Kentsel dönüşümde yeni dönem başladı! Para bankada bekleyecek

Son dakika haberi: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşümde güvensizliği ortadan kaldıracak yeni düzenlemeye imza attı. Artık vatandaş ile müteahhit uzlaşmasına kamu bankası Emlak Katılım da dahil olacak. Vatandaşın parası bankada bekleyecek. İşin ilerleme durumuna göre hesaptaki para müteahhit firmaya aktarılacak.

Kentsel dönüşümde yeni dönem başladı! Para bankada bekleyecek
Kentsel dönüşümde yeni dönem başladı! Para bankada bekleyecek
GİRİŞ 07.03.2021 08:57 GÜNCELLEME 07.03.2021 09:46
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; bir kamu bankası olan Emlak Katılım Bankası’nın kentsel dönüşüm için 3 ana finansman çözümü sunduğunu duyurdu. Kentsel dönüşümün daha güvenli ve hızlı yapılmasını sağlayacak düzenlemeye göre; vatandaş ile müteahhit arasındaki uzlaşıya bir kamu bankası olan Emlak Katılım da dahil ediliyor. Kentsel dönüşüm seferberliğine önemli katkı verecek düzenlemenin detaylarını Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıkladı.

VERİLEN DESTEKLER NELER

9 yıldır devam eden kentsel dönüşümü kolaylaştırıcı birçok düzenlemeyi de hayata geçirdiklerini belirten Kurum, “Kentsel Dönüşümü hızlandıracak son düzenlemelerle; yapı kayıt belgesi alınan yapıların güçlendirilmesinin önünü açtık. Konutlarını riskli yapı statüsünde dönüştüren vatandaşlarımız için, mevcut yapılarının 1,5 katına kadar yapacakları inşaat taahhüt işlerinde KDV oranını %18’den %1’e indirdik. Binasını dönüştürecek hak sahibi her bir vatandaşımızın bankalardan kullanacağı krediyi 125 bin TL’den 200 bin TL’ye ve 5 daireye kadar toplam kredi tutarını 625 bin TL’den 1 milyon TL’ye yükselttik. Bina güçlendirme kredisini de 50 bin TL’den 80 bin TL’ye çıkardık” bilgisini verdi.

EMLAK KATILIM DEVREYE GERİYOR

Kentsel dönüşüm ve finansmanı konusunda piyasalara güven veren bir adım daha attıklarını açıklayan Murat Kurum, Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın da sürece dahil olmasının önemli bir soluk olduğunu belirtti. Kurum, “Emlak Katılım Bankamızla kentsel dönüşüme yeni bir basamak daha ekliyoruz. Bu kapsamda Emlak Katılım Bankamız ile tüm tarafları kapsayan kentsel dönüşüm için 3 ana finansman çözümü geliştirdik. ‘Güçlendirme’, ‘Yerinde Dönüşüm’ ve ‘Alansal Dönüşüm’ ana finansman modeline göre, ilk önce; vatandaşlarımız ile müteahhit firma arasında sözleşme imzalanacak, güçlendirme veya yapım için ruhsat başvurusu yapılacak” dedi.

EMLAK KATILIM GARANTÖR ROLÜNDE OLACAK

Emlak Katılım Bankası, geliştirdiği yeni finansman modelleriyle hem güçlendirmede hem yerinde dönüşümde hem de alansal dönüşümde vatandaşlar ile müteahhit firmalar arasında imzalanacak sözleşmelerin içerisinde bir garantör rolü üstlenecek. Böylece; bir taraftan vatandaşlarımıza kentsel dönüşümde maliyetlerini azaltıcı finansman yardımları yapılırken diğer taraftan kentsel dönüşüm kredileri de kontrollü kullandırılacağı için işin tamamlanması da garanti altına alınmış olacak. Vatandaşımız oturduğu binanın kentsel dönüşümü sürecini başından sonuna kadar güven içerisinde, mağduriyet yaşamadan gerçekleştirebilecek.

KREDİ MALİYETİNİN ÜÇTE BİRİNİ DEVLET ÜSTLENİYOR

Daha önce başka bir banka aracılığıyla sağlanan kamu finansman desteği Emlak Katılım Bankası üzerinden de sunulacak. Vatandaşın kullanacağı güçlendirme ve konut kredileri için azami 120 ay vade ile 400 baz puanlık, işyerleri için ise azami 84 ay vade ile 300 baz puanlık kar payı desteği Emlak Katılım Bankamız aracılığıyla verilecek.

MÜTEAHHİT, BANKA İLE İŞ BİTİRME PROTOKÜLÜ İMZALAYACAK

Sonraki süreçte Emlak Katılım Bankası’nın da sürece dahil olacağını anlatan Kurum, şunları kaydetti: “Müteahhit ile inşaatın teknik verilerini ve vatandaş-müteahhit arasında imzalanan sözleşmeyi değerlendirecek ve uygun olan projeler için de Bankamız ile müteahhit arasında iş bitirme protokolü imzalanacak. Vatandaşlarımızın Emlak Katılım Bankamızdan kullandığı finansmanlar, iş bitirme garantisi anlaşması kapsamında, inşaatın ilerleme seviyesine göre müteahhit firmaya aktarılacak.”

DÖNÜŞÜMÜN TARAFLARI ARASINDA GÜVEN ARTACAK

Sağladıkları yeni açılımı değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şunları kaydetti: “Yeni getirdiğimiz finansal çözümlerimizle; süreci hem vatandaş ve hem de müteahhit firma için tasarlıyor ve yönetiyoruz. Taraflar arasındaki güveni arttırıyoruz. Standart bir yaklaşım getiriyoruz. Sorumlulukları alarak riskleri en aza indiriyoruz. Sunduğumuz bu finansman çözümleri hem piyasayı canlandıracak, yeni yatırımcıların piyasaya girişini kolaylaştıracak hem de vatandaşlarımızın ve özel sektörün hak ve menfaatlerini koruyacak.”

1,5 MİLYON KONUTUN DÖNÜŞÜMÜ TAMAMLANDI

Kentsel dönüşümün “Afetlere Hazır Türkiye” vizyonu doğrultusunda “Türkiye’nin Her Yerinde Kentsel Dönüşüm” hedefiyle 81 il ve 922 ilçede devam ettiğini belirten Kurum, “Ülkemizde yaklaşık 6.7 milyon bağımsız bölüm depreme karşı dayanıksız durumda. Bunların da 1.5 milyonunun da acil olarak dönüşmesi gerekiyor. Bu gerçekten hareketle; yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşüm ilkeleriyle devam ettiğimiz kentsel dönüşüm seferberliğinde, hedefimiz her yıl 300 bin konutu dönüştürmek. 2012 yılında başladığımız kentsel dönüşüm seferberliğinde 1.5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık, sağlıklı ve güvenli konutları vatandaşlarımıza teslim ettik."

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Ziraatci 6 ay önce Şikayet Et
  Yanlis gördüğümü söylerim dogru gorduklerimi soyledigim gibi,oncelikle müteahhitlere acimayi azaltip biraz da vatandaşa acimaniz lazim ki vatandaşin parasi işi sallayan müteahhite gitmesin.Iyi guzel faiz indirimlwri tesvikler yapiliyor,devlwtin kontrolsuzlugunden muteahhitler hemen ev fiyatlarini 2 katina cikariyor vatandaş da dusuk faizli uygun taksitli kredi kullaniyor diye seviniyor,sonuç?iş muteahhite yariyor,muteahhitler jipini satip daha iyisini aliyor.Geriye kontrolsuzce cikmis fiyatlar kaliyor,oncelikle devlet kendi uzman eksperini yetistirip,bir bolgede yapilip satilacak evin max.satis fiyatını ve yillik max.fiyat artis miktarini vatandasi da muteahhiti de dusunerek belirleyecek
  Cevapla
 • Selim 6 ay önce Şikayet Et
  Kira yardımı kirayı karşılamıyor. Neresi Cazip? Adam evini yıktırsa dışarıda kalır
  Cevapla
 • Hasan 6 ay önce Şikayet Et
  Deprem olduğunda binan içinde ölmesinden iyidir.
  Cevapla
 • Ömer bey 6 ay önce Şikayet Et
  demir ve beton fiyatları uçmuş özellikle beton firmaları Adıyaman da kooperatif türü tekelleşme oluşturmuş maliyetinin 3 katına beton u sayıyorlar
  Cevapla
 • gerçekler 6 ay önce Şikayet Et
  Sen git önce inşaat maliyetini düşür,maliyet zıvanadan çıkmış ,verdiğin kredi komik bu maliyetin yanında birde yok herşey stresi biryana birde adama bankacı rüşvet yiyen likayatsız adamlarıda muhatap et,birde o sizin dediğiniz müteahitler eskidendi parayı kazanan kazandı emin olun şimdi böyle birşey yok,bak burda söylüyorum çok az talep görecek çünkü yüksek vergi,yüksek maliyet,artı alım gücü yerlerde,birde uğraş banka adamın dırdırıyla,sen resmen enayi arıyorsun
  Cevapla
 • maliyet degil can 6 ay önce Şikayet Et
  maliyeti düşürmüş... derdine bak adamın. Ucuz betonu demiri az kiremiti bol inşaat yapıp milyonlara satacaklar sonra da beton tabut. Kısa yoldan 1 adam zengin olacak binlerce insan can verecek sakat kalacak.
  Cevapla
 • ziyaaaa 6 ay önce Şikayet Et
  Mütaitler için yeni dönem başladı olmalıydı haber başlığı oluk oluk mütaitlere para akıyoruda yazmayı unutmayın iyi bildiğiniz iş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle