ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın: Yüksek faiz canımızı yakıyor

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, Merkez Bankası (MB) Para Politika Kurulu tarafından politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 19’a çıkarmasını değerlendirdi.

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın: Yüksek faiz canımızı yakıyor
ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın: Yüksek faiz canımızı yakıyor
GİRİŞ 18.03.2021 18:47 GÜNCELLEME 18.03.2021 18:47
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Yüksek faizin canlarını yaktığını belirten ASKON Genel Başkanı Aydın, ‘yatırıma ve harcamalara ihtiyacımız olduğu bir ortamda faiz artışı yaşanması canımızı yakıyor. Bu alanda farklı kategoride yeralmak ise canımızı sıkıyor.’ dedi.
 
ASKON  Genel Başkanı Aydın konuya ilişkin şunları ifade etti;

Merkez Bankası enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki riskler dikkate alınarak önden yüklemeli ve güçlü bir ilave parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verildiğini belirterek politika faizini baskılayıcı unsur olarak arttırma yönünde karar verdi. Lakin ülke olarak istihdamın artması, ekonomi çarklarının hızlanması açısından yatırım ve harcamalara ihtiyacımız var. Faizler yukarı yönde olduğu sürece yatırım ve harcama ortamından bahsetmek çok zor. Birçok sektör bu karardan olumsuz etkilenmektedir. İnşaatçı binalarını, otomotivci otomobilini satamaz. Hakeza hane halkı ve küçük esnaf pandemi döneminde sıkıntı çekmektedir. Yatırım yapmak isteyen de riske girmeyi tercih etmeyip cazip faizle kolaya kaçmayı tercih eder.  Yüzde 19’a çıkan bir politika faizi bu alanda bizi ayrı bir kategoriye sokuyor. Dünyanın gelişmiş ülkeleri eksi değerlerde faiz politikası yürütürken, ekonomik ambargo altındaki İran ile bile yarışır seviyeye geldik. Bu da açıkçası canımızı sıkıyor. 

 

YORUMLAR 1
  • Türker akbulut 1 yıl önce Şikayet Et
    Yüksek faiz yerine doları az kullanacak formüller olsa tüm ihaleler tl ile olsa kiralar tl olsa yüzde 19 ne demek sıcak para devlette maaş reformu yapılsa sıcak paraya ihtiyaç kalmaz faizler çok yüksek çok sonra ülkeyi merkez bankası yobetmemelı neymiş on tedbir mb başkanı faizleri artıracak yerine senden başlayıp maaslar dussun
    Cevapla