Borsa İstanbul'da pay devri tamamlandı! İşte Yüzde 10'luk pay için ödenecek bedel...

Türkiye Varlık Fonu (TVF) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) arasında, Borsa İstanbul’un yüzde 10'luk payının QIA'ya devrini içeren işlem QIA'nın 200 milyon dolarlık yatırımıyla sonuçlanırken, söz konusu işlem bedeli, Borsa İstanbul’un 2 milyar dolarlık toplam sermaye değeri üzerinden belirlendi.

Borsa İstanbul'da pay devri tamamlandı! İşte Yüzde 10'luk pay için ödenecek bedel...
Borsa İstanbul'da pay devri tamamlandı! İşte Yüzde 10'luk pay için ödenecek bedel...
GİRİŞ 30.11.2020 21:12 GÜNCELLEME 30.11.2020 23:24
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Türkiye Varlık Fonu (TVF) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) arasında, Borsa İstanbul’un yüzde 10'luk payının QIA'ya devrini içeren işlem tamamlandı. Borsa İstanbul’un 2 milyar dolarlık toplam sermaye değeri üzerinden belirlendi.

TVF'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 26 Kasım'da TVF ve QIA arasında imzalanan mutabakat anlaşması kapsamındaki işlem, QIA'nın 200 milyon dolarlık yatırımıyla sonuçlandı. Söz konusu işlem bedeli, Borsa İstanbul’un 2 milyar dolarlık toplam sermaye değeri üzerinden belirlendi.

Açıklamaya göre, pay devrinin tamamlanmasının ardından TVF, sahip olduğu yüzde 80,6’lık payla Borsa İstanbul’un en büyük pay sahibi pozisyonunu koruyacak. QIA yüzde 10’luk pay ile Borsa İstanbul’un yatırımcısı olurken, önde gelen ulusal sermaye piyasaları aktörlerinden oluşan diğer hissedarlar payların kalan kısmını tutmaya devam edecek.

"YABANCI SERMAYE ÇEKME AÇISINDAN AYRI BİR ÖNEMİ VAR"

Açıklamada konuya ilişkin görüşlerine yer verilen TVF Üst Yöneticisi (CEO) Zafer Sönmez, "Borsa İstanbul’daki yüzde 10’luk pay devri, iki ülkenin varlık fonları arasında uzun süreli olmasını hedeflediğimiz iş birliğinin başlangıcıdır" ifadesini kullandı.

Sönmez, "Bu yatırımın, Borsa İstanbul’un orta vadede planladığımız halka arzı öncesinde değer yaratımına ve kurumsal yönetim ilkelerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Küresel olarak ekonomik zorlukların yaşandığı Kovid döneminde ülkemize yabancı sermaye çekme açısından da bu yatırımın ayrı bir önemi bulunmaktadır. Borsa İstanbul, 2022’de faaliyete başlaması planlanan İstanbul Finans Merkezi’nin önemli aktörlerinden biri olacak; bu açıdan QIA, yaptığı yatırımla hem Borsa İstanbul’a hem de Türkiye’nin vizyonuna duyduğu güveni kanıtlamaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 68
 • belde 1 ay önce Şikayet Et
  bu sermaye özel ve tüzel büyük sermaye şirketleri. neyin hesabı yapılıyor anlaşılır gibi değil. tamam bu memlekette Tüsiad, Müsiad gibi büyük işadamları bu şirketleri almak istedi de vermediler mi. neyin hesabı yapılıyor çoğunluğu bu memleketin elinde. işine gelmezse alırsın anlaşma ile.
  Cevapla
 • Alpaslan Alp 1 ay önce Şikayet Et
  Bu arada Is bankasi da bir an once varlik fonuna devredilmelidir,yeni yatirimlar yapilmalidir.
  Cevapla
 • ali 1 ay önce Şikayet Et
  her konuda şeffaf olursanız,kamuoyu ile paylaşırsanız hem dedikoduya mahal kalmaz,hem muhalefete koz vermemiş olursunuz.
  Cevapla
 • Yılmaz 1 ay önce Şikayet Et
  CHPKK' lılar konuşsun ama, İŞ BANKASI'nın varlık fonuna devri unutulmasın. Biran önce fona devredilsin.
  Cevapla
 • madenci 1 ay önce Şikayet Et
  200 milyon az degil mi , adamlarin günlük harçlığı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle