Milyonlarca çalışanı ilgilendiren 'KOD-29'da yeni düzenleme!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ‘KOD-29’ ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada kritik ifadelere yer verildi.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren 'KOD-29'da yeni düzenleme!
Milyonlarca çalışanı ilgilendiren 'KOD-29'da yeni düzenleme!
GİRİŞ 08.04.2021 09:00 GÜNCELLEME 08.04.2021 09:09
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Çalışma hayatında belirsizliklere yol açtığının görülmesi üzerine, istisna olarak uygulanan "ahlak ve iyi niyet" maddesindeki işten çıkarma sebepleri, artık ayrı başlıklarda yer alacak.

Bugün başladı: Kısa çalışma bitti! İşe dönen işçiye...

Sosyal Güvenlik Kurumu, işten çıkarma kısıtlamasını yeniden düzenledi.

Koronavirüs salgı sebebiyle yaklaşık bir yıldır fesih kısıtı adıyla işten çıkarmalar yasaklanmış, bu uygulamada, "Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller" istisna olarak kabul edilmişti.

İşte istihdam desteklerinin ayrıntıları: Bir kişi için...

Yeni düzenlemeyle, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sisteminde Kod 29 olarak yer alan bu istisnalar alt başlıklara ayrıldı.

SGK'DAN FESİH DÜZENLEMESİ

Görevin kasten ve sürekli ihmali, mazeretsiz işe gelmemek, cinsel taciz, küfür, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak ve hırsızlık gibi haller artık ayrı ayrı bildirilecek.

Böylelikle bu istisna maddeleri kullanılarak, haksız işten çıkarılmaların önüne geçilmesi planlanıyor.

SGK, işten çıkarma yasağına rağmen salgın dönemde çok sayıda çalışanın mağdur olduğu iddiasını da yalanladı.

Kod 29 maddesiyle işten çıkarma sayılarının geçtiğimiz yıllardan daha az olduğu belirtildi.

2018 yılında 233 binden fazla olan iş akdinin feshi sayısı, 2020'de 176 bine geriledi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; 

Koronavirüs salgınının istihdam üzerindeki olumsuz etkilerinden çalışanlarımızı korumak için 16.04.2020 tarihinden itibaren fesih kısıtı uygulaması getirilmiştir. Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller görevin kasten ve sürekli ihmali, mazeretsiz işe gelmemek gibi maddelerin yanı sıra cinsel taciz, küfür, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak gibi halleri de içermektedir. Bu hallerin tamamında iş akdinin feshi durumunda işten ayrılış işlemlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirimleri '29 nolu kod ' üzerinden yapılmaktadır. Birbirinden farklı fesih nedenlerinin tamamının aynı kod (Kod-29) ile bildiriminin çalışma hayatında belirsizliklere yol açtığının görülmesi üzerine SGK genelgesinde yapılan değişiklik ile ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için ayrı ayrı kodlar belirlenmiştir.

Böylelikle mazeretsiz devamsızlık hali ile hırsızlık gibi birbirinden farklı fesih sebeplerinin farklı bildirim kodları ile yapılması sağlanarak, olası sorunların önüne geçilecektir. Ayrıca, 16.04.2020 tarihinden itibaren uygulanan fesih kısıtını delmek amacıyla, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışı olmaksızın "Kod-29" kullanılarak çok sayıda çalışanın işten çıkarıldığı yönünde iddialar bulunmaktadır" denildi.

SGK, geçmiş dönem SGK verilerine göre işten ayrılış nedeni 'Kod-29' olarak belirtilen çalışan sayısı yıllara göre açıkladı:

"2018: 233.430

2019: 194.524

2020: 176.662'dir.

Fesih kısıtından önceki dönemde aylık ortalama 17 bin çalışanın işten ayrılış nedeni 'Kod-29' olarak bildirilmiş iken fesih kısıtından sonraki dönemde bu sayı daha düşük olup aylık ortalama 15 bin kişidir." 

YORUMLAR 6
 • düzceli. 1 yıl önce Şikayet Et
  Magduriyet yok diyen yalan söyler. Benim arkadasım 8 aydır ücretsiz izinde. 7 yıllık tazmınatını alamıyor işten çıkamadığı için. Primi ödenmiyor. Destek de alamıyor nakdi olarak. Bu mağduriyet değil de nedir. İşverenle anlaştığı halde işveren haklarını veremiyor çıkış yapamıyorlar
  Cevapla
 • H.Ş 1 yıl önce Şikayet Et
  Günaydın SGK yönetimi. Good morning. Bu kadar mı zordu süistimalleri engellemek.
  Cevapla
 • sakaryalı 1 yıl önce Şikayet Et
  tekstil fabrikaları sakaryada ucretsiz izne çıkarttı mılleti bu nasıl oluyor 6 ay evvel işe giren birine para odeyen yok ne yıcek ne ıççek dyen yok devleyt yasak koymus ama fabrika ucretsiz izn çıkartmıs bu nasıl saçmalıkdır adalettir
  Cevapla
 • vatandaş3 1 yıl önce Şikayet Et
  fabrika iş yapamadıktan sonra çalışanının parasını nasıl ödesin birazda işvereni düşünün
  Cevapla
 • Mahmut 1 yıl önce Şikayet Et
  2020 yılında kod 29 dan çıkarılan işçi sayısının sgk tarafından çaptırıldığına inanıyorum. Fesih yasağı sorun haline gelmiş sadece işveren kollanır durumda çalışanlar istifaya zorlanıyor ya da kod 29 dan tazminatsız gönderiliyor ama hükümetten isteğimiz derhal yasağının ortadan kalkması . Bu yapılan fesih yasağı işsizliği engellemez sadece erteler.
  Cevapla
 • ser 1 yıl önce Şikayet Et
  sgk yalancısın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle