Son dakika haberi: Erdoğan'dan dolar ve enflasyon açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dövizdeki dalgalanma ekonomik temelli değil. Son dönemde bir miktar artan enflasyonu tekrar tek haneye indirmekte kararlıyız." dedi.

GİRİŞ 07.04.2021 14:41 GÜNCELLEME 07.04.2021 14:41
Bu Habere 150 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Dövizdeki dalgalanma ekonomik temelli değil. Son dönemde bir miktar artan enflasyonu tekrar tek haneye indirmekte kararlıyız." dedi. Erdoğan, "Faizleri tek haneli rakamlara indirerek, bu rakamı çok daha azaltacağız. Bu konuda kararlıyız." ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

ENFLASYON VE FAİZLER TEK HANEYE İNECEK

Son dönemde bir miktar artış gösteren enflasyonu yeniden tek haneye düşürmekte kararlıyız, bunu başaracağız. Bütçemizden faiz ödemelerine ayrılan pay yüzde 43,2 iken bu oranı da geçen sene yüzde 11,1'e düşürdük. Bir başka ifadeyle 2001 yılında toplanan her 100 liralık verginin 87 lirası faize giderken 2020 yılında bu rakam 16 liraya indi. İnşallah faizleri de tek haneli rakamlara indirerek, bu rakamı çok daha azaltacağız. Bu konuda kararlıyız. Faizleri de tek haneli rakamlara indirmekte kararlıyız.

BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN 6 MİLYAR DOLAR FAZLASI VAR

Bankacılık sektörümüz büyüme ve kalkınmamızı destekleyen bir konumda bulunuyor. Bankacılık sektörümüz takipteki alacak oranı Şubat'ta yüzde 4 seviyesindedir. Bankacılık sektörünün döviz pozisyon açığı olmadığı gibi, yaklaşık 6 milyar dolar fazlası mevcuttur. Küresel değer zincirlerine önemli ölçüde enterge olduk.

İHRACATTA TÜM ZAMANLARIN REKORU KIRILDI

Mart ayında ihracatta tüm zamanların rekorunu kırdık, ilk çeyrekte ihracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 82'ye ulaşarak cari açığımız azaltılmasında önemli katkıda bulundu.

Turizm sektörümüz ümit verici bir rezervasyon talebiyle karşı karşıyadır, salgın belirli seviyenin altına düştüğünde eskisinden çok daha güçlü bir turizm sektörüne sahip olacağımız görülüyor.

EKONOMİ REFORM PAKETİ TAKVİME UYGUN HAYATA GEÇİRİLECEK

Türkiye ekonomisi taşıdığı potansiyel ile daha nice büyük başarı hikayelerine imza atacaktır. Ekonomi reform paketi, bu başarı hikayesini daha yükseğe çıkaracak unsurlar içeriyor. Reformları açıkladığımız takvime uygun şekilde hayata geçireceğiz

AYRINTILAR GELİYOR...

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 150
 • Emre19 2 hafta önce Şikayet Et
  Yakında Allah'ın izniyle, ithalat eden değil ,ağırlık olarak ihracat eden ülke durumunda oluruz. Türk insanı en ufak bir girişimden KDV girdileri üretiyor. Çeşitlilik çok gelişti. Buda Türkiye'nin boşa zaman geçirecek durumda olmadığını gösterir.
  Cevapla
 • Şakirr 2 hafta önce Şikayet Et
  Doların ateşini çıkaran milletin açgözlülüğü. ABD'nin en büyük silahı dolardır.
  Cevapla
 • WWW 2 hafta önce Şikayet Et
  Haklısın. Elin gavuru sosyal medyadan insanların duygularını arzularını ne yer içer bütün zaaflarını biliyor, bizde sosyal medya özgürlüğümüz naraları atıyoruz.
  Cevapla
 • Chok tash shkmidis 2 hafta önce Şikayet Et
  Dolar 3 çıktığında da balon DediniZ. İndirin doları 2-3 bandına madem. Doları ve enflasyonu 3'e 5 'e sabitledim dicen 5 yıl boyunca-- asgari ücreti 2 katına çıkaracaksın. İşçi çıkarmayı- 100 kişiden fazla işyeri kapatmayı yasakla. Yiyecek ve icecekte zammı yasakla.ev araba fiyatlarını zorunlu fiyat skalasina şok. Serbest piyasayı kaldır.yerli malını zorunlu kil.
  Cevapla
 • Bozok 2 hafta önce Şikayet Et
  Bir miktar artan enflasyon ama bir araba üç katına çıktı ancak sn Cumhurbaşkanımıza güveniyoruz İnşallah düzeltecek ekonomiyi
  Cevapla
 • mahmut amasya 2 hafta önce Şikayet Et
  irfan icin duzelebilir euro arttikca problem yok irfan apartmanina bi kat daha cikiyor
  Cevapla
 • İrfan fransadan 2 hafta önce Şikayet Et
  Inşallah
  Cevapla
 • C.Türk 2 hafta önce Şikayet Et
  Dolar,a Döviz,e artık her Kur Artışına 4-5 misli Özel tüketim vergisi getirilsin.. Doların yanına kimse yanaşmaz!. Dolar Tepetakla olur.
  Cevapla
 • akilsizYorumCT 2 hafta önce Şikayet Et
  senin gibi ekonomiden anlamayanlar oldukca daha cok artar dunyanin neresinde var bu dedigin komik kardes
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle