Mitsubishi dev projesini durdurdu

Mitsubishi Ağır Sanayi (MHI), Japonya’nın ilk yerel üretim yolcu uçağı SpaceJet projesine ara verdiklerini duyurdu.

Mitsubishi dev projesini durdurdu
Mitsubishi dev projesini durdurdu
GİRİŞ 30.10.2020 13:48 GÜNCELLEME 30.10.2020 13:48
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

MHI Üst Yöneticisi ve Başkanı İzumisawa Seiji, düzenlediği online basın toplantısında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını şartlarında oluşan gecikmeler sonrası SpaceJet projesinin dondurduklarını söyledi.

Toplantıda 2021’de uygulamaya konulacak 3 yıllık iş planını duyuran İzumisawa, projeye ilişkin, “Durdurma kararına dair üzüntülüyüz. Ara vermek, şimdilik büyük miktarlarda para harcamayacağımız ve özel bir zaman çizelgesi oluşturmayacağımız anlamına geliyor. Şimdiye dek katedilen teknolojik ilerlemenin, ileride nasıl kullanılacağına ilişkin düşüneceğiz.” dedi.

Bu kapsamda sadece 2020 için ayrılan 60 milyar yenlik (575 milyon dolar) SpaceJet proje bütçesi, 2021-23 arası iki yıllık dönem için 20 milyar yen (191 milyon dolar) seviyesine çekilecek.

Japonya hükümeti, ulusal havacılık sanayisinin kalkındırılmasına yönelik 2008’de başlatılan ve “Mitsubishi Regional Jet” olarak da bilinen SpaceJet projesine desteğini açıklamıştı.

Deneme uçuşlarında saatte 900 kilometre hıza ulaşan SpaceJet'in “oyunun kurallarını değiştiren” yakıt verimliliğine sahip olması bekleniyordu.

Japonya’nın en büyük hava yollarından All Nippon Airways'e (ANA) ilk teslimatı 2013’te planlanan yolcu uçağının üretimi defalarca gecikmiş ve en son 2021 sonrasına ertelenmişti.

Kyodo ajansına göre, 1960-70’lerde üretilen turbo pervaneli motora sahip YS-11’den sonra SpaceJet, ülkenin ilk yerel üretim ticari uçağı olarak lanse edilmişti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Ali Aksoy 4 ay önce Şikayet Et
    Her şeye ragmen,kovid-19 bir bahane buluştu,belkide gerçek!hiçbir şey eskisi gibi olmayacak,hava kirliligini önlemek girişilen bir deneme,Japonlarin üretmek istedigi bizim kendimiz için, belki SPACEJET ilginç olabilir,alman hava yollarinin uçmayan uçak sayisi yüzde 80!,Benzinin litre fiati 1euro!Tetikte ve çok uyanik olmamiz şart,yahudinin nekadar uyananik oldugunu görmemek bir hata olur,islam ülkeleri ile baglanti kurmasi israil in,bir gün ABD dahi ilerde kafa tutabilecek duruma gelebilir...Yine herkez bir köşe kapma sevdasinda rusya,çin,EU,ABD ve bize karşi çok tehlikeli olabilecek,arap müslüman ülkelerinin israil'le yanaşmasi.
    Cevapla
  • ismail 4 ay önce Şikayet Et
    Artık bizimde uçak üretme zamanımız gelmedi mi . Ukrayna ile ortak üretebilriiz.
    Cevapla