Borsa İstanbul'un yüzde 10'u neden satıldı? Anlaşmanın perde arkasını açıkladı

Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, Yeni Şafak gazetesindeki "Satılmış ordu değil, satılmış kafalar" adlı köşe yazısında, Borsa İstanbul'un yüzde 10 hisselerinin Katar'a satılmasını kaleme alarak CHP'nin hem Borsa İstanbul hem de genel Katar politikasındaki ikiyüzlülüğü deşifre etti.

Borsa İstanbul'un yüzde 10'u neden satıldı? Anlaşmanın perde arkasını açıkladı
Borsa İstanbul'un yüzde 10'u neden satıldı? Anlaşmanın perde arkasını açıkladı
GİRİŞ 30.11.2020 15:48 GÜNCELLEME 30.11.2020 15:53
Bu Habere 91 Yorum Yapılmış

Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet, Borsa İstanbul'un yüzde 10 hisselerinin Katar'a satılması ile ilgili yazdığı yazıya, Katar Emiri'nin Macron'a Erdoğan hakkında söylediği sözleri hatırlatarak başladı ve iki ülke arasında bağa vurgu yaptı.

 

Macron'un Erdoğan talebine Katar Emiri'nden bomba cevap: Yapamam! O, ölene kadar benim babamdır

Yazısının devamında CHP'li vekilin Habertürk ekranlarında Tank Palet Fabrikası'nı örmek vererek sarf ettiği "satılmış ordu" sözlerine tepki gösteren Acet, "Mesele Tank Palet Fabrikası ya da bu fabrikanın mülkiyetinin kimde olduğu meselesi değil tabii. CHP açısından mesele, bu işin içinde bir Arap sermayesinin yani Katar'ın olması meselesi" dedi.

 

Skandal sözler sonrası CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır'a kötü haber!

CHP'NİN "KATAR ALERJİSİ" HORTLADI

Türkiye'ye gelen yabancı yatırımcı sıralamasında Katar'ın ilk 10'da bile olmadığını belirten Acet, "Borsa İstanbul'un yüzde 10'unun satışına gelince. Anlaşmanın perde arkasında şöyle bir hikâye var: Borsa İstanbul'un bugün Katar tarafından satın alınan yüzde 10 hissesi, 2015'te Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından satın alınmış olan hisseden oluşuyor. 2015'te böyle bir satış Avrupa'ya yapılınca, CHP'den kılını kıpırdatan olmamış tabii. Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası'nı Katar yerine yine Batı'dan bir ülke almış olsaydı, sizi temin ederim, yine sesleri çıkmayacaktı" ifadelerini kullandı.

İşte Acet'in yazısındaki "Borsa İstanbul" kısmı şu şekilde;

"Türkiye Yatırım Ajansı'nın verilerine göre, 2003 ila Eylül 2020 arasında Türkiye'ye gelen yabancı yatırım sıralamasında birinci sırayı Hollanda alıyor.

Sıralamada Avrupa ülkeleri ve ABD, onuncu sıradaki Azerbaycan'ın önünde yer alıyor.

Yani Katar, bu sıralamada ilk 10'da bile yer almıyor.

Borsa İstanbul'un yüzde 10'unun satışına gelince.

Anlaşmanın perde arkasında şöyle bir hikâye var:

Borsa İstanbul'un bugün Katar tarafından satın alınan yüzde 10 hissesi, 2015'te Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından satın alınmış olan hisseden oluşuyor.

2015'te böyle bir satış Avrupa’ya yapılınca, CHP'den kılını kıpırdatan olmamış tabii.

Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası'nı Katar yerine yine Batı'dan bir ülke almış olsaydı, sizi temin ederim, yine sesleri çıkmayacaktı.

Ama görüyorsunuz işte, işin içinde Katar olunca, işin içinde bir Arap sermayesi olunca, CHP açısından mesele "satılmış ordu" küstahlığına kadar gidebiliyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, dün Kanal 7'de yaptığımız programda bu konular gündeme gelince şunları söyledi:

"Katar, Türkiye'yi kuşatanların eksenine girseydi, CHP'nin Katar ile bir sorunu olmazdı. Tıpkı Yunanistan, Suudi Arabistan, BAE ile bir sorunları olmadığı gibi. Dikkat edin Türkiye düşmanları ile hiçbir sorunları yok. Asla bunlara karşı bir şey onlardan duyamazsınız."

İşin bir böyle bir tarafı var.

Bir de, bir ideolojik hastalık halini almış olan, Türkiye'nin Müslüman ülkelerle olan yakınlaşmasına duyulan alerji var.

Katar'a karış takınılan bu tutumu başka nasıl izah edebileceksiniz ki?"

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 91
 • Halil 3 yıl önce Şikayet Et
  İngilitere ve Avrupadaki ünlü kulüplerin çoğu Arapların, o zaman bu ülkeler, ülkelerini satmışmı oluyor, bay kımıl...?
  Cevapla
 • Nedim 3 yıl önce Şikayet Et
  yönetim yine ingilizlerin
  Cevapla
 • Adem 3 yıl önce Şikayet Et
  Chp ye inat %10 daha katara satın, kudursunlar
  Cevapla
 • Servet 3 yıl önce Şikayet Et
  Yahu anlayın artık bunlar da da islami fobi hasalı ğı var abeleri Macro n gibi daha ne beklersin z baş ka ülkede olsa alkıslardılar
  Cevapla
 • Mesut 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu zihniyet bize yani müslümanlara nusubet diye düşünüyorum millet olarak daha gelişmemiz maneviyatımizi arttırmamız gerekiyor belki Allah'ın izniyle bu nusibetten beladan kurtulabiliriz inşallah
  Cevapla
 • Ayrımcı 3 yıl önce Şikayet Et
  Muğla Antalya Bodrum satılırken neredeydin Altaylı konu arap olunca zoruna mi gitti
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle