlar ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılmak amacıyla başta büyükşehirlerimiz olmak üzere 81 ilimize sevk edilerek Valiliklerimiz aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza bedelsiz olarak dağıtılacaktır. Ayrıca, salgın nedeniyle toplu tüketim yerlerinin kapalı olmasına bağlı olarak pirinç tüketiminin azalması, iç ve dış piyasalardaki fiyat gerilemeleri, çeltik fiyatlarının düşmesine ve üretici elinde stok kalmasına sebep olmuştur.

Yeni üretim döneminde çeltik istihsalinde bir azalma olmaması ve üreticilerimizin finansal ihtiyaçlarının karşılanması ile TMO çeltik stoklarının güçlendirilmesi amacıyla Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda 2020 yılı mahsulü TMO çeltik alım fiyatları yukarı yönlü olarak revize edilmiş ve alımlara başlanmıştır. Üreticilerimizden alınan çeltikler TMO tarafından stoklanacak ve görev tanımı kapsamında bilahare piyasa regülasyonu amacıyla kullanılacaktır.

Üreticilerimiz ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için başlatılan bu çalışma Bakanlığımız, Valiliklerimiz ve üretici örgütlerimizle koordineli bir şekilde yürütülmektedir. Bakanlığımız verileri ve piyasa tespitlerine göre, halen üreticilerimizin elinde 2020 yılı mahsulü arz fazlası yaklaşık 300 bin ton patates, 40 bin ton kuru soğan ve ticarete konu edilememiş 75 bin ton civarında çeltik bulunduğu değerlendirilmektedir."

YAZDIR
YORUMLAR 82
 • temel 1 ay önce Şikayet Et
  bu halk sogan papates icin vatan satti bu sefer bedava neyini satacak kisaca sogan patates cikar iner amma vatan gitti mi bir daha gelmez bunu cahil halk anlamiyor yada sut verilecek diye apaci dansiz yapanlar bence tam bedav verilmeyecek biraz geliri olana hic geliri olayan verin o baska konu
  Cevapla
 • AĞRILI 1 ay önce Şikayet Et
  Adamın aklına hastayım. Siz İstanbul u Nisan ayında patatese soğana sattınız.Alın size nisan ayında patates soğan bedava. Bu yüzden RTE..
  Cevapla
 • Bozkurt 1 ay önce Şikayet Et
  Patates soğanı seçim zamanı satmayıp depoda çürüten üretici tüccar şimdi neden chp yerine reisten yardım istiyor. Hem nigde de patates sogan 2.5liraya satılıyor. Zehir zıkkım olsun.
  Cevapla
 • TÜRKİYELİ 1 ay önce Şikayet Et
  chp ve iyi partiye malzeme kalmadı İ Y İ oldu......Her şey TÜRKİYE için....
  Cevapla
 • Asım 1 ay önce Şikayet Et
  Amman chp belediyelerine vermeyin, pkk ve yandaşlarına dağıtır. Az bir para ile satılsın, yoksa chp'liler alır çöpe atar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle