Nutella Türkiye üretim sertifikalarını açıkladı

Nutella Türkiye "Türkiye’de satılan Nutella Helal Serfitikalıdır" açıklamasının ardından bu kez üretim sertifikalarını açıkladı.

Nutella Türkiye üretim sertifikalarını açıkladı
Nutella Türkiye üretim sertifikalarını açıkladı
GİRİŞ 18.09.2020 10:40 GÜNCELLEME 18.09.2020 10:40
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Ünlü çikolata markası Nutella'ya ABD'de twitter'dan sorulan "Ürünleriniz helal mi" sorusun üzerine Nutella'nın hesabından verilen "Hayır helal değil" yanıtının ardından firma ilk tweeti yalanlayarak özür dilerken, Türkiye Nutella dün konuyla ilgili "Türkiye’de satılan Nutella Helal Serfitikalıdır" açıklaması yapmıştı.

Şirketin Türkiye Ofisi bugün de üretim sertifikaları olan Helal Sertifikası, FSSC 22000 Gıda Güvenliği Sistem Sertifikası ve ISO 9001 Kalite Yönetim Sistem Sertifikası belgelerini açıkladı.

HELAL SERTİFİKASI

“Nutella dahil olmak üzere tesislerimizde üretilen ürünlerimizin Helal Gıda Sertifikası bulunmaktadır. Helal gıda, İslami kurallara uygun olarak üretilen gıda anlamındadır. Haram olarak belirtilen ürünlerin harici tüm gıdalar helal olarak kabul edilmektedir. Domuz/domuz eti ve bunlardan üretilen ürünler; İslami usuller uyulmadan kesilen hayvan veya kesimden önce ölen hayvanlar; Etçil hayvanlar, avlanmış kuşlar ve dışarı kulağı olmayan kara hayvanları; Kan ve kandan yapılmış ürünler; Şarap, etil alkol ve ispirto, alkol ve tüm sarhoşluk veren maddeler ve söz konusu tarif edilen ürünlerin herhangi biriyle temas eden ürünler ayrıca kaynağı bilmediği için jelatin, gliserin, enzimler, hayvansal yağ ve proteinler şüpheli olarak tanımlanır. Nutella tanımlanan gıdalardan hiçbirini içermemektedir. Bu sebeple ürünümüz Helal Gıda sertifikasına sahiptir.”

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
helal tartışması
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • ziyaretçi 1 hafta önce Şikayet Et
  helal konusuna girer isek, BİM, A101, ŞOK vb raflarında ürün kalmaz. Türkiye de yasal olarak BİM, A101, ŞOK marketlerinde 'Sahte Bal' ve sağlıksız çikolatalar vs satılıyor, bunlar helal mi? neden müdahale yapılmıyor? coca cola ve markası altındaki içinde fruktoz şurubu kullanılan boya ve zehirden farkı olmayan cappy meyve suları helal mi? glikoz ve en kötüsü fruktoz şurubu helal mi? değil! insan ömrünü kısaltan ve sağlığını bozup ilaç ve hastahane şirketlerini kazandıran GDO lu ürünlerin geçmişe oranla aşırı derecede arttığı bir ülkede sağlıksız malları üreten şirketlere müdahale yapılmayan bir ortamda, nutella dan 'helal değiliz' ifadesi çok mu yanlış?
  Cevapla
 • Ömer Ali 1 ay önce Şikayet Et
  Arkadaş neden kendimiz üretemiyoruz neden başkaların ekmeğine yap sürüyoruz Fındık desen bizde bunu çikolatasını yapmak çok mu zor ilk sene markan tutmasa 2 sene sonra duyulur markan hep tüketime yönelik olarak yaşıyoruz üretim ne yazıkki az
  Cevapla
 • Galip 1 ay önce Şikayet Et
  Fiskobirlik üretiyor
  Cevapla
 • Acayip 1 ay önce Şikayet Et
  Madem var, neden dünya çapında akreditasyonu olan helal gıda kuruluşu 'GİMDES' 'ten sertifikası yok
  Cevapla
 • Ogrtmn 1 ay önce Şikayet Et
  Çünkü gimdes kisataslarina göre caiz değil Nutella. Hafta bir en büyük kavanozdan alıyordum. Ama helal değil denince artık almayacağım. Yerli mis gibi ürünler var her hafta birini deneyip sonda birinde karar kilacagim. Bu ara 5 çocuğum var:)
  Cevapla
 • Sed 1 ay önce Şikayet Et
  Ama halen E-kodlu katkilar var tabi. Resmen zehir, 10-larca sene yedikten sonra etkileri ortaya cikiyor, cunki cok az miktarda kullaniyorlar, fakat birsuru gidada var, ve bazen 10-larca sene surmuyor kanser belirtileri cikana kadar. Kokten ele alinmasi gerekiyor bu E-kodlu sentetik katki maddeleri, koku, tat ve renklendirme urunleri.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle