Herkes bıkmıştı! e-Devlet'te yeni dönem başladı! Vatandaş akın etti

Vatandaş telefonuna, e-postasına gönderilen yüzlerce bildirimden bıkarken, İleti Yönetim Sistemi web, e-Devlet ve mobil uygulama üzerinden 7 Ocak’tan itibaren kullanıma açıldı. İstenmeyen iletilerden kurtulmak isteyen kişiler, kendisine mesaj gönderme izni verdiği hizmet sağlayıcı sayısını görünce hayrete düşerken, izinlerin büyük bölümünü iptal etmeyi tercih etti.

Herkes bıkmıştı! e-Devlet'te yeni dönem başladı! Vatandaş akın etti
Herkes bıkmıştı! e-Devlet'te yeni dönem başladı! Vatandaş akın etti
GİRİŞ 13.01.2021 09:52 GÜNCELLEME 13.01.2021 09:52
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

İYS’ye girerek ister mesaj, ister telefon araması ya da ikisi birlikte iptal edilebilirken, şirketlerin ret bildirimini takiben üç iş günü içinde ticari elektronik ileti göndermeyi durdurması gerekiyor. Bu süreye riayet etmeyenler içinse, sitede şikayet bölümü açılacak. Ancak bu süreç, 45 günlük kontrol ve değişiklik süresinin bitiminden sonra işlemeye başlayacak.

 

 

16 Şubat’tan sonra vatandaşlar, bildirim iptaline rağmen kendilerine reklam göndermeye devam eden şirketleri form doldurarak, yine site üzerinden şikayet edebilecekler.

750 BİN KİŞİ İŞLEM YAPTI

 

 

TOBB’un kurduğu sistem ile vatandaş oldukça basit ve pratik bir şekilde istemediği şirketlerin iletilerinden kurtulabiliyor. Edinilen bilgiye göre 5 günde 750 bin kişi, vatandaş.iys.org.tr sistemine giriş yaparken, 14 milyona yakın izin verisini değiştirdi. Böylece her bir kişi ortalama 19 izinde değişiklik yapmış oldu.

Yetkililer, İYS’nin tanınmasıyla birlikte önümüzdeki günlerde bu sayının daha da büyüyeceğine dikkat çektiler. Vatandaş, İYS’ye girdiğinde bazı firmaların listede olmadığını görürken, yetkililer sistemde şimdilik ticari elektronik ileti onay sayısı 150 binin üzerinde olan firmalanın yer aldığını belirtti. Onay sayısı 150 binin altında kalan diğer şirketlerin İYS’ye kaydetmesi gereken son tarih 31 Mayıs 2021 olarak belirlendi. Böylece vatandaşlar, 1 Haziran 2021’den itibaren bu şirketleri de İYS ekranında görebilecekler. Ticari ileti göndermek isteyen yani telefon yoluyla ya da SMS, e-posta yoluyla pazarlama yapmak isteyen tüm gerçek ve tüzel kişiler, İYS sistemine kayıt yaptırmak zorundalar. Bu kişi ve firmalar, İYS üzerinde onayı olmayan hiçbir vatandaşa sesli, yazılı elektronik ileti gönderemeyecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 43
 • vatandaş 2 gün önce Şikayet Et
  digitürkün taciz etmediği adam var mı. beni haftada bir arıyorlar...
  Cevapla
 • Vatann sever 3 gün önce Şikayet Et
  Bize mesaj atan bütün tel görünmüyor firmaların bir kısmı var
  Cevapla
 • Aykut Alp 3 gün önce Şikayet Et
  Binlerce firmayı tek tek nasıl engelleyeceğiz kaldı ki hepsi listelenmiyor. Onun yerine izin verdiklerimizi seçebilseydik geri kalan engelli olsaydı daha uygun olurdu bence.
  Cevapla
 • misafir 3 gün önce Şikayet Et
  İzin verilen e-Posta Gönderim Onayı TAMAMEN sistemden silinmesi için düzenleme yapılması gerekir. Sadece onay ve Red işlemi yapılıyor.
  Cevapla
 • vatandaş 2 gün önce Şikayet Et
  evet digi türk haftada bir beni robotla arıyor ama orda yok. yani bu sistem firmalara sökmüyor. adamlar bulmuş açığını..
  Cevapla
 • vatandaş 3 gün önce Şikayet Et
  İzin verilen yerler kurumsal şirketler zaten onlarda çok sık mesaj atmıyor. Şu dakka başı mesaj atan adını bile duymadığım şirketlerden gelen mesajları nasıl engelliycez. Listede onlar yok. Kara listeye alsamda telefon bildirim veriyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle