Ramazanda kırmızı ete zam gelecek mi? Açıklama geldi

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanvekili Osman Yardımcı, yaklaşan Ramazan ayında kırmızı ete zam yapılmayacağını, tavukta da fiyat artışı beklemediklerini bildirdi.

Ramazanda kırmızı ete zam gelecek mi? Açıklama geldi
Ramazanda kırmızı ete zam gelecek mi? Açıklama geldi
GİRİŞ 01.04.2021 13:56 GÜNCELLEME 01.04.2021 13:59
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanvekili ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, geçen yıl Ramazan ayında vatandaşlara verdikleri zam yapılmayacağı sözünü hatırlatarak, bu yıl ise bir önceki yıla oranla kırmızı ete 3-5 TL arasında zam geldiğini aktardı.

TZOB: Üretici-market fiyat farkı 5 kata ulaştı

Türkiye’de pandemi döneminde her şeye yüzde yüze yakın zam geldiğini anımsatan Yardımcı, “Yapılan zam büyük bir zam değil. Oda yıl başında yapıldı. Şu an kırmızı et en ucuz gıda maddelerindendir. Pandemide herkes fırsatçılık yaptı, her şeye yüzde yüz zam yaptı. Bugün ete yapılan 3-5 lira arasında yapılan zam anormal değil, ucuz. Sebze meyve alıyorsun 10-12 liraya yarısını çöpe atıyorsun. Et ucuz. İnşallah Ramazan ayında anormal bir durum olmazsa ete zam olmayacak. Ramazan ayında herkesin tenceresine et girsin” dedi.

HERKESİN TENCERESİNDE ET OLSUN

Hafta sonu kısıtlamasını yeniden geldiğini dile getiren Yardımcı, “Herkes evinde yemek pişiriyor. Her vatandaşımızın tenceresinde et olsun. Biz vatandaşın yanındayız, devletimizin yanındayız. Karımızdan fedakarlık edip ete zam yapmayacağız, geçen seneki gibi” dedi.

Yapılan zammın yıl başından önce olduğunu anımsatan Yardımcı, “O da 5-6 lira civarında. Her şeye zam geldi. Kasap esnafı pandemi döneminde bir ayrıcalıktan yararlanmadı. Biz sadece vatandaşımıza hizmet yapıyoruz. 150-200 kilo et satarken 50 kiloya düştük. Biz vatandaşın yanındayız, elimizden geldiği sürece zam yapmayacağız” ifadelerine yer verdi.

EN FAZLA KIYMA TÜKETİLİYOR

Şu anda kırmızı etin kilosunun 60-65 lira arasında değiştiğini kaydeden Osman Yardımcı, ”Kıyma 60 lira, yağsız kıyma 65, kuşbaşı et ise 65, biftekten yapılırsa 70 lira. Şu an en büyük talep kıymaya var. Bir hayvanın yüzde 60’ı kıymaya, yüzde 20’si kuşbaşılığa, yüzde 20’si bonfile antrikota gidiyor. Vatandaşımız bir kilo kıyma aldığı zaman 4 çeşit yemek yapıyor. Et aldığı zaman herkese birkaç parça koysanız biter. Bir kilo kıyma 10 kişilik aileyi doyurur ve bereketlidir. Pandeminin en büyük ilacı ettir. Et ve sakatatı vatandaşımız bol bol tüketsin” dedi.

TAVUĞA ZAM YOK

Bütün tavuğun fiyatının normal olduğunu ama kanat, kelebek türü bölümlerinin fiyatının yüksek olduğuna değinen Yardımcı, “Tavuk 15 lira oldu kilosu, 12 liraydı önce. 3 lira zam yüksek değil. Ama bu fiyat Ramazan ayında bu tavuk 20 lira olursa karşı çıkarız. Ette nasıl ucuzluk yapıyorsak, tavukçularında balıkçıların da başkanıyız. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz” dedi.

YORUMLAR 55
 • Şevki 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu gidişle değil ramazan, neredeyse kurban bayramında kurban, yemekte lüks oldu kesmekte.Allah garibana yar ve yardımcı olsun agalar beyler. Etle iftar açanlarda var ekmekle suyla açanlarda.Allah kabul eylesin
  Cevapla
 • Anadolu 1 yıl önce Şikayet Et
  her yere kasap dükkani açiliyor . ben besiciyim bizden 42 tl karkas aliyorlar 48 mal ediyor kasap. en kötü 58 tl kiyma yemin ederim biz battik. nallet olsun
  Cevapla
 • Muammer böğe 1 yıl önce Şikayet Et
  annem 100 de 23 kemiğini nere koyacağız gel kasapı sana devredeyim
  Cevapla
 • Fati 1 yıl önce Şikayet Et
  Önce vatan Ben üreticiyim. Mısırın tonunu 288 dolardan ithal ediyoruz ülke olarak şu an’neden biliyormusun gemilere verilen fiyattan çiftcilerine mazot verilmiyorda ondan.Bi sürü boş tarla devletin demişsin bi işe yarada azıcık adam olda sen ek üretim yapta devlet ithal etmesin mısırı yemi’bizde yetiştirici olarak pahalı yem almayalım.Öyle oturdugun yerden bilmedigin işler hakkında konuşma çok kolaysa azıcık adam ol elin işinde emir altında çalışacagına köyüne dön sende üret azıcık delikanlıysan.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen öyle diyorsunda kasaplar özellikle de marketlerdeki et reyonları zamları yeterince yaptılar. İlimizde et fiyatları bir ayda 55 liradan 65 liraya çıktı. Bakalım ramazanda ne kadar zam yapacaklar. Allah fakir fukaraya yardım etsin.
  Cevapla
 • temel 1 yıl önce Şikayet Et
  avrupa dini bayram øzel gunler de indirim olur o gune øzel seyler ise o gun bitti mi yari fiat olur biz de ise tam tersi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle