Başkan Erdoğan dikkat çekmişti! Çalışmalar 3 koldan başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomi ve yargı reformlarına dikkat çekmesinin ardından gözler yapılacak çalışmalara çevrildi. Bu kapsamda ekonomik ve yargı alanındaki reformlar için Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı ve AK Parti olmak üzere 3 koldan çalışmalar sürüyor.

Başkan Erdoğan dikkat çekmişti! Çalışmalar 3 koldan başladı
Başkan Erdoğan dikkat çekmişti! Çalışmalar 3 koldan başladı
GİRİŞ 19.11.2020 19:25 GÜNCELLEME 19.11.2020 19:25
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Artık vites yükseltmenin bile yeterli olmadığı, araç değiştirmenin gerektiği bir dönemdeyiz. Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız" mesajıyla startı verilen ekonomi ve yargı alanındaki reformlara ilişkin çalışmalar başladı.

Herkes reform çalışmalarının ayrıntılarını merak ederken CNN TÜRK'ten Kıvanç El'in haberine göre Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı ve AK Parti olmak üzere 3 koldan yürütülen çalışmalar yıl başına kadar şekillenecek.

İLK ÇALIŞMA ADALET BAKANLIĞI'NDA BAŞLAYACAK

 

İlk ayak bakanlık. İki önemli konu çalışılıyor. AİHM kararları çerçevesinde verilen ihlal kararlarının analizi ve buradaki sıkıntıların tespiti ilk başlık. Diğer başlıksa hakim ve savcıların İnsan Hakları Eğitimi. Bu noktada "En iyi kanun da olsa uygulama önemli" vurgusu yapılıyor. Tutukluluk ile ilgili yeni kriterler de çalışma kapsamında.

ÇALIŞMALARIN İKİNCİ ÖNEMLİ AYAĞI İSE EKONOMİ

Yargı ile ekonomi çalışmaları eş zamanlı yürütülüyor. Çalışmaların ikinci önemli ayağı ise Cumhurbaşkanlığı'nda. Özellikle Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, İcra ve İflas Hukuku başlıklarında aksaklık tespitleri yapılıyor. Ana hedef "Yatırım ortamının iyileştirilmesi için somut adım atmak" ve güven mesajı vermek. "Güven" kelimesi yatırımların da şifresi olarak görülüyor.

UZMANLIK MAHKEMELERİNİN YAYGINLAŞMASI GÜNDEMDE

İhtisas mahkemelerinin yaygınlaştırılması da gündemde. Eş zamanlı olarak da hakimlerin uzmanlaştırılması. Yatırımcılar açısından yargının hızlı ve etkin işleyişinin önemine vurgu yapılıyor. Arabuluculuk da ele alınan bir başlık.

AK PARTİ DE BU ÇALIŞMALARIN İÇİNDE

Çalışmaların 3. ayağı ise AK Parti. AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı, bazı milletvekilleri ile "İnsan Hakları Politika Belgesi" toplantısı gerçekleştirdi. Çalışmalar hem MYK hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak.

YORUMLAR 33
 • Umarım 2 yıl önce Şikayet Et
  Fetöcüleri Can dündarı s Demirtaş’ı o Kavala’yı serbest bırakmak için mi yapılıyor bu reform celladımıza aşık mı olduk bu ne perhiz bu ne lahana turşusu bu reformu yapınca bunlara yaranmak için yapmanın bize zarardan başka bir şey vermez büyük hatalar yapılmaz umarım
  Cevapla
 • Yerel. yönetimci. 2 yıl önce Şikayet Et
  Yerel seçimler 4 yılda bir olmalı bu çok önemli.herkesten kaçıyor ama bu konu. adam bi oturuyor koltuğa 5 yıl. Ya iyi yönetemez se milletin 5 yılı gitti yazık.
  Cevapla
 • Abdulbaki Yeşil 2 yıl önce Şikayet Et
  Bence yereller 3 yıl olmalı .
  Cevapla
 • ZorSoru ??? 2 yıl önce Şikayet Et
  1. Kaçak göçmenleri geri yollayın özellikle ermenileri. 2. Aldığınız göçmenleri eğitin, kültürümüzü ve uyumu ve dilimizi öğretin 3. Süresiz nafakayı kaldırın 4. Cinsiyet bazlı pozitif ayırımcılık / adaletsizliği kaldırın iki cinse ADALET İLE HÜKMEDİN
  Cevapla
 • sait dbakır 2 yıl önce Şikayet Et
  hirsiza tefeciye katile uyuşturucuya doladiriciya cok agir ve caydirici cezalar getirilmeli o zaman belki olke rahat bi nefes alir yoksa vay halimize
  Cevapla
 • sait dbakır 2 yıl önce Şikayet Et
  sayin baskanim allahin adaletini getirin herkes hadini bilsin idam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle