İade talebi: Para anında hesaba geçsin

TÜKDES Genel Başkanı Süleyman Bakal, internetten yapılan alışverişlerin iptalinde para iadesinin anında tüketicinin hesabına geçmesi gerektiğini söyledi.

İade talebi: Para anında hesaba geçsin
İade talebi: Para anında hesaba geçsin
GİRİŞ 29.03.2021 16:29 GÜNCELLEME 29.03.2021 16:29
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bakal, e-ticaret yoluyla internet bankacılığı üzerinden ödemesi gerçekleştirilen alışverişin iptali durumunda para iadesinin genellikle 3 ila 5 gün içinde yapıldığını bildirdi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının döneminde market alışverişlerinin bile e-ticaret yoluyla yapılmaya başladığını anlatan Bakal, şöyle konuştu:

"Sanal sepeti doldurup parayı peşin ödüyoruz. Fakat stokta olmayan ürünlerin iptali sonucunda paramızı 5 gün sonra alabiliyoruz. Bir salçanın iptali küçük bir konu gibi görünse de gün içindeki 10 binlerce salça iptali sonucunda büyük bir para söz konusu oluyor. İade edilecek paranın belki de tüketicinin son parası olabilme ihtimalinin göz önünde bulundurulması gerekiyor. İnternetten parasını peşin ödeyerek yemek siparişi veren tüketici, satıcının yoğunluğu nedeniyle siparişinin iptal edildiğini ve parasını 5 gün sonra alabildiğini anlatarak şikayette bulunuyor. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin iptali durumunda paranın iadesinin anında tüketicinin hesabına geçmesi gerekiyor. Ödemeyi peşin alarak satıcıyı koruyan sistem, tüketicinin hakkını da ihlal etmemelidir."

Bakal, e-ticaret yoluyla yapılan market alışverişlerinde ürünlerin kontrolünün tüketici tarafından yapılması gerektiğini aktararak, "Hızlı hareket etmek zorunda olan satıcıların poşetleme esnasında hata yapabilmesi doğal. Tüketici olarak biz hatalara karşı önlemimizi alalım ve satın aldığımız ürünlerin hem son kullanma tarihlerine hem de eksik olup olmadığına bakalım." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Gerçek 9 ay önce Şikayet Et
    E ticaret Şirketleri Olası bir Ürün İade veya Degişiminde Ödeme Sıkıntıları Yaşanmaması için Karekod ve Barkodlu Ürün Sistemlerine Geçmeli Bu Sayede Ürün Tedarikçiye veya Tüketiciye Ulaştığında Elektronik Ortamda görülecek ve anında Elektronik Ortamda Okumayla Para iadesi yapılabilinecek.
    Cevapla