MASAK'tan 377 kişinin mal varlığının dondurulmasına ilişkin açıklama

Terör örgütü üyesi toplamda 377 kişi, kuruluş ve organizasyonların Türkiye'deki mal varlıklarının dondurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

MASAK'tan 377 kişinin mal varlığının dondurulmasına ilişkin açıklama
MASAK'tan 377 kişinin mal varlığının dondurulmasına ilişkin açıklama
GİRİŞ 07.04.2021 16:37 GÜNCELLEME 07.04.2021 16:37
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı, Türkiye'nin terör ve terörizmin finansmanı ile etkin bir şekilde mücadele etmek için ulusal ve uluslararası tüm hukuksal araçları kararlılıkla kullanmaya devam edeceğini bildirdi.

MASAK'tan yapılan yazılı açıklamada, terör örgütü üyesi toplamda 377 kişi, kuruluş ve organizasyonların Türkiye'deki mal varlıklarının dondurulmasına ilişkin kararın Resmi Gazete'de bugün yayımlandığı hatırlatıldı.

Kararla ilgili açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtilen açıklamada, "mal varlığı dondurma" tedbirinin Türk hukukuna ilk olarak 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun ile girdiği kaydedildi.

Açıklamada, "Anılan kanun uyarınca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 1267, 1988, 1989 ve 2253 sayılı kararları kapsamında kişi, kuruluş ve organizasyonların malvarlığının dondurulabilmesi, Türkiye'nin yabancı devletlerden ve yabancı devletlerin Türkiye'den terörizmin finansmanı ile mücadele kapsamında malvarlığı dondurma talebinde bulunabilmesine imkan sağlanmıştır.

7262 sayılı Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Önlenmesine İlişkin Kanun'un 38. maddesiyle de BMGK kararına ya da yabancı ülke taleplerine bağlı olmaksızın, ülkemizin terör örgütleri ile ilgili kişi, kuruluş ve organizasyonların doğrudan Türkiye'de bulunan malvarlıklarının dondurulması mekanizması ihdas edilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Bu kanunun 38. maddesine göre, Değerlendirme Komisyonunun önerisi ile Hazine ve Maliye Bakanı ve İçişleri Bakanı'nın kararına istinaden "mal varlığı dondurma" işleminin tesis edildiğinin altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan anılan karar ile Türk mahkemelerince terör örgütü olduğuna karar verilen FETÖ/PDY, DEAŞ, PKK/KCK ve DHKP/C terör örgütü üyesi olan toplamda 377 kişi, kuruluş ve organizasyonların ülkemizde bulunan tüm mal varlıkları dondurulmuştur. Ülkemiz, terör ve terörizmin finansmanı ile etkin bir şekilde mücadele etmek için ulusal ve uluslararası tüm hukuksal araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir."

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Deli Dumrul 2 hafta önce Şikayet Et
    Bu güne kadar beklettikleri için, bu kararda imzası olanların tamamının malına el koyun. Türk filmi gibi bir karar olmuş.
    Cevapla
  • Mehmet 2 hafta önce Şikayet Et
    Şaka gibi. O 377 kişiden iş adamı (o zaman için şu an terörist) olan birini biliyorum. Adam darbeden (15 Temmuz) bir süre önce firmasının içini boşalttı. Yüzlerce kişiyi mağdur etti ve bir daha da ortalıkta görünmedi. Mağdurlarından bir tanesi de benim. Türkiye de toplu iğnesi bile yok. Bu karar kusura bakmayın ama biraz komedi gibi.
    Cevapla