Stratejik ortaklık teklifi masada! Türkiye ile birlikte üretmek istiyorlar

2019'da Türkiye'den 6 Bayraktar TB2 SİHA alan Ukrayna, SİHA ve AN-178 uçağını Türkiye ile ortak üretmek istiyor.

GİRİŞ 09.04.2021 16:42 GÜNCELLEME 09.04.2021 16:52
Bu Habere 42 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şubat 2020'de, 8'incisi gerçekleştirilen Ukrayna-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi kapsamında Kiev'de ziyaret etti. Zelenskiy de Ekim 2020'deki İstanbul ziyareti kapsamında Erdoğan'la görüştü ve iki ülke arasında savunma alanında iş birliği anlaşmaları imzalandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy

Zelenskiy'nin cumartesi günü yapacağı ziyarette, liderlerin görüşeceği konuların başında savunma sektörü, STA ve turizm konularının ele alınması bekleniyor.

Türk SİHA'ları Almanya'yı harekete geçirdi: Gelen haber ordumuzu şoke etti

İLİŞKİLERİN İTİCİ GÜCÜ SAVUNMA SEKTÖRÜ

Ukrayna Savunma Bakanlığı ile Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 14 Aralık 2020'de korvet ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) için üretim ve teknoloji paylaşımı alanında bir dizi anlaşma imzalandı.

Ukrayna, Türkiye’den 2019 yılında altı adet Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı ile üç yer kontrol istasyonu satın almıştı.

48 ORTAK ÜRETİM SİHA ALMAK İSTİYORLAR

Ukrayna, Türkiye'den 2019'da 6 Bayraktar TB2 İHA ve 3 yer kontrol istasyonu satın aldı. Ukrayna devlet silah ticaret şirketi Ukrspetseskport Genel Müdürü Vadim Nozdriya, 6 Ekim 2020'de Ukrayna medyasına yaptığı açıklamada, Bayraktar TB2 SİHA'larının Ukrayna'da ortak üretimiyle ilgilendiklerini, Ukrayna ordusunun 48 ortak üretim SİHA satın almayı planladığını bildirdi.

Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3'ün özelliklerini ilk kez açıkladı

BİR KORVET TÜRKİYE'DE BİR KORVET UKRAYNA'DA ÜRETİLECEK

Türkiye-Ukrayna ortak yapımı korvetler Ukrayna'nın Nikolayev şehrindeki Okean tersanesinde üretileceği açıklanmış, ilk korvetin Türkiye'de diğerlerinin Ukrayna'da üretilmesi bekleniyor.

AN-178 UÇAĞI DA GÜNDEMDE

Ukrayna da deneme aşamasında olan Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı için motor tedarik ediyor. Ukrayna uçak firması Antonov ile AN-178 uçağının ortak üretimi iki ülke arasındaki güncel konular arasında yer alıyor.

Ukrayna uçak firması Antonov tarafından üretilen AN-178A uçağının ortak üretim konusu da masada

STA İLE 10 MİLYAR DOLAR TİCARET HACMİ HEDEFİ

İki ülke 2019'da yaklaşık 5 milyar dolar olan ticaret hacmini, 2020'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen yaklaşık 4,7 milyar dolarda tutarak büyük ölçüde korumayı başardı. 2021'in ilk 3 ayında da yaklaşık 1,5 milyar dolarlık ticaret hacminde geçen seneye göre yüzde 18'lik bir artış yaşandı. Erdoğan ve Zelenskiy, 5 milyar dolar olan ticaret hacmi için 10 milyar dolar hedefini koymuş, bu kapsamda liderler 2012'den beri süren STA görüşmelerinin bu sene sonuçlandırılması talimatını vermişti.

Ukrayna Ekonomi Bakan Yardımcısı Taras Kaçka'nın katılımıyla Eylül 2020'de Ukrayna ve Türkiye arasında tekrar ivme kazanan STA görüşmeleri sürüyor.

Zelenskiy'nin ziyaretiyle Türkiye-Ukrayna stratejik ortaklığı güçlenecek

TURİZMDE İŞ BİRLİĞİ

Turizm ise ülkeler arasındaki bir diğer önemli kalem. Türkiye'nin karantina sonrası yurt dışına uçuşları başlattığı ilk ülklerden biri olan Ukrayna'dan Türkiye'ye 2019'da 1 milyon 547 bin turist gitmiş, 300 bin kişi de Türkiye'den Ukrayna'ya gelerek rekor kırmıştı. 2020'de salgına rağmen yaklaşık 1 milyon Ukraynalı turist Türkiye'yi ziyaret ederken yaklaşık 150 bin Türk de Ukrayna'ya geldi. Antalya başta olmak üzere, geçen sene kış turizminde Erciyes ve Erzurum bölgeleri de Ukraynalılar için uğrak destinasyonlardandı. Bu sene de salgının gidişatına göre Ukrayna'nın, Türk turizmi için en önemli ülkelerden biri olması bekleniyor.

Ayrıca son dönemde Rusya'nın Ukrayna sınırları civarındaki askeri hareketliliğinin iki lider tarafından görüşülmesi bekleniyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 42
 • Karakartal59 2 yıl önce Şikayet Et
  Ukraynanın 2 milyon km kare toprağı var,çin bile gelip 3 milyon metrekare toprak aldı,biz destek olup kırımı kurtarırsak,kırım bizim özerk toprağımız olur,yeter ki rusya belasını ukrayna'dan uzak tutalım
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  ukrayana ile atom bomsai da yapalim bunlar sonucta Sovyetler nirliginden ayrilanlar kesin bunu da bilirler
  Cevapla
 • Hacivat 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu güne kadar nerdeydiniz biz rusya ile ortak ucak yapacaz müttefikimiz rusadir gidin natoyla yapin ne yapacaksaniz türkiye yunanistanla savasir rusyada Ukraine ile bakalim avrupa ne yapacak nato nun cani cehenneme
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu uçağı ağır bombardıman uçağına çevirebilirmiyiz bilen varsa cevaplayabilirmi.
  Cevapla
 • BARIŞ 2 yıl önce Şikayet Et
  Yaparız,
  Cevapla
 • Hoca 2 yıl önce Şikayet Et
  Yooh aatıhh
  Cevapla
 • Asdfgh 2 yıl önce Şikayet Et
  Yaparık hacı
  Cevapla
 • jjjj 2 yıl önce Şikayet Et
  Niye bedavadan teknoloji paylaşalım ki bu neyin ısrarı. bence çok riskli ruslar teknolojiyi çalarsa rus silahlarına karşı kazandığımız başarıların sonu gelir, ukraynada çok fazla rus ajanı rus yanlısı var.
  Cevapla
 • Muh 2 yıl önce Şikayet Et
  Sana katılıyorum ama Ukrayna' ya kadar gitmeye gerek yok. Bizim içimizde de o kadar hain ve ajan var ki aklın şaşar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle