Türkiye'den müthiş başarı: Rusya, İngiltere, Ukrayna, Almanya ve Bulgaristan sıraya girdi

Koronavirüs salgını sonrası 1 Haziran'da başlayan normalleşme sürecinde yabancı turistlerin ilgi odağı Türkiye oldu. Güvenli turizm sertifikasını alarak kapılarını açan otellerin doluluk oranı, yüzde 80'lere ulaştı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Tacettin Özden, "Ülkemiz, güvenli turizm alanında aldığı önlemlerle Avrupa ülkelerini geride bıraktı" dedi.

Türkiye'den müthiş başarı: Rusya, İngiltere, Ukrayna, Almanya ve Bulgaristan sıraya girdi
Türkiye'den müthiş başarı: Rusya, İngiltere, Ukrayna, Almanya ve Bulgaristan sıraya girdi
GİRİŞ 17.10.2020 11:27 GÜNCELLEME 17.10.2020 11:30
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra küresel ölçekte hızla yayılan yeni tip koronavirüs, dünya genelinde en çok turizm sektörünü etkiledi. Salgının yayılmasını önlemek amacıyla birçok ülke sınırlarını seyahate kapatırken, havayolu şirketlerinin uçuşları durduruldu. 1 Haziran'da başlayan normalleşme süreciyle birlikte tatil planları yapılmaya başlandı.

 

LİSTENİN BAŞINDA TÜRKİYE VAR

Türkiye'deki oteller, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı kurallar doğrultusunda havuz, plaj, restoran, lobi ve resepsiyon gibi ortak kullanım alanlarını yeniden düzenledi. Güvenli turizm sertifikasını alan oteller, 1 Haziran'dan itibaren yerli ve yabancı turistleri tekrar ağırlamaya başladı. Haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan 4 aylık dönemde Türkiye, yabancı turistlerin tatil listesinde ilk sırayı aldı. Bu süreçte Türkiye'ye en fazla turist sırasıyla Rusya, İngiltere, Ukrayna, Almanya ve Bulgaristan'dan geldi.

AVRUPA ÜLKELERİNİ GERİDE BIRAKTIK

Türkiye'nin aldığı önlemlerle güvenli turizm olarak adlandırılan yeni dönemde birçok Avrupa ülkesindeki otelleri geride bıraktığını belirten TÜROFED Başkan Yardımcısı Tacettin Özden, "Türkiye'deki tedbirleri hiçbir yerde görmedik. Güvenli turizm sertifikasında çok başarılı olduk. Önlemler otellerde üst düzeydeydi. Hiç kimse otellerde mağdur olmadı. Tatil için Türkiye'yi tercih edenlerin hepsi ülkemizden mutlu ayrıldı. Türkiye'deki turizm sektörü koronavirüs sınavından başarıyla geçti. Ülkemiz, güvenli turizm alanında aldığı önlemlerle Avrupa ülkelerini geride bıraktı" dedi.

 

"GELECEK YILI BEKLİYORUZ"

Türkiye'deki turizm bölgelerinde otellerin doluluk oranlarının yüzde 80'lere ulaştığını ifade eden Özden, "Ülkemiz genelinde ağustos ve eylül aylarında güzel bir sezon geçirdik. Kontrollü normalleşme süreciyle yeniden yabancı turist kabul eden güvenli turizm sertifikalı otellerde doluluk oranı istediğimiz seviyelere çıktı. Otelciler olarak artık gelecek yılı bekliyoruz. Umarın önümüzdeki sezon kovid-19 hastalığı olmaz ve eski günlerimize yeniden döneriz" diye konuştu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • DİRİLİŞ 6 gün önce Şikayet Et
  KoronaVirüsle Mücadelede Türkiyenin başarısı tartışılmaz.Sayın bakanımızı Hükümetimizi ve Halkımızı kutluyorum.
  Cevapla
 • Xmen034 6 gün önce Şikayet Et
  Çok iyi birşey olmuş gibi övünüyorsunuz. Yurt dışından bu ülkeye turist geldiği sürece virüsü kontrol altına alamazsınız. Turizm açıldığundan beri vaka sayısı çoğaldı.
  Cevapla
 • nigdeli 6 gün önce Şikayet Et
  chp cilerin gurbetçilere yapmış oldugu hakaretlerden dolayi gelmeyecam seneye... biz bunu hak etmedik... yok Türkiyede yasam imkansiz mis yok biz euro ciktikca göbek atiyormusuz yok oy kulanma hakimizi elimizden almalari lazim mis
  Cevapla
 • Gurbetçi41 6 gün önce Şikayet Et
  Gelme ve chp nin ve Avrupanın istediğini yap. Ülkene destek olma zaten.
  Cevapla
 • Tamer 6 gün önce Şikayet Et
  madem doluluk oranları bu kadar yüksek neden turizmcilere milyarlarca liralık teşvik paketi çıkarılıyor, hem bir sürü para kazanıyorlar hem de ek olarak cebimizden yani vergilerimizden neden para veriyoruz turizmcilere?
  Cevapla
 • Ensar 6 gün önce Şikayet Et
  Arkadasım sanırım çalışan insanları kasdet miyorsundur
  Cevapla
 • Vatansever07 6 gün önce Şikayet Et
  Ne demek yerin dibine batsın, bilmeden konuşan avanaklar turizden binlerce kişi ekmek yiyor evini geçindiriyor, devlete katma değeri var, öküz besleyin siz gübresini satar evinizi gecindirirsiniz, boş boş, geyik yapmayın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle