Bankalardan pes dedirten hareket! Yüzde 20 zam yaptılar

Pandemi döneminde bulaş riskini azaltmak için artan kredi kartı kullanımını fırsata çeviren bankalar kart 2020 yılında kart aidatlarına yüzde 20 zam yaptı. Öte yandan Uzun yıllardır vatandaşların dert yandığı kart aidatlarını olan şikayetler bu dönemde yükseliş gösterdi.

Bankalardan pes dedirten hareket! Yüzde 20 zam yaptılar
Bankalardan pes dedirten hareket! Yüzde 20 zam yaptılar
GİRİŞ 22.03.2021 15:22 GÜNCELLEME 22.03.2021 15:26
Bu Habere 78 Yorum Yapılmış

Pandemiyle geçen 2020 yılında e-ticarete yönelim başta olmak üzere, bulaş riski kaygısıyla temassız ödeme eğilimi gibi pek çok etken kredi kartı kullanımını yükseltti.

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre, 2020’de kartlı ödemeler bir önceki yıla kıyasla yüzde 17 artarak 1,15 trilyon TL'ye ulaştı. Bu ödemelerin yüzde 22’si internet üzerinden yapılırken, online alışverişte kartlı ödeme miktarı 260 milyar TL oldu. Kullanımdaki kredi kartı sayısı ise yüzde 8 artışla 75,7 milyon olarak kayıtlara geçti. Gerek sağlık gerekse ekonomik açıdan benzer bir tablonun 2021’de de devam etmesi beklenirken, kullanıcıların kart aidatı konusundaki hassasiyetlerinin arttığı görüldü.

BBVA'dan Türkiye açıklaması: Değişmedi

Türkiye'den 100 tonluk altın hamlesi!

Kredi karşılaştırma platformu Hesapkurdu.com'un açıkladığı verilere göre, kart aidatları 2021 yılında yaklaşık yüzde 20 arttı. Öğrenciler için sunulanlar hariç, diğer kredi kartlarının aidatları, 30 TL ila 300 TL arasında değişen yıllık rakamlara ulaştı. Bu durum tüketicilerin, kart başvurusunda bulunmadan önce karşılaştırma siteleri üzerinden aidat tutarlarını, aidatsız kart seçeneklerini ve kampanyaları araştırmaya başlamasına sebep oldu.

Goldman Sachs ve EBRD anlaştı! Türk şirkete yatırım

"BELİRSİZLİK, TÜKETİCİ İLE EK MASRAFLAR ARASINA KALIN BİR SET ÇEKTİ”

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Hesapkurdu.com Kredi Ürün Müdürü Ersin Yaşar, “Yıllık kart aidatlarında saptadığımız yüzde 20’lik artış, kredi kartlarına olan talebin yükselmesiyle beraber şikayetleri de arttırdı. Kart sahiplerinin en çok gündeme getirdiği şikayetlerin başında aidat veya yıllık ücret adı altında tahsil edilen masraflar geliyor. Salgın döneminde kredi kartını daha fazla kullanan tüketiciler, artık hem harcalamalarında daha planlı davranıyor, hem de ek masraflara katlanmak istemiyor. Bu yüzden karşılaştırma siteleri üzerinden kartların tüm özelliklerini görüntüleyip aidat tutarlarını, aidatsız kart seçenekleri ile kampanyaları inceleyerek, ihtiyaçlarına en uygun kartı belirledikten sonra başvuru yapıyorlar.” dedi.

"TEMASSIZ ÖDEME RÜZGARI DİNMEYECEK"

Temassız ödeme seçeneğinin kredi kartı kullanımını yaygınlaştırmaya devam edeceğini öngördüklerini de belirten Ersin Yaşar, “Sağlık uzmanlarının banknot ve madeni paraların taşıdığı bulaş riskine yönelik uyarıları, temassız ödeme özelliği taşıyan kart başvurularını artırdı. BKM verilerine göre, 2020’de temassız kredi kartı sayısı 45 milyona ulaştı. Bu da artık her 5 kredi kartından 3’ünün temassız olduğu anlamına geliyor. Devam eden talep artışı karşısında bankaların tavrı ise tüketicilerin hassasiyetlerine uygun alternatifler geliştirmek oldu. Nitekim şu an bazı bankalar yeni müşterilerine özel ‘ilk yıl ücretsiz’ kampanyaları yaparken, bazıları da aidatsız kart, aidat bedeli kadar puan, daha fazla taksit gibi uygulamaları gündeme getiriyor.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR 78
 • Rizeli 1 yıl önce Şikayet Et
  Tefecilerrrrr
  Cevapla
 • Soner 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah kimseyi hiç bir bankaya muhtaç etmesin devlet bankası dediginiz bankalara bile hepsi üçkağıtçı sorsan muslumaniz
  Cevapla
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  yönetim bu bankalara bi dur demeli,en gaddar tefeciyi geçtiler...4 gün önce bankadan 1000 tl 36 vadeli kredi almak mecburiyetinde kaldım.paranın 150 tl kadarını sgorta ve masrafa kestiler,850 tl verdiler.ve faizide 600 tl.yani 850 tl para verip 600 tl faiz ve 150 tl sigorta ve masraf aldılar.100 de yüz yani,ve maaşıma yapılan zam yüzde 8.5.bu tefecilik değilde nedir müslüman ülkesinde yasal faizcilik ve tefecilik.
  Cevapla
 • Başkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Almayacaksın o zaman
  Cevapla
 • Sefa 1 yıl önce Şikayet Et
  Sanki hiç para kesmeyeler gibi
  Cevapla
 • Volkan 1 yıl önce Şikayet Et
  En iyisi nakit para
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle