İş Bankası Genel Müdürü Bali açıkladı: Dolar satmaya başladılar

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, kasım ayı sonrasında gerçek kişilerin döviz satışı yapmaya başladığını belirterek, “ Daha önce de söyledim. 7,05-6,75 arasında döviz alımlarının yüzde 50'si yapıldı. Şu an sınırlı da olsa Döviz Tevdiat Hesapları’nda (DTH) azalma var" dedi.

İş Bankası Genel Müdürü Bali açıkladı: Dolar satmaya başladılar
İş Bankası Genel Müdürü Bali açıkladı: Dolar satmaya başladılar
GİRİŞ 25.02.2021 13:27 GÜNCELLEME 25.02.2021 13:27
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Bloomberg HT yayınında ekonomiye ilişkin değerlendirmeler bulundu.

Bali, döviz talebiyle ilgili soruya kasım ayı sonrasında gerçek kişilerin döviz satışı yapmaya başladığını belirtti. Kasım öncesinde sistemden efektif döviz talebi olduğunu belirten Bali, şu anda ise günde 10 milyon dolarlık giriş olduğunu söyledi. Sınırlı da olsa DTH'larda azalma olduğunu söyleyen Bali alımların yarısının 6.75 - 7.05 aralığında yapıldığına dikkat çekti ve faiz yanlısı olmadıklarını belirtti.

Adnan Bali, "Parasal sıkılaştırma üzerine kurduğumuz bu yapıda faizin tek başına bütün sorunları çözecek sihirli bir enstrüman olduğunu düşünmüyorum. Aslında epey bir yan etkisi var. Bizim faizi istediğimiz gibi bir algı vardır ama hiç de öyle değil. Biz de faiz ödüyoruz." dedi.

IMF, 2021 yılı Türkiye büyüme tahminini yükseltti

Bali'nin açıklamaları şöyle:

“Mevduatlar bizim kaynaklarımızın yüzde 64'ünü oluşturuyor. Kredilere bu maliyetleri yansıtmamız zaman alıyor. Bankacılarla sanayiciler arasında bu konuda bir çıkar çatışmamız yoktur. Faizi kemoterapiye benzetmiştim. Keşke bunu alma gereği doğmasa da finansal istikrar içinde işleri yapabilsek”

ENFLASYONDAKİ GERİLEME FAİZLERİN DÜŞMESİNE ZEMİN HAZIRLAYACAK

Faizde baz senaryomuz şu. Bu yılın biraz katılaşan bir enflasyon trendi var. 2. çeyrekte 100-150 baz puan gittikten sonra parasal sıkılaşmanın ve düşük kurun etkileriyle yılın ikinci yarısında geriye dönmesi gerektiğini bunun da faiz indirimlerine zemin sağlayacağını düşünüyorum. Bu biraz zaman alacak. Tahammüllü olmalıyız bu konularda. Enflasyondaki dönüşle birlikte beklentilerin değişmesi, ters dolarizasyon, rezerv birikim süreci ve pandemide kontrollü toparlanma görürsek bu bizim baz senaryomuz olur. Finansal istikrarın sağlanması herkese elzemdir. İşin siyasi kısmı var elbette. Ama işin siyasi kısmı bizi zerre kadar ilgilendirmez.

Kredi-mevduat fiyatlamalarını bilanço gerekleriyle çatışsa dahil parasal sıkılaştırmaya uygun yapmalıyız. Bunu TCMB Başkanı Naci Ağbal ile yaptığımız istişarelerde de dile getirdik. Enflasyonu azdıracak kredi türlerinde kontrollü bir gidişe ihtiyaç var. Kredilerde bir yataylaşma söz konusu. Bu da amaca hizmet ediyor.

12 ŞUBAT İTİBARİYLE 4,8 MİLYAR DOLARLIK GİRİŞ OLDU

Yabancı para mevduatta 30 milyar dolar genişleme olmuştu geçen sene. Ama tam ters dolarizasyondan bahsetmesek de sınırlı bir geri çekilme var. Yılın ilk 10 ayında geçen sene 13,4 milyar dolar çıkış olmuştu. Yabancıların payı eylül 2020'de yüzde 3'e kadar gerilemişti. Burada iyileşme izliyoruz. 12 Şubat haftası itibariyle kurdan arındırılmış bakıldığında 4,8 milyar dolarlık giriş söz konusu.

HAMLELER SONUÇ VERİYOR

Risk primlerinde de 280-290 baz puan seviyesine gerilediğini görüyoruz. Yani bu politikalar sonucunu veriyor. Bunların hemen olmasını beklememeliyiz.

Rezervlerde geçen yılın Mart ayından bu yana brüt rezervler en yüksek seviyede. Ama net rezervlerin de burada desteklenmesi lazım. 190 milyar dolara yakın 12 ay içinde ödenmesi gereken döviz borcu var. Bunun 75 milyar doları bankacılığa ait.

Reel kesimin net açık pozisyonu 158 milyar dolar civarında. Reel kesim de döviz borcunu azalttı.

Türkiye'nin ekonomik hamleleri Alman yatırımcıların radarında

TÜRKİYE SALGINDA BÜYÜMÜŞ NADİR ÜLKELERDEN BİRİ OLACAK

PMI 50 eşik seviyesinin üzerinde seyrediyor. 2020 büyümesini yüzde 2 civarında öngörüyoruz. Bu yıla da hızla girdik ama bunun ikinci çeyrekte biraz durulmasını beklemeliyiz. Bu da sağlıklı bir şey. Yılının tamamı için yüzde 3,5 büyüme öngörüyoruz. 2020'de Türkiye salgın yılında büyümeyi sağlamış nadir ülkelerden biri olacak.

Eğer bahsettiğim baz senaryoyu uygularsak reel sektörü sorunlu görmüyorum. Ben çok kriz gördüm, biz bunları yönetebiliriz. Ama önemli olan operasyonel ortamı sağlıklı tutmak ve serbest piyasa ilkelerinden sapmamaktır.

TÜRKİYE KENDİNİ TAMİR EDECEK DİNAMİZME SALİP

Yabancılarla olan temaslarımızda özgüvenli bir tablo sunamıyorduk, gerçekçi olalım. Türkiye olarak uluslararası bazı mutabakatsızlıklarımız var, bunlar da sorun değil. Türkiye'nin tercihi ve bunların bedeli olmak zorunda. Ama bizim yaptığımız da yanlışlar var. Tüm bu resim birleşince sıkıntılı bir tablo çıktı. Türkiye ekonomisi kendini tamir edecek bir dinamizme sahip. Pandemi bu süreçleri tamir etme imkanını aldı. Dolayısıyla aşılama süreci ve pandemiden çıkış bu açıdan çok önemli olacak. Geçmişte bizi koruyan birçok özelliğimiz vardı. Reytingimizin gerektirdiği risk primlerinden daha düşük risk primimiz vardı. Global krizlerden iskontolu etkileniyorduk. Bütün bunları sağlayan dört şey vardı: Mali disiplin, AB tanımlı borç stokunun GSYH'ye oranının yönetilebilir olması, tek haneli enflasyon ve sağlam bankacılık sistemi. Bu dört unsurda oluşan bazı tahribatları tamir etmeliyiz. Çare budur.

KAYNAK: HABERTÜRK
YORUMLAR 21
 • faiz lobisi 1 yıl önce Şikayet Et
  yüksek faiz müslümanları zayıflatıyor, faiz lobisini zengin ediyor.
  Cevapla
 • yiğido 1 yıl önce Şikayet Et
  yüksek faiz değil,faiz zayıflatıyor.
  Cevapla
 • Alikamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu adamı yakın zamanda bankanın ortağı chp görevden alır demedi demeyin . Ayrıca döviz faiz borsa üçkağıtçi ekonomik düzenin canı cehenneme.
  Cevapla
 • turan 1 yıl önce Şikayet Et
  Alikamil..bey..inanın haberin daha başın da yorumlara bakmadan,sizin düşündüğünüzü düşündüm...aklın yolu bir...
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence doların 6,50 olması en uygun olanı böylece pazarda zam olmaz.Dolar yükselince market pazar fiyatlarıda yükseliyor.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  6.5'un neyi uygun? Azerbaycan manat'ı kaç TL hiç baktın mı? Azerbaycan parası dahi savaşa girmiş haliyle TL nin 4,32 katı. Bu dolar zamanında 1,5 tl değil miydi. Paranın değeri ekonominin oranıdır. ABD vatandaşının 6,5 da biri kadar adamsın deseler kabul eder misin?
  Cevapla
 • işte 1 yıl önce Şikayet Et
  borsadan çıkıp döviz alıyorlar şu anda borsanın daha da düşmesini bekleyip yeniden borsaya girecekler döizleri satıp. Bu seviyeden döviz alan zarar edebilir.
  Cevapla
 • Yusuf 1 yıl önce Şikayet Et
  Büyük vuracaklar biraz yükseltip milleti çekmeye çalışıp satacaklar hem altını hem doları bir kaç güne dusus fazla olur sanirim
  Cevapla
 • Erkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Keske düşsede sen cari açık verdiğin sürece düşme hayal olarak kalır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle