Çiftçilere verilen 2020 yılı gübre destekleri katlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere 2020 yılı destekleri kapsamında dekar başına verileceği duyurulan katı-organik-organomineral gübre destekleri iki katına çıkarıldı.

Çiftçilere verilen 2020 yılı gübre destekleri katlandı
Çiftçilere verilen 2020 yılı gübre destekleri katlandı
GİRİŞ 05.03.2021 09:57 GÜNCELLEME 05.03.2021 12:08
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

"2020 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

1 Ocak 2020'den itibaren geçerli olacak kararla, çiftçilere sağlanan 2020 yılı gübre destekleri katlanmış oldu.

Buna göre, katı-organik-organomineral gübre için dekar başına verilmesi kararlaştırılan 10 liralık destek 20 liraya yükseltildi.

2020 yılı Çiftçi Kayıt Sistemi'nde yer alan çiftçilere, bazı ürünler için mazotla birlikte sağlanan gübre destekleri de iki katına çıkarıldı.

Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında, dekar başına buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale için daha önce 8 lira olarak duyurulan gübre desteği 16 liraya yükseldi.

Çeltik, kütlü pamuk, nohut, kuru fasulye, mercimek, patates, yağlık ayçiçeği, soya, dane mısır, kuru soğan, kanola, aspir, yaş çay, fındık, yem bitkileri, zeytin ve diğer ürünlere sağlanacağı belirtilen 4 liralık gübre desteği de 8 lira oldu.

Söz konusu ürünlerde daha önce verileceği duyurulan mazot destekleri aynen devam edecek. Gübre desteğindeki artışla birlikte, toplam destek miktarı da yükselmiş oldu.

Karar hükümlerini Tarım ve Orman Bakanlığı yürütecek.

BAKAN PAKDEMİRLİ'DEN İLK AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından daha önce açıklanan gübre desteklerinin yüzde 100 artırılmasına ilişkin kararın, 2020 yılı üretimini kapsayacak şekilde alındığını belirterek, "Tarım ve Orman il-ilçe müdürlüklerimizce ödemeye ilişkin çalışmalar başlatıldı." ifadesini kullandı. 

Pakdemirli, yaptığı yazılı açıklamada, daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan gübre desteklemelerinin yüzde 100 artışına ilişkin kararın, Resmi Gazete'nin  bugünkü sayısında yayımlandığını anımsattı. 

Böylece, hububatta (buğday, arpa, çavdar, yulaf, tiritikale) dekar başına 8 lira olan gübre desteğinin 16 liraya, diğer ürünlerde dekar başına 4 lira olan gübre desteğinin 8 liraya yükseltildiğini ifade eden Pakdemirli, ayrıca organik ve organomineral gübre kullanan üreticilere ilave olarak dekar başına 10 lira olan destekleme ödemesinin de 20 lira olarak belirlendiğini bildirdi.

Pakdemirli, destek artış kararının 2020 yılı üretimini kapsayacak şekilde alındığını belirterek şunları kaydetti:

"Tarım ve Orman il-ilçe müdürlüklerimizce ödemeye ilişkin çalışmalar başlatıldı. Çiftçilerimizin kaynağa en fazla ihtiyaç duyduğu ilkbahar döneminde destekleme ödemelerini yapacağız. Tüm çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun." 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 8
 • Hilmi 1 yıl önce Şikayet Et
  Şubat 21 demişlerdi ödemelere hâlâ yatan bir para yok
  Cevapla
 • Demir Ersoy 1 yıl önce Şikayet Et
  Turizimcilere ve balıkçılara sağlanan ucuz yakıt gibi traktör sahibi çiftçilere indirimli mazot verilmeli karşılığını devlet kat be kat geri alır gıda ihracatıyla ve gıda ithatı yapmamakla
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah aşkına 20 lira sadece mazot parasını karşılamıyor ve biz bir yıl geriden geliyoruz yazık değilmi bize
  Cevapla
 • Osmanlı torunu 1 yıl önce Şikayet Et
  Devletin verdiği destek çiftçiye maalesef ulaşmadan tedaş hesabına yatıyor hak hukuk bile dinlemeyen tedaş çiftçiyi istediği gibi sömürüyor inanmayan hukuk çerçevesinde araştırmasını yapabilir
  Cevapla
 • Oğuzhan Sarı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu destek üretime göremi veriliyor arazi miktarına göremi veriliyor.?
  Cevapla
 • Vatandaş 05 1 yıl önce Şikayet Et
  Araziye göre verilmiyor ektiğin mahsulün cinsine ve dönümüne göre veriliyor. Yani cks belgende ne ekeceksen. Onun üzerinden veriliyor. Ekilmeyen tarlaya destek yok..
  Cevapla
 • çiftçi 1 yıl önce Şikayet Et
  arazinin miktarına göre veriliyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle