Moody’s Türkiye için büyüme tahmini yükseltti

Moody's aralarında Türkiye'nin de olduğu gelişmekte olan ekonomiler için büyüme tahminini yükseltti

Moody’s Türkiye için büyüme tahmini yükseltti
Moody’s Türkiye için büyüme tahmini yükseltti
GİRİŞ 24.02.2021 14:33 GÜNCELLEME 24.02.2021 14:43
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investors Service, bugün yayınladığı G20 Ekonomik Görünüm Raporu'nda aralarında Türkiye'nin de olduğu gelişmekte olan ekonomiler için büyüme tahminlerini yükseltti.

Türkiye için 2020 yılı büyüme tahminini yüzde 1,1 olarak ortaya koyan Moody's, 2021 yılı için büyüme beklentisini yüzde 3,5'ten yüzde 4,0'a ve 2022 için tahminini yüzde 4,0'dan 5,0'a çıkardı.

 

HSBC: Türkiye'de sürpriz bitmez

Çin, Hindistan ve Meksika için de büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize eden Moody's, gelişmekte olan piyasalar için büyüme beklentini i yüzde 6,1'den yüzde 7'ye çıkardı.

 

İki dünya devinden daha Türkiye açıklaması

ABD ekonomisi için Kasım ayında yüzde 4,1 olarak açıkladığı 2021 büyüme beklentisini yüzde 4,7'ye çıkaran Moody's, Euro Bölgesi için büyüme tahmini ise yüzde 4,7'den yüzde 3,7'ye indirdi. Britanya için 2021 büyüme tahminini de yüzde 5,2'den yüzde 4,7'ye çekti.

Türkiye’de ters dolarizasyon başladı

Moody's raporunda G20 ekonomilerini tamamı için 2021 yılı GSYH büyüme tahminini yüzde 4,9'dan 5,3'e yükseltilirken, 2022 beklentisi de yüzde 3,8'den 4,5'e çıkarıldı.

 

YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Kurtuluş 1 ay önce Şikayet Et
  Böyle olumlu haber akışlarını ardı adına açıklama yapan kuruluşlar,yapmayın birilerinin moralini bozuyorsunuz,zaten iç meseleleri var,psikolojileri bozuluyor
  Cevapla
 • Eyüp1 1 ay önce Şikayet Et
  Euro bölgesinin kamburu şamaroğlanı yunanistan.
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Kemal in yüreğine indirecekler
  Cevapla
 • Adsiz 1 ay önce Şikayet Et
  Hayat pahaliligini dolar kurumdaki yükselişe yukledik sonra faiz artırımı yaptık dolar kuru düştü insanlar 2 aydır bekliyor fiyatlar düşsün derken 2 gündür dolar yine atesi cikti. Ne zaman düşecek fiyatlar.
  Cevapla
 • direnc 1 ay önce Şikayet Et
  yüksek kurdan alınan mallar, kur düşünce fiyatı gerilemez çünkü yüksek kurdan alındığı için birkere alındı artık onun tüketilmesi lazım
  Cevapla
 • Arda 1 ay önce Şikayet Et
  Ha bire iyimser hava pompaların belki iyi olur.ulan zeytinyağ olmuş seksen daha birçok pahalılık.siz neyin kafasında siniz.ama bu millet sizin gorupte görmezden geldiğimiz şeyleri tokat gibi yüzünüze vuracak.
  Cevapla
 • Greenpeace 1 ay önce Şikayet Et
  Ayçiçek yağı demek isteyecektin sanırım.
  Cevapla
 • Kadir 1 ay önce Şikayet Et
  Zeytin yağın kilosu 25 yada 30 lira satılıyor. 80 lira nerde gördün sen
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Allah şahit zeytinyağını 2 ay önce 18 litre 350 ye aldım. Herşeyi zamanında almak lazım. Ev ekonomisini yönetemeyenler devlete akıl veriyor şaşırıyorum.
  Cevapla
 • said 1 ay önce Şikayet Et
  dünkü çocuk geçmişi bilmez! ilerde bu nankörlüğünden dolayı utanacaksın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle