Vatandaşın dövize yatırdığı para rekor üstüne rekor kırıyor

Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistiklerine göre, yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 8 Ocak haftasında 235 milyar 857 milyon dolar ile yeni rekor seviyesine çıktı.

Vatandaşın dövize yatırdığı para rekor üstüne rekor kırıyor
Vatandaşın dövize yatırdığı para rekor üstüne rekor kırıyor
GİRİŞ 14.01.2021 22:09 GÜNCELLEME 14.01.2021 22:11
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Geçen yıl döviz mevduatını artıran yurtiçi yerleşikler 2021 yılının ilk haftasında da yönelimlerini değiştirmedi.

 

Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistiklerine göre, yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı 8 Ocak haftasında 235 milyar 857 milyon dolar ile yeni rekor seviyesine ulaştı. Bir önceki haftaya göre 199 milyon dolarlık bir artış yaşandı.

Dünya'nın aktardığı habere göre, yılın ilk haftası bireyler döviz mevduatını artırmayı seçerken ticari kurumlar döviz mevduatlarını azalttı. Doların 7.34 lira seviyesine kadar gerilediği yılın ilk haftasında döviz mevduatındaki yükseliş bireylerin doların seviyesini yine alım fırsatı olarak gördüğünü ortaya koydu.

 

BİREYLERİN DÖVİZ MEVDUATI 598 MİLYON DOLAR ARTTI

8 Ocak haftasında bireylerin döviz mevduatı 598 milyon dolar artarak 150 milyar 793 milyon dolara çıkarken tüzel kişilerin döviz mevduatı 399 milyon dolar gerileyerek 85 milyar 64 milyon dolara indi. Yılın son haftasında da ticari hesaplarda döviz mevduatında azalma yaşanmıştı.

BİREYLERİN DOLAR MEVDUATI 86 MİLYON DOLAR ARTTI

Merkez Bankası haftalık para ve banka verilerine göre 31 Aralık 2020 haftasında bireylerin dolar mevduatı 86 milyon dolar artışla 76 milyar 673 milyon dolara, kıymetli maden depo hesaplarının dolar karşılığı 508 milyon dolar artışla 36 milyar 463 milyon dolara yükseldi.

Euro hesaplarının dolar karşılığı 11 milyon dolar azalışla 34 milyar 627 milyon dolara geriledi. Tüzel kişilerin dolar mevduatı da 846 milyon dolar azalarak 46 milyar 310 milyon dolara indi.

YAZDIR
YORUMLAR 51
 • sdf 1 ay önce Şikayet Et
  Sahipleri yıkıldı yıkılacak ellerinde kalan o kağıt parçalarını sndurakta t.kağıdı olarak da kullanamayacaklar.
  Cevapla
 • Tamo 1 ay önce Şikayet Et
  En zengin ülkelerin bile halklarına zor günde nekadar sahip çıkabildiğini pandemi sürecindende gördük.Elinde ak akçesi olan bunu deģerlendirmek ister, normal olarak.japonyayı norveçi örnek verenler vatanseverlik muhabbetine olayı çekenler bilsinki,nefsin ve neslin devamlılığı en basit insani dürtüdür.
  Cevapla
 • bekir 1 ay önce Şikayet Et
  Vatandaşın bankalardaki döviz hesaplarında tuttuğu DTH lardan korkmayın - yastık altında kiralik kasalarda ya da yurtdışında off shore hesaplarda tutulan dövizden korkun - Yurtiçinde tutulan para bankalara ihracatın finansmanı için kaynak TCMB ye rezerv katkısı verir - ayrıca dövizde aşırı yükseliş görürse vatanda buna aynen ikinci bir merkez bankası gibi döviz satarak müdahale eder - yıllık faiz %17 iken dövizde 1-2 ayda %20 lik kar gören vatandaş hiç düşünmez milyarlarca doılar satarak piyasaya müdahale eder
  Cevapla
 • VATAN 1 ay önce Şikayet Et
  olmayan dövizle neyin hesabını yapıyorsun. Döviz hesabı olan dolar alan herkes doların yükselmesine katkı sağlar. haliyle kendi paran değer kaybeder.
  Cevapla
 • Hakmı 1 ay önce Şikayet Et
  Hayrnı görmeyin, dövüz alacak durumum olmadına ragmen gavur kazanmadın diye memleketimi tek ben mi düşündüm. Zıkkım olsun bize bu zararları ödetenlere
  Cevapla
 • selo 1 ay önce Şikayet Et
  seninde elinde biraz birikimin olursa sende döviz alırsın merak etme
  Cevapla
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Döviz alacak durumun olmadığı için sözlerin geçersizdir.
  Cevapla
 • Hulusi 1 ay önce Şikayet Et
  yabancılar alacağına , millet alsın daha iyi . 8,60 tan doları getirdiler, faize yatırdılar, kazandıklarını da 7,30 dan dolara çevirip gidecekler. çifte kazanç yani
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle