Dünyada bir ilk olacak! Türkiye'den enerjide yeni adım

Dünyanın ilk Enerji Uyuşmazlıkları Tahkim Merkezi (EDAC) Türkiye'de faaliyete geçiyor. EDAC'ın uluslararası yatırımcıların hukuki açıdan güven ve istikrar arayışına hızlı cevap vererek Türkiye'yi enerji uyuşmazlıklarının çözümünde de bir merkez haline getirmesi hedefleniyor.

Dünyada bir ilk olacak! Türkiye'den enerjide yeni adım
Dünyada bir ilk olacak! Türkiye'den enerjide yeni adım
GİRİŞ 20.10.2020 14:16 GÜNCELLEME 20.10.2020 14:16
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

EDAC, 1958 New York Sözleşmesi uyarınca uluslararası geçerliliğe sahip olacak. Merkez; uluslararası tahkim divanı, ulusal tahkim divanı, yönetim kurulu, danışmanlar, hakemler ve sekretarya bölümlerinden oluşacak. 

 

 

Merkezin herhangi bir resmi kurum veya kuruluşla bağı bulunmayacak. Bu kapsamda, EDAC, tarafsız ve bağımsız bir merkez niteliğiyle tahkim sürecinin objektif ve güvenilir şekilde yürümesini güvence altına alınmasını hedeflerken, farklı milletlerden ve hukuk sistemlerinden gelen, enerji sektörü ve uluslararası hukukta uzman divan üyeleri, danışmanlar ve hakemlere ev sahipliği yapacak.

Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi

Başkanlığını Avukat Süleyman Boşça'nın yürüteceği EDAC'ta Uluslararası Tahkim Divanında Prof. Mads Andenas, Prof. Peter Cameron, Sara Koleilat-Aranjo, Prof. Gbolahan Elias, Prof. Minas Khatchadourian, Prof. A.F. Munir Maniruzzaman, Prof. Muthucumaraswamy Sornarajah ve Prof. Don Wallace görev yapacak. Merkezin ulusal divanında ise Prof. Dr. Murat Atalı, Doç. Dr. İbrahim Ermenek, Yusuf Günay, Selami Erdem Uras, Şükrü Saraç, Av. Doç. Dr. Yüksel Yalova ve Doç. Dr. Alper Çağrı Yılmaz yer alacak.

 

Türkiye Doğalgaz tedariki konusunda çok önemli projeleri hayata geçiren bu alanda merkez ülke olma yolunda ilerliyor

Jonathan W. Blythe, Antony Connerty, Peter Foreman, Angela Grahame QC, Irina Guerif, Thomas D. Halket, Geoffrey M Beresford Hartwell, Prof. Dr. Loukas Mistelis, Prof Christian Rumpf ve Per Runeland ise EDAC'ın uluslararası hakemleri arasında yer alacak. 

Türkiye'yi enerji uyuşmazlıklarının çözümünde bir merkez haline getirmeyi amaçlayan EDAC, 21 Ekim'de faaliyete başlayacak. 

"TÜRKİYE'NİN ENERJİ MERKEZİ OLMA İDDİASINI GÜÇLENDİRECEK"

EDAC Başkanı Boşça, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hukuki uyuşmazlıkların çözümlenmesinde devlet yargısına alternatif çözüm yolları bulunduğunu ve bu anlamda tahkimin, en sık başvurulan çözüm yollarından biri olduğunu dile getirdi. 
TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı

Enerjinin de küresel sermaye yoğunluğu yüksek bir sektör olduğunu aktaran Boşça, "Enerji yatırımlarına ve ticaretine ilişkin uyuşmazlıkların sektörü yakından bilen hakemler eliyle ve tarafların o uyuşmazlığa uygulanacak hukuku kendilerinin belirledikleri tahkim yoluyla çözmeleri mümkün ve bu uyuşmazlıkların tahkim yoluyla çözülmesi aslında teşvik edilen bir konu." dedi. 

Boşça, Türk enerji sektöründe yabancı yatırım oranının yüksek olduğunu anımsatarak şöyle devam etti:

"Bunun yanı sıra ülkemizde uluslararası yatırımlara da ihtiyaç var. Dünyada enerji hukuku alanında tecrübe kazanmış isimlerden oluşan EDAC'ın, yerli ve uluslararası yatırımcıların hukuki açıdan güven ve istikrar arayışına daha hızlı cevap vereceğini düşünüyoruz. Ayrıca, Türkiye bölgesinde bir enerji merkezi olmayı hedefliyor. Bununla ilgili önemli çalışmalar da yapılıyor. Bu çalışmaların yanı sıra uyuşmazlıkların çözümlenmesi için bağımsız ve tarafsız bir tahkim merkezinin kurulması Türkiye'nin enerji merkezi olma hedefini güçlendirecektir çünkü merkez olmak sadece enerji ticaretinin yapıldığı bir yer değil o ticaretten kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümlenmesini de gerektiriyor. Bu açıdan dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan EDAC, Türkiye'nin enerjide merkez olma iddiasını da güçlendirecektir."
TANAP (Trans Anadolu doğalgaz boru hattı)

Tahkim merkezinin bir kurum veya ülkeden bağımsız isimlerden oluşmasının tercih sebebi olacağını ifade eden Boşça, bu durumun, tarafların uyuşmazlığının çözümü noktasında önemli bir garantörlük sağlayacağını belirtti.

Boşça, tahkim kurallarının EDAC tarafından belirlendiğini dile getirerek "Enerji uyuşmazlıklarının çözümü noktasında teknik konular oldukça fazla. Bunların çözümü için bazı esnek kuralların olması gerekiyor. Bu açıdan EDAC kurallarının her iki tarafın menfaatine uygun ve en adil çözüme kavuşması için hızlı yargılama imkanı sağlayan kurallar olduğunu söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Doğalgaza artı olarak aziz milletim, TOGG bataryası 1000 km menzile nasıl çıkar diye uğraşalım, Türk arama motoru yapalım, 2500 km menzilli balistik füze yapalım, sonsuz elektrik enerjisi üreten güneş reaktörü yapalım, karapınara 10000 mw güneş santrali kurun, halkımız ortak olsun.hanımlarına ücretiz kargo ile internetten ihracat yapma şansı verin, üniversite mezunlarına internetten ihracat nasıl yapılır öğretin, ayda 1000 dolar kazansınlar.maden seferberliği başlatın, ahır seferberliği ba
  Cevapla
 • ALİ 1 ay önce Şikayet Et
  Müjde ; güvendiğim bir abimden aldığım haber, Karadeniz de Tuna-1 Sakarya bloğunda bulunan katmanlardaki 405 Milyar m3 doğalgaz'dan 1km kuzey-doğu hattında 1km daha derinde yeni gaz keşfi yapıldı. Şu an 30 üzerinde farklı mühendis çalışma grubu Rezervuar(orasını bende anlamadım) hesabı yapıyor. 820 milyar m3 ek Gaz bulunduğunu, toplamda 1.25 Trilyon m3 lük Doğalgaz kaynağı Karadeniz'de tespit edildiğini.Telefon da o kadar heyecanlıydı ki yorgunluğunu -uykusuzluğunu(alıntı)
  Cevapla
 • ALİ 1 ay önce Şikayet Et
  Cumhurbaşkanımızın konuşmasını takip ettim , karadenizde bulunan doğalgaz açıklaması yaptıktan sonra, yüzü gülerek bize veriler çok daha zengin yatakların olduğunu gösteriyor dedi. Sanırım TürkAli-1 kuyusunda 600 milyar m3 daha doğalgaz keşfi yapılacak, İnşaAllah. Müjdeler olsun , asil milletime. Ve bu müjdeler Ayasofyadan sonra başladı. Dünyadaki mazlum ve mağdurların duasıda var tabiki bu müjdelerin bize Rabbim tarafından bahşedilmesinde. EvelAllah sırtımız yere gelmez.
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Yaaaa Ne demezsin
  Cevapla