Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Karar sonrası dövizde hareketlilik

Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 8,25'ten yüzde 10,25'e yükseltti. Karar sonrası dolar ve euro tarafında 15'er kuruşluk sert geri çekilme oldu. Dolar/TL 7.71'den 7.57'ye, euro/TL ise 8.95 üzerinden 8.83'e kadar çekildi.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Karar sonrası dövizde hareketlilik
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Karar sonrası dövizde hareketlilik
GİRİŞ 24.09.2020 14:13 GÜNCELLEME 24.09.2020 14:55
Bu Habere 88 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), haftalık repo faizini artırdı. TCMB Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısının ardından yapılan  açıklamaya göre, haftalık repo faizi %8,25'ten %10,25'e yükseltti.

 

Toplantı sonrasında yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Küresel ekonomide, ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla  üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber  toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyretmektedir. Gelişmiş ve  gelişmekte olan ülkeler genişleyici parasal ve mali duruşlarını  sürdürmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar,  dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel  etkiler yakından takip edilmektedir.

 

"TURİZM GELİRLERİNDE KISMİ İYİLEŞME BAŞLADI"

İktisadi faaliyette kademeli normalleşme adımları ve güçlü kredi  ivmesinin desteğiyle üçüncü çeyrekte belirgin bir toparlanma  gözlenmektedir. Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi  üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla yakın  dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirler, ekonominin  üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve iktisadi  faaliyetteki toparlanma sürecine katkıda bulunmuştur. Son dönemde  ticari kredilerde gözlenen normalleşme eğilimi bireysel kredilerde de  başlamıştır. Ertelenmiş talebe ve salgın tedbirleri kapsamında  uygulanan likidite ve kredi politikalarına bağlı olarak ithalatta  gözlenen canlanmanın, bu politika tedbirlerinin kademeli olarak  azaltılmasıyla dengelenmesi beklenmektedir. Turizm gelirlerinde salgın  hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe rağmen seyahat kısıtlamalarının  hafifletilmesiyle kısmi bir iyileşme başlamıştır. Mal ihracatındaki  toparlanma, emtia fiyatlarının görece düşük seviyeleri ve reel kur  düzeyi önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir.

"DEZENFLASYON SÜRECİ VE FİYAT İSTİKRARI İÇİN 2 PUANLIK ARTIŞ"

Enflasyon üzerinde etkili olan salgına bağlı arz yönlü unsurların,  normalleşme sürecinde kademeli olarak ortadan kalkacağı ve talep yönlü  dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceği öngörülmüştü.

Ancak, güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve  finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler neticesinde enflasyon  öngörülenden daha yüksek bir seyir izlemiştir. Enflasyon  beklentilerinin kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne  yönelik risklerin sınırlanması amacıyla Ağustos ayından itibaren  atılan sıkılaştırma adımlarının güçlendirilmesi gerektiği  değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda Kurul, dezenflasyon sürecini  yeniden tesis etmek ve fiyat istikrarını desteklemek amacıyla politika  faizinin 200 baz puan yükseltilmesine karar vermiştir.

"TEMKİNLİ DURUŞ SÜRECEK"

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk  priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve  ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem  taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen  patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki  temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal  duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki  düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda  elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir."

DÖVİZ SERT DÜŞTÜ

Merkez Bankası'nın faiz artırımı sonrası dövizde ciddi bir biçimde düşüş yaşanmaya başladı.

Dolar/TL 7.71'den 7.57'ye, euro/TL ise 8.95 üzerinden 8.83'e kadar çekildi.

KARAR SONRASI BORSA İSTANBUL NASIL ETKİLENDİ?

Merkez Bankası faiz kararı sonrasında Borsa İstanbul kazanımlarını artırdı. BİST 100 Endeksi, 1.102 seviyesinden dakikalar içerisinde 1.110 puana çıktı. Saat 14:15 itibarıyla BİST 100 Endeksi, yüzde 0,71 primle 1.110,36 puandan işlem görüyordu.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 88
 • Biri 1 ay önce Şikayet Et
  Bu doları yükseltip duranlara iyi bir ders vermek lazım. Faiz o kadar arttı bunlar sadece 15 kuruş indirmiş doları. Bu ne kediye mama mı veriyon. Doları yükseltip duranların, bu lobinin Allah belasını versin.
  Cevapla
 • harun 1 ay önce Şikayet Et
  amerika faiz açıkliyor hep yıllık 0.25 bizde 10.25 bizmi müslümanız amerika mı faiz haram değil mi
  Cevapla
 • Mucahıt 1 ay önce Şikayet Et
  Faiz 0 olursa kurtuluruz
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Bi dahaki ay 0.25 indirir buda ev araba fiyatlarına en az 25 30 bin zam yaparlar lanet olsun yüzde 20 faiz olsun dokunma sabit kalsın daha iyi.
  Cevapla
 • hasan 1 ay önce Şikayet Et
  ülke olarak dolarla beraber uçuyorduk.aha bu hızımızı kesti hiç olmadı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle