İstanbul Bilişim raporu açıklandı: Milyonlarca TL'nin nereye gittiği belli oldu

İstanbul Bilişim için iflas kararı verilmesine dayanak oluşturan komiser heyeti raporuna göre, paravan birçok firmaya milyonlarca liralık para transferi gerçekleştirildi. Rapora göre, hesabına para transferi yapılan isimlerden biri de hayali ihracat operasyonunun sanıklarından Abdurrahman Yakupreisoğlu. Raporda şirket CEO’sunun annesi, eşi ve kardeşine de 10 milyon lirayı aşkın para transfer edildiği bilgisi yer aldı

 İstanbul Bilişim raporu açıklandı: Milyonlarca TL'nin nereye gittiği belli oldu
İstanbul Bilişim raporu açıklandı: Milyonlarca TL'nin nereye gittiği belli oldu
GİRİŞ 19.10.2020 11:09 GÜNCELLEME 19.10.2020 11:09
Bu Habere 30 Yorum Yapılmış

Parasını aldığı halde ürününü göndermediği 50 bin mağdur ile gündemde olan İstanbul Bilişim’in konkordato davasında geçen hafta iflas kararı verildi. Ticaret mahkemesinin, davanın 2’inci duruşmasında çıkan iflas kararına dayanak oluşturan geçici konkordato komiser heyeti raporuna Hürriyet ulaştı. Paravan bir dizi firmaya milyonlarca liralık para transferlerinin yapıldığı kaydedilen raporda, toplu yapılan satışların da ödemelerinin alınmadığı kaydedildi. Şirketin sahibi görünen Nurettin Yavuz’un gelirine dair herhangi bir evrağın elde edilemediği belirtilen raporda, tüm para transferleri de mercek altına alındı.

 

 

‘TABELA’ FİRMAYA 8.8 MİLYON

Hakkında çok sayıda yakalama kararı bulunan Abdurrahman Yakupreisoğlu, İstanbul Bilişim’den hesabına para gönderilen isimlerden biri. Yakupreisoğlu’na gönderilen para tutarı 240 bin TL. Hesabına para transferi yapılan isimlerden biri de Ukraynalı Serhi Dranenko isimli bir kişiye ait GKM Bilişim. Ağustos 2019’da kurulan bu şirkete gönderilen para miktarı 8 milyon 751 bin TL. Söz konusu şirketin Şişli’deki adresinde ise bulunamadığı tespit edildi. Raporda, şüpheli bulunan bir diğer para miktarı ise 4 milyon 947 bin TL. Anılan para, hakkında dolandırıcılık davası da bulunan Nurettin Yavuz’a gönderildi. Yine şirket personeli Erman E.’ye transfer edilen para miktarı ise 2 milyon 600 bin TL.

 

 

AİLEYE YÜKLÜ TRANSFER

Raporda, yüklü miktarda para transferi yapılan isimlerden biri de İstanbul Bilişim’in CEO’su Önder Yeşiloba’nın eşi, kardeşi ve annesi. Rapora göre Yeşiloba’nın eşi Ö. Yeşiloba’ya aktarılan para miktarı 1 milyon 172 bin TL. Yeşiloba’nın kardeşi Ö. Yeşiloba’ya transfer edilen para miktarı ise 10 milyon TL. Benzer şekilde anne K. Yeşiloba’ya gönderilen para miktarı ise Ö. Yeşiloba’ya ait olan ve bir yıl önce kurulan sosyal medya şirketi O. Bilişime transfer edilen para miktarı ise 3 milyon yakın. Rapora göre, anılan paranın 756 bin liralık kısmı, konkordato komiseri heyetinden izinsiz yapıldı.

SEO HİZMETİ ALDIK

MAHKEMENİN verdiği iflas kararına itiraz edeceklerini belirten İstanbul Bilişim CEO’su Önder Yeşiloba, şüpheli görünen para transferlerine ilişkin “Abdurrahman Yakupreisoğlu’na, aldığımız SEO hizmeti için bu parayı ödemişiz. Doğrudan tanıdığım bir isim değil. Kardeşime, eşime ve anneme yaptığımız ödemeler ise aldığımız mal ve hizmetlere karşılık. O. Bilişim ajans hizmeti veriyor. Biz de SEO hizmeti aldık. Zaman zaman da elektronik ürün aldık. Heyet raporu hatalı” dedi.

KAYNAK: HÜRRİYET

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
istanbul bilişim
YAZDIR
YORUMLAR 30
 • Birol 1 ay önce Şikayet Et
  Ben paranın nereye gittiğini söyliyeyim,isviçre Zürih.
  Cevapla
 • esnek 1 ay önce Şikayet Et
  bütün ailesini, bütün mal varlıklarını ve her aile üyelerine 50 yıl verin bakın nasıl ödüyorlar, ülkedeki tüm internetten satış yapan kişilerin devlete yüksek teminat yatırmalı, böyle gelişi güzel satış olur mu, garantisiz satış mı olur, yatırdığı teminat kadar satış yapabilsin herkes
  Cevapla
 • Yasin - Devamı 1 ay önce Şikayet Et
  Daha da parayı iade etmeyeceklerdi de, en sonunda tüketici hakem heyetine bildirdik de öyle iade ettiler. Gerçi biz ürünü göndermelerini istememize rağmen, tüketici hakem heyeti sitenin tarafında durup, site yanlışlıkla fiyatı girdiyse parayı iade etmeli dedi. Sonradan öğrendim ki, bu düzenbazlığı birçok kişiye yapıyormuş bu site. Bu firmadan şikayetçiyim, vatansever bir savcının bu yazıyı ihbar olarak kullanmasını diliyorum.
  Cevapla
 • Yasin 1 ay önce Şikayet Et
  Hepsiburada web sitesi de benzer bir hadiseyi bana ve tanıdığım 2 arkadaşıma daha yaptı. Sitede piyasadan güya ucuz diye satın aldığımız bir ankastre seti 5 ay boyunca göndermeyip, en sonunda sitede fiyatı yanlış olarak siteye girmişiz, paranızı iade edeceğiz dediler. Dolayısıyla 5 ay boyunca hem benim hem de arkadaşlarımın parasını işlettiler.
  Cevapla
 • Meltem 1 ay önce Şikayet Et
  Siz en azından parabizi almissiniz insanlarin parasi yandi uzerine su icmeleri bekleniyor...
  Cevapla
 • Abduşbari 1 ay önce Şikayet Et
  Veleki rapor hatalı olsa bile eğer senin şirketinden sipariş verip de alamadığı ürünün parası senin cebine girmişse işte yok efendim o SEO ya gitmişmiş de onlar yani ailesinin mal varlığına el konması gerekiyor çünkü millet verdiği parasını almak istiyor.. Sen ve ailen keyif yapacaksın heeeee......
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle