Vatandaş isyan etti, bakanlık düğmeye bastı! 3 koldan takip edilecek

Tarımsal ürünlerin yakından takip edilmesini sağlayan erken uyarı sistemleri, tarımsal ürün arzının, fiyatlarının ve tarladan markete arz zincirinin izlenmesine yönelik 3 ayaktan oluşuyor.

Vatandaş isyan etti, bakanlık düğmeye bastı! 3 koldan takip edilecek
Vatandaş isyan etti, bakanlık düğmeye bastı! 3 koldan takip edilecek
GİRİŞ 30.01.2021 15:07 GÜNCELLEME 30.01.2021 15:07
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi sonrasında yapılan açıklamada, tarımsal ürünler ve gıda piyasalarındaki gelişmeler konusunda zamanlı kararlar almaya fayda sağlayacak bir "Erken Uyarı Sistemi"nin oluşturulmasına ilişkin teknik altyapı çalışmalarının ele alındığının belirtilmesi söz konusu sistemin işleyişini gündeme getirdi.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, dünyada pek çok ülkede temel gıda fiyatlarında artışlar yaşanırken, bu ülkeler, tarımsal ürün piyasalarının düzenli çalışmasını sağlamak için önlem alıyor.

Anılan ülkeler bu kapsamda tarımsal ürünlerde yurt içi üretim, tüketim ve fiyat oluşumlarının takip edilmesi gerekirken, pek çok ülke tarımsal üretimin takip edilmesi için teknolojik imkanlardan da yararlanılan sistemler kuruyor. Bu sistemlerden elde edilen bilgiler alınan kararlarda belirleyici olurken, bu mekanizma "Erken Uyarı Sistemi" olarak adlandırılıyor.

Tarımsal üretime yönelik olarak kurulacak erken uyarı sistemlerinde 3 temel ayağın yer alacağı öngörülüyor.

ÜRETİMİN EKSİK OLUP OLMADIĞI KONTROL EDİLECEK

Sistemin ilk aşamasında tarımsal ürünlere ilişkin arz takip ediliyor. Bu kapsamda, tarımsal ürünlerde tohumdan hasat aşamasına kadar oluşacak meteorolojik riskler ve hastalıklar izlenerek, olası arz eksiklikleri belirleniyor. Böylece, bir tarımsal ürünün üretiminde eksiklik olup olmayacağı önceden bilinerek, önlem alınabiliyor.

FİYATLARDAKİ DALGALANMA YAKIN TAKİBE ALINACAK

İkinci aşamayı ise "fiyat izleme" oluşturuyor. Sistemle, tarımsal ürünlerin fiyatlarındaki dalgalanmalar takip ediliyor. Böylece, arzın izlenmesine ilişkin veriler fiyatlara yansımadan bu durumun tespit edilmesi amaçlanıyor. Fiyatlarda, arz sorunundan kaynaklanmayan fiyat hareketlerinin olduğu belirlenirse, yurt dışı fiyatlar, fiyat spekülasyonları ve diğer seçenekler inceleniyor. Böylece, ürün fiyatlarında oluşabilecek dalgalanmalar zamanında tespit edilebiliyor.

TARLADAN MARKETE KADAR İZLENECEK

Erken uyarı sistemlerinin son ayağını arz zincirinin takibi oluşturuyor. Bu süreçte ürün, tarladan markete kadar izleniyor ve her aşamada ürün fiyatındaki seyir takip ediliyor. Böylece, arz zincirinin bir halkasında yapısal sorun varsa, bunun fiyatlara etkisine ilişkin önlem alınabiliyor.

Anılan sistemlerin, tarımsal üretimde arz eksiği olup olmadığının ürün bazında ve zamanında tespit edilmesi, geçici arz eksiklikleri fiyatlara yansımadan önce geçici dış ticaret tedbirleri ile önlem alınması gibi faydalar sağlıyor.

Sistem, kalıcı arz eksikliklerini gidermeye yönelik teşvik ve tedbirlerin geliştirilmesine de imkan tanırken, spekülatif fiyat hareketleri tespit edilebiliyor.

Sistemin Türkiye'de uygulanmaya başlanmasıyla, Tarım ve Orman Bakanlığının tarımsal üretim verileri, Ticaret Bakanlığının arz zincirinin ve iç piyasanın takibine ilişkin verileri ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının fiyatların izlenmesine ilişkin verileri kullanılabilecek.

Hazine ve Maliye ile Ticaret bakanlıkları da önlem alınması gereken durumlarda dış ticaret ya da vergi konularında karar alabilecek. 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 72
 • GARİP 11 ay önce Şikayet Et
  İnşallah bu sistem lafta kalmaz ve uygulanır. Zamların önüne geçilir. Senelerdir herkes söylüyor. Çiftçi kazanmıyor, hayvancı kazanmıyor batıyor, Tüketici vatandaş soyuluyor. Aracılar soyuyor marketçiler soyuyor toptancılar soyuyor, gıda üreticileri soyuyor. Ama yetkililer ancak seyrediyor. Bunu yıllar önce düşünmeniz gerekirdi. Bu takip sisteminin uygulanacağına pek inancım yok ama inşallah olur ve bu soygun hırsızlık son bulur. Ama bu sistem başarılı uygulanır ve başarılı olursa bile vatandaş bu zamana kadar bu soygunu seyrettiğiniz için hiçbir şey yapmadığız için sizi affetmeyecek. Yapılan zamlar ne olacak? Yapanın yanına karmı kalacak?
  Cevapla
 • Acaba 11 ay önce Şikayet Et
  Yazıklar olsun bu hale gelene jadar bekleyen görevini yapmayan tüm yetkililere. Mahfettiniz halkı. Bu yür memur müsvetteleri ahirette ne hesap verecekler hiç düşünüyorlar mı acaba?
  Cevapla
 • Şaşkın 11 ay önce Şikayet Et
  Bende şahidim. Esnaf raftaki ürünlerin etiketlerini her hafta yeniliyor. Sorduğumda BATACAĞIZ diyorlar. Kaç sefer battın diyorum, cevap vermiyor.
  Cevapla
 • GAZİantepLİ 11 ay önce Şikayet Et
  ülkecek rahmetli kemal sunalın deli deli küpeli filmini canlı canlı yaşayan bir toplumdayız, oradaki kasap hacıyı hatırladımı herkes? hani şu eşek etinden kavurma yaptıran... hah işte şimdi tüm satıcılar herkes kasap hacı. fırsat bu fırsat diyor. filmde kar yağışından dolayı ulaşım zorluğundan denetim ve yönetimin olmaması konu alınıyordu, 2021 de pandemi. işte o yüzden boşverin televizyona çıkan stratejist kahinleri, felaket tellallarını bize şöyle sağlamından bir DELİ KAYMAKAM LAZIM
  Cevapla
 • antepli 11 ay önce Şikayet Et
  sonra dönüp diyoruzki eski topraklar neden geç hasta olup 90 _ 100 yaşına kadar sağlıklı yaşıyorlar? NEDEN ACABA? bunuda sorgulasın insanlar ve kurumlar. sera değil mera , ithal tohum değil yerli tohum, gdo lu değil organik !! bakın pahalılık bir tarafa hergün yavaş yavaş zehirleniyoruz. bir savaş olsa hastalıksız adam kalmadı memlekette gerçi amaçta buydu belki bilemeyiz ama. yeter artık!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle