Dünya devi Samsung'dan Türkiye hamlesi! 3 milyon adet üretecek

Güney Koreli Samsung’un, Türkiye’de yılda 3 milyon adet cep telefonu üreteceği ortaya çıktı. Atmaca Elektronik’in fabrikasında bir aydır yerli üretimi başlatan marka, Galaxy A serisinin tamamını ülkemizde üretecek.

Dünya devi Samsung'dan Türkiye hamlesi! 3 milyon adet üretecek
Dünya devi Samsung'dan Türkiye hamlesi! 3 milyon adet üretecek
GİRİŞ 19.02.2021 12:00 GÜNCELLEME 19.02.2021 12:24
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

Türkiye’de yerli cep telefonu üretim hamlesinin yeni ayrıntıları belli oluyor. Cep telefonu devi Samsung’un Türkiye’de yılda 3 milyon adet cep telefonu üreteceği ortaya çıktı. Oppo, Xiaomi ve Tecno’dan sonra Samsung’un da cep telefonu üretim planlarının ayrıntısına ulaştık.  Bu konuda henüz resmi açıklama yapmayan Güney Koreli devin, Türk teknoloji üreticisi Sunny markasının yaratıcısı Atmaca Elektronik’in İstanbul Esenyurt’taki fabrikasında bir aydır üretim yaptığı ortaya çıktı.

Fabrikada bu amaçla 400 kişi işe alındı. Öğrendiğimiz bilgilere göre, Samsung yılda bu fabrikada 3 milyon adet cep üretecek. Şu anda fabrikada sadece iç pazar için üretim yapılıyor. İleride bölgedeki diğer ülkeler için de üretim yapılabilecek. Türkiye’de yıllık toplam pazarın 10.5 milyon adet olduğu düşünüldüğünde bu üretimin büyüklüğü de ortaya çıkıyor.

 Edindiğimiz bilgilere göre, fabrikada çalışanlar Türk olsa da Güney Kore’den mühendisler gelerek kontrolleri yapıyor ve üretim kalitesinin sağlanmasında yardımcı oluyorlar. Hammadde tedariğini de Samsung yapıyor.

ESENYURT’TA BÜYÜK FABRİKA

Atmaca Elektronik, 1979’da kuruldu. 2005’de 50 milyon dolarlık yatırımla İstanbul Esenyurt’taki Sunny fabrikasını hayata geçirdi. 110 bin metrekarelik alandaki fabrikada televizyon, elektrik süpürgesi, küçük ev aletleri gibi alanlarda üretim yapıyor. Türkiye’nin üçüncü büyük elektronik üreticisi ve ihracatçısı konumunda. Pek çok marka adına üretim yapan firmanın daha önce Samsung’un televizyonlarını da ürettiği biliniyor.

OPPO VE XİAOMİ BU AY BAŞLIYOR

Cep telefonu devleri Xiaomi, Oppo ve Tecno Mobile daha önce ülkemizdeki yerli üretim planlarını resmi olarak açıkladı. Oppo, yaklaşık 50 milyon dolar tutarında bir yatırım yapacak. Bu ay içerisinde üretime başlıyor. Xiaomi, 30 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’de üretime başlayacağını açıkladı. Avcılar’da açacağı fabrika ile markanın dünyada üretime geçtiği dördüncü ülke olacak. Tecno Mobile, Türkiye’ye 25 milyon dolarlık yatırım yapacak. İstanbul Pendik’te yer alacak fabrikasında mart ayında üretime başlayacak. Vivo, TCL, Honor’un da üretim planlarını açıklaması bekleniyor.

A SERİSİ ARTIK YERLİ

Samsung’un Galaxy A serisinde yer alan telefonları A21, A30, A70, A80 gibi modelleri tamamı Esenyurt’ta üretiliyor. Şu anda giriş ve orta segment modelleri ülkemizde üretilse de üst segment modellerin üretimi için de gerekli teknolojiye sahip olunduğu belirtiliyor. Türkiye’de 200 doların altında ithal edilen cihazlarda gözetim belgesi isteniyor. Bu durum bu cihazların da 200 dolarlık vergi dilimine girmesine neden oluyor. Yerli üretimde gözetim belgesi istenmediği ve gümrük vergisinden muafiyet geldiği için maliyetleri düşüyor. Bu durum yerli üretim cep telefonlarının daha düşük fiyata satılmasını sağlayabilir. Yüzde 30-100 oranında fiyatlarda düşüş bekleniyor. Vergi avantajı nedeniyle Türkiye’de giriş ve orta modeller üretilmeye başlandı.

KAYNAK: MİLLİYET
YORUMLAR 44
 • Hilmi Gedikli 1 yıl önce Şikayet Et
  Akıllı telefon ithalatındaki vergiler çok yükseldi. Telefonu bir kaç parça halinde getirip Türkiye de birleştirecekler. Böylece vergiden kurtulup daha çok kazanacaklar. Ülke olarak karda mıyız zararda mıyız tartışılır. Ben zararlı çıkacağımız kanaatindeyim.
  Cevapla
 • Haluk 1 yıl önce Şikayet Et
  Çok doğru, 50 milyon dolar getirip yıllık 600 milyon dolar para kazanacaklar.
  Cevapla
 • Hakkı An 1 yıl önce Şikayet Et
  KORE ve JAPONLAR üretimlerini Türkiye ye taşımak istiyor. TAM ORTADA; iki büyük pazarın. ÇİN ve AVRUPA ve iki gelişen pazarın; Afrika ve Rusya. ÇİN pazarının içinde üretim RİSKLERİ (savaş) yükseldi ve BU iki devlet TAŞINMAYA TEŞVİK veriyor. Çin de bir SAVAŞ çıkacak olur ise GÜVENLİ bölge TÜRKİYE de üretim ile her iki ülke ekonomisi YARA ALMAYACAĞINI biliyorlar. İLGİLENİN ŞU İKİ ülke ile. ÖZEL bir MASA kurun ve ÜST düzey temaslarda ALTERNATİF öneriler sunun.
  Cevapla
 • zero 1 yıl önce Şikayet Et
  keşke S serisini üretseydi daha avantajlı olurdu....
  Cevapla
 • biri 42 1 yıl önce Şikayet Et
  Demekki isteseler TR de üretebiliyorlarmış.Demekki devlet yeterli imkanlari oluştursa şimdiye gelmiş olmalari gerekiyormus.
  Cevapla
 • Bülent Ekrem 1 yıl önce Şikayet Et
  Devlet şimdiye kadar imkan sunmuyorduda şimdimi sundu sanki
  Cevapla
 • Hacı 1 yıl önce Şikayet Et
  Vatandaşlıktan atmak çokmu zor geç kalındı 20 çocuk yapyorlar 10 sene sora onlar bizi sürer conilri çagırır bosna gibi bizi katlederler keşke iyilere silah verseydik dersiniz ondada geç kalındı
  Cevapla
 • Seyfettin yeter 1 yıl önce Şikayet Et
  Hacı emmi rotayımı şaşırdın ne yaptın. Bosna'da ne olduğunu sen biliyonmu Bosna'da birileri 20 çıcukmu yaptı işiniz gücünüz komplo teorisi
  Cevapla
 • sabri 1 yıl önce Şikayet Et
  haberi şaşırdın galiba hacı
  Cevapla
 • Bombacı Mülayim 1 yıl önce Şikayet Et
  Hacı emmi ne diyon?
  Cevapla
 • 67li 1 yıl önce Şikayet Et
  yorumun haberle ne alâkası var dr.kendi haline bırakın diyenlerden yada yorumu farklı haberin altına yaptin
  Cevapla
 • Salim 1 yıl önce Şikayet Et
  Hacı! Kafa gitmiş adamda :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle