Gübre fiyatları altınla yarışıyor

Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, gübre fiyatlarının artışına dikkat çekerek, “Gübre fiyatları altın borsası gibi oldu, her gün fiyatları değişiyor” diye konuştu. Çiftçilerin tarlalarına gübre atma döneminde gübre üreticilerinin fiyat artırdığını ileri süren Sözat yetkililerden gübre fabrikalarını denetlemelerini istedi.

Gübre fiyatları altınla yarışıyor
Gübre fiyatları altınla yarışıyor
GİRİŞ 12.03.2021 10:06 GÜNCELLEME 12.03.2021 13:42
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, çiftçilerin tarlalarına gübre atma döneminde gübre üreticilerinin fiyat artırdığını ileri süren Sözat yetkililerden gübre fabrikalarını denetlemelerini istedi. Daha önceden gübre fiyatlarının artışının dolara bağlanmasının da inandırıcı olmadığını söyleyen Sami Sözat, “Dolar 8,50 TL iken 80 liraya aldığımız gü.re dolar düşünce 170 liraya yükseldi” dedi.

"ÇİFTÇİNİN TAKİP ETMESİ HİÇ MÜMKÜN DEĞİL”

Sözat, gübre fiyatlarının yükselmesini değerlendirdiği açıklamasında, “Ekim zamanımız geçti. Hububat üretiminde en önemli girdi olarak gübre olayı vardır. Şu anda tarlalara üre gübresinin atım zamanı bitmek üzere ve 26’lık gübrelerin kullanılma zamanıdır. Ama öyle bir ortama geldik ki inanın artık tarlaya gübre atamama durumuna düştük. Nedenine gelince; gübre fiyatları altın borsası gibi oldu. Her gün gübre fiyatları değişiyor, biz takip edemiyoruz. Ziraat Odası olarak biz takip edemiyorsak vatandaşın, çiftçinin takip etmesi hiç mümkün değil” diye konuştu.

“KAFAMIZA GÖRE FİYAT AYARLAYALIM ZİHNİYETİ VAR”

Çiftçilerin tarlalarına gübre atma zorunluluğu olduğu dönemlerde fiyatların arttığına dikkat çeken Sami Sözat, “Şu anda şöyle bir zihniyet hasıl olduğunu görüyoruz. Yani şu anda “tarlaya gübre atma zamanı, çiftçi bunu kullanacak nasıl olsa, fiyatını kafamıza göre ayarlayalım” gibi bir zihniyet var orta yerde. Buna acele müdahale edilmesi lazım. Çünkü böyle bir ortamda tarımın geldiği nokta bellidir. Bu noktada çiftçinin girdilerine eğer biz yardımcı olamazsak daha ucuza kullanma imkanı varken, fırsat bu fırsattır diye daha pahalıya kullandırırsak inanın yarın bunun acısını sadece çiftçi değil 83 milyon Türk milleti çekecek, ülke çekecek. Neden? Üretim olmayınca ne olacak mecbursunuz dışarıdan ithal etmeye. Türkiye üretici bir ülke mi olacak, yoksa ithalatçı bir ülke mi olacak? Bunun kararını vermek lazım. Şu andaki görüntüye göre Türkiye ithalatçı konumuna girdi. Bundan sonra devam etmemesi bakımından gübrede oynanan oyunu bir an önce çözmek lazım” ifadelerini kullandı.

“ARALIK AYINDA 120 LİRA OLAN GÜBRE BUGÜN 161,50 LİRA”

Son üç aydaki gübre fiyatlarındaki değişikliği rakamlarla gözler önüne seren Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, “26’lık dediğimiz amonyum nitrat gübresi 12’nci ayların sonlarında 50 kiloluk fabrika fiyatı 120,25 TL’idi. Birinci ayda bu 144,75 TL, ikinci ayda bu 151 TL, üçüncü ayın başında da 161,50 TL olmuş. Bunlar fabrika fiyatı. Bunun nakliyesi var, indisi, bindisi, hamaliyesi var, birde kârı var. Çiftçi bunu alıp kullanma imkanına sahip değil. Ekonomik olarak çökmüş çiftçiye böyle fahiş fiyatlarla gübre kullandırmaya kalkmak rekolteyi, verimi azaltır. Dolayısıyla bunun acısını hep beraber çekeriz” dedi.

“DOLAR DÜŞTÜ GÜBRE FİYATLARI HALA YÜKSELİYOR”

Gübre fiyatlarındaki artışın döviz fiyatlarıyla alakası olmadığını ileri süren Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, “Türkiye’de tarım hiç iç açıcı değil. Tarım bitti, ama bitmemesi için de ilgililerden ilgi alaka bekliyoruz. Mutlak suretle bir çözüm arayışı içine girsinler. Bize düşen bir görev varsa biz bunu yapmaya hazırız. Biz elimizdeki gübreleri hiç kârsız üreticiye vermeye çalışıyoruz. Bunun faturasını bizim Ziraat Odası ödüyor, para kazanamıyoruz. Çalıştırdığımız elemanların ücretini oda olarak ödüyoruz. Neden? Piyasayı ayarlayalım, regüle edelim diye. Ama regüle edilebilecek gibi değil. Her gün altın borsası gibi oldu gübre, her gün fiyat değişiyor. Daha önce “hammadde dışarıdan geliyor, dolar yüksek olduğu için fiyatlarda artıyor” diyorlardı. Dolar 8,50 lirayken 80 liraya aldığımız gübre bugün 160 lira olmuşsa bunun doğruluk derecesine inanmak mümkün mü?

“YETKİLİLER GÜBRE FABRİKALARINI DENETLEMELİ”

Gübre fiyatlarındaki artışın dolarla alakalı olmadığını savunan Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat gübre fabrikalarının denetlenmesini isteyerek, “Lütfen ilgililere sesleniyorum; şimdi biz bu gübreyi kullanmak zorundayız, mecburiyet hasıl oldu. Çünkü gübreyi atmazsak ürünümüz olmayacak, az olacak, rekolte, verim düşecek. Dolayısıyla Türkiye’de de rekolte düşecek. Onun için bu gübre olayında fabrikaları çiftçinin insafına bırakmasınlar. Fabrikaların merhametine kaldık. Denetleyen, bakan, ne yapıyorsunuz diyen yok. Bizim şikayetlerimizi dikkate alan da yok. Lütfen bizim şikayetlerimizi dikkate alsınlar bu fabrikalara denetimlerini yapsınlar. Kendilerinin insafına bırakarak fiyat belirlemelerine mani olsunlar” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 10
 • mişmiş 1 yıl önce Şikayet Et
  Her yerde söylüyorum yine söyleyeceğim. Devlet kesinlikle yem ve gübreyi kendisi üretmeli, Piyasaya dengeli fiyat ile sunmalı. 70-80 tl lik yem torbası şimdi 150-160 tl. Ne oldu dolar 15 tl mi oldu ki torba fiyatını iki katına çıkardılar. Kaldı ki yemin ve gübrenin hammaddesi yurtdışından dolar ile mi geliyor. Tamamen manüpilasyon. Abartmıyorum eğer çaykur olmasaydı 1 kilo çayın pakedi 50 TL idi. Şeker fabrikaları olmasaydı 1 kilo şeker 8-9 tl idi en az. Niye çayda ve şekerde manipülasyon yapamıyorlar. Çünkü çaykur, fiyatları dengede tutuyor. Yoksa süt 7 tl olur, 1 kilo portakal 5 tl olur. Bu sene portakal yedirtmediler bize. 3 tane portakal 5 tl. Tanesi 1.5 tl. Fırsatçı dolu her yer.
  Cevapla
 • bayram 1 yıl önce Şikayet Et
  VİCDANSIZLAR, HARAM ZIKKIM olsun
  Cevapla
 • Şevket 1 yıl önce Şikayet Et
  girdi dedikleri tek şey yemlerin içine bol miktarda bastıkları soya soya ithal ama soya içerdeki arpadan buğdaydan çok daha ucuza geliyor anlamadığım ucuza aldıkları birşeyi bahane edip fiyat arttırmaları.
  Cevapla
 • Şevket 1 yıl önce Şikayet Et
  Yem fiyatları sanki farklı.Yakında yem fiyatları yüzünden hem sığır hem koyunhemde tavuk üreticileri işi bırakacak.Tamamen yemciye çalışır olduk. Hükümet el atsın artık.50 kg yumurta yemi=160 tl 50 kg kuzu yemi =125 tl 50 kg süt yemi 135 tl. Bu gün aldığımızı bir hafta sonra alamıyoruz her gidişimize 5 lira 10 lira zam Usandık yeminle usandık.
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  zaten niyetleri et üretimini bitirip yapay et satmak. corodan sonra çiftlik hayvanlarını öldüren virüs çıkarsa şaşmayın
  Cevapla
 • adem 1 yıl önce Şikayet Et
  ilgili bakanlıklar derhal müdahale etmelidir. yoksa yapanın yanına kar kalıyor,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle