Bakan Selçuk: KÇÖ'yü aralık ayı sonuna kadar uzatabiliriz

Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Gayet güçlü işsizlik sigorta fonumuz var. Belli bir süre devam edebilir endişemiz yok. Aralık sonuna kadar daha da uzatabilecek kadar fonumuz var." dedi.

Bakan Selçuk: KÇÖ'yü aralık ayı sonuna kadar uzatabiliriz
Bakan Selçuk: KÇÖ'yü aralık ayı sonuna kadar uzatabiliriz
GİRİŞ 12.09.2020 11:41 GÜNCELLEME 12.09.2020 11:48
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, katıldığı bir canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor. Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Gayet güçlü işsizlik sigorta fonumuz var. Belli bir süre devam edebilir endişemiz yok. Aralık sonuna kadar daha da uzatabilecek kadar fonumuz var." dedi.

 

Bakan Selçuk'un açıklamalarından satır başları;

(Sosyal koruma kalkanı hakkında) Bakanlık olarak temalarımız geniş bir bakanlığımız. Tüm vatandaşlarımızı çalışanları, işsizlerimiz, işverenlerimiz,kadınlarımız, çocuklarımız, yaşlılarımız hepsini koruma kalkanı altına almaya çalışıyoruz. 4 sac ayağı üzerinde. Çalışma hayatındaki düzenlemeler, sosyal güvenlik, sosyal hizmetler ve sosyal yardımlar. Sosyal anlamda koruma altına alabilmek amacımız.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ 2 AY UZATILDI

Salgınla önlemler aldık. Hem işveren hem de çalışanlarımızı korumayı hedefledik. Hem aktif, hem de pasif işgücü programları aldık. Kısa çalışma ödeneği bunlardan en önemlisiydi. Ayrıca işten çıkarmaları önlemeye çalıştık. En temel nokta kısa çalışma ödeneği oldu. Paralel olarak nakdi ücret desteğini fesih kısıtlaması getirdik ki kimse mağdur olmasın. (Kısa çalışma ödeneği hakkında) En az asgari 1/3'ten fazla azalttığında gelir desteği mekanizmasıdır. İşsizlik sigorta fonuna ödenen primler ver Bu sigorta fonunu kumbara gibi düşünürsek, işçi ve işverenlerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Geri ödeme yapıyoruz. Gelirlerinin bir kısmını elde etmiş oluyorlar. 2 ay daha uzatıldı.

 

ARALIK AYINA KADAR UZATACAK FONA SAHİBİZ

(Pandemi uzarsa...) Gayet güçlü işsizlik sigorta fonumuz var. Tez zamanda umarız ki etkisi azalır. Belli bir süre devam edebilir endişemiz yok. Aralık sonuna kadar daha da uzatabilecek kadar fonumuz var. Hem çalışan hem de işveren için gerçekleşen bir mekanizma olsa da normalleşme adı altında başka bir destek de veriyoruz. KÇÖ etkin olsa da normalleşirken işçimizin daha az gelir almasına neden oluyor. Normalleşme desteği almalarını tavsiye ediyoruz.

NORMALLEŞME DESTEĞİNDE SGK PRİMLERİNİ ÖDEYECEĞİZ

Normalleşme desteği ücret desteği değil, SGK primlerini ödeyeceğiz. Bakanlık olarak 3 aylık primlerimizi 6 ay öteledik. Yani 40 milyarlık bir öteleme. Kısa çalışmadaki verilerimiz 3.5 milyondu ilk başlarda. Normalleştikçe işverenlerimiz geçmeye çalışıyor. Çalışanına full maaş vermek için işverenlerimiz gayret içinde. Bildirgeler normalleşme desteği için bu ayın sonuna kadar 26 Eylül'e kadar devam ediyor. Prim desteği 1000 lira. Kısa çalışmadan faydalandıkları oranda verilecek. 6 ay ötelediğimizin 3 ayını biz ödemiş olacağız.

10 MİLYON ÜZERİNDE BAŞVURU GELDİ

Vatandaşlarımıza sosyal yardımlarda bulunuyoruz. 6 milyon vatandaşımızı aştı. Salgın dönemindeki kriterlerle muhtaçlık kriterlerimiz uymuyor. Fakat bu dönemde birçok dönemde birçok vatandaşımız dönemsel ihtiyaçta. Bu vatandaşlarımıza ulaşmak için bir form oluşturduk. Belli bir takım sorular sorduk. 10 milyonun üzerinde başvuru geldi. 10 milyon talebi hem SGK hem de İŞKUR'dan teyit ettik. Beyanın doğruluğunu teyit ettik.

ASDEP SONUÇLARI BU HAFTA AÇIKLANACAK

Kriterleri belirledik. Hanelerin hangilerinin dönemsel ihtiyaç anlamında ihtiyaçlarının olup olmadığına karar verdi. Süreç devam ediyor. Her hafta ödemelerimiz yapılıyor. Başvuruları değerlendiriyoruz. Sosyal medyada olan ihtiyaç sahipleri de taranıyor. Asdep sonuçlarını da bu arada haftaya açıklıyoruz.

2 MİLYAR 76 MİLYON YARDIM TOPLANDI

Sosyal yardımlarda gelen taleplere baktık ki ne dönemsel ihtiyacında olan muhtaçlıkta olmayan vatandaşlarımız da başvurmuş durumdalar. Başka bir vatandaşımızın sosyal yardım almasını geciktiren bir süreç. Biz Bize Yeteriz kampanyası çerçevesinde 2 milyar 76 milyon lira yardım toplandı. Aktarıldı. Yüzde 90'ı da dağıtıldı. 170 milyon kaynak kaldı.

MESAJLARA TEK TEK BAKIYORUZ

Ricada bulunayım. Sosyal medyadan bize başvuruda bulunuyor vatandaşımız. Biz ulaşmaya çalışıyoruz, DM'den bile dönüş alamıyoruz. Yüzde 50'sinden daha fazlasına ulaşamıyoruz, tek tek bakıyoruz onlara. Evde herhangi bir gelir varsa zaten biz sosyal yardımları ulaştıramıyoruz. Hane gelirinin asgari ücretin altında olması gerekiyor.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET HAKKINDA

Hem ülkemizde hem dünyada çok boyutlu sorun. Hem kültürel hem ekonomik birçok arka planı var. En önemli kırmızı çizgilerimizden bir tanesi. Sıfır toleransla amasız fakatsız devam etmekteyiz. Bizim bunun herhangi bir bakanlığın, kurumun değil, topluca bütün vatandaşlarımızın içinde olduğu bir seferberlikle hareket etmek gerekir. Dönüşüm esasında. Dünyada da 3 kadından biri hayatında fiziksel ve cinsel şiddete kalmış durumda. Türkiye'de de hemen hemen aynı. Şöyle bir algı yanlış. Türkiye daha kötü durumda demek yanlış. Ülkemizde şiddetin medyaya yansımasını tartışabiliriz. Dünya ortalaması altında bir seyirdeyiz. Milyonda öldürülen kadın sayısı ABD'de 22, Romanya'da 8, Türkiye'de 4'e kadar indi. Türkiye'de kadına yönelik şiddetin diğer ülkelerden fazla olduğunu söylemek yanlış bir bilgi. Rakamları uluslararası kıyas için belirtiyorum. Önemli olan şiddeti sıfıra indirmektir.

BASIN MENSUPLARI İÇİŞLERİ BAKANLIĞINI ESAS ALMALI

İçişleri Bakanlığı verilerini esas alıyoruz. Her kadın cinayeti bizim kadına yönelik şiddetteki kadın cinayeti değildir. Her intihar kadın cinayeti değildir. Her şüpheli ölüm de kadın cinayeti değildir. Bazı internet siteleri intiharları kadın cinayetlerine katıyorlar. Bu konuda dikkatli olmak lazım. Bazı STK'larımızın yayınladığı siteler var. İçişleri Bakanlığımız tespit ediyor. Biz o verileri esas alıyoruz. Basın mensuplarımıza önerim İçişleri Bakanlığımızı esas almasıdır.

Kadın ve çocuğun her durumda müdahiliz. Bize başvuru ulaştığında davaya müdahil oluyoruz. Erkeğin mağdur olduğu durumlarda da dahil oluyoruz. Biz hak temelli müdahil oluyoruz.

HAYVANLARA YÖNELİK ŞİDDET HAKKINDA

Öfke ile baş etme konusunda çeşitli çalışmalarımız var. Ben buna inanıyorum. Şiddet de bulaşıcı. Bizim daha çok iyi haberler yapmamız gerekiyor. Kültürümüzdeki merhamet duygusunu yaygınlaştırmamız gerekiyor. Şiddet haberi yayılırsa, o kadar ülkemizde şiddet var oluşuyor. İçişleri Bakanlığı bir tim kurdu. KADES'i de destekliyoruz. ALO 183'de bizim kadınlarımıza rehberlik ettiğimiz hat. Şiddet anında değil.

NETFLİX HAKKINDA

Çok yanlış bir afişle çocuklarımızı metalaştıran bir afişle Netflix bir dizi yayınını sokacağını ifade etti. Biz de RTÜK'e başvuru yaptık. Hem afiş, hem içeriği okuduğumuzda bizim kültürel kodlarımızla, geleneklerimizle, aile yapımızla uyuşmayan bir içerik içindeydi bu dizi. Biz başvuru yaptıktan sonra, bakanlık yetkililerimiz Netflix'le de görüştü. Bizim için önemli olduğunu da ifade ettik. RTÜK'te kaldırma kararını Netflix'e iletti. Bunun arkası gelir mi burada teyakkuzda olmamız lazım. Biz ne kadar bunları engellemeye çalışsak da toplumsal olarak bu arz-talep dengesinde, bu arzı da talebi de oluşturmamamız gerekiyor. Bazı yayınlar oluyor, Twitter'da çocuk istismarına yol açanlar oluyor. Vatandaşımız RT'lerek ve like'layarak daha fazla çocuğun görmesine neden oluyorlar. Bize ulaşabilecekleri yerler var. Bize direkt ulaşsınlar. Bunun için de bir Whatsapp hattı kurduk, sosyal medya timlerimiz kuruldu. Twitter'da yaymak yerine bize göndersinler, linki atsınlar biz müdahale etmeye çalışalım.

AYRINTILAR GELİYOR...

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Yasin 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakanım bu uygulamayı bitirin artık. Ben özel bir okulda çalışıyorum. Okul velilerden hak etmediği halde yüksek ücretler alıyor. Sizler ise okulların öğretmenlerin maaşlarını ödeyemiyor diye KÇÖ sistemini getirdiniz. Bütün özel okullar bunu bildiği için öğretmene maaş vermiyor. Kazanmıyor değiller. Öğretmeni muhtaç bırakıyorlar. Lütfen engel olun artık...
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  İyi ki zamanın da işsizlik sigortası fonu kurulmuş,İşten çıkan işçiler kriterleri yerine getiremediği için, alamadıkları işsizlik maaşlarından dolayı fonda müthiş para birikti.Devletimiz de şimdi bu parayı veriyor.İşçi ve işverenden kesilen para tekrar sahibine geri veriliyor.Kısa Çalışma ödeneği şu kadar para verdik, Ücretsiz izin desteği şu kadar para verdik, İşçinin kendi parası bu ,zaten onlar yatırdı bu parayı.
  Cevapla
 • Kahraman 1 yıl önce Şikayet Et
  Onuda vermiyorlar kardeşim kçö işsizlik fonu kriterlerine bende vevcut ben bunlardan faydalanamıyorum bu nasıl adalet.
  Cevapla
 • Kahraman 1 yıl önce Şikayet Et
  Yav yeter yeter yeter bitirdiniz bizi yav verdiginiz ücret 1170 tl ben bunun neresiyle geçineyim çıkarmayı serbest edin kendimize başka iş bulalım bittik yav yeter
  Cevapla
 • mesut 1 yıl önce Şikayet Et
  Olsun eksilse bile biz tamamlarım ülkenin tek süt vereni işçiler
  Cevapla
 • OSMANLI 1 yıl önce Şikayet Et
  kısa çalışma ödeneği uzatılıyor ama işçileri tam çalıştırıp kısa çalışma ödeneğini maaşına yazan firmalar var bunların önüne geçilmesi gerek işçiler şikayet edemiyor işten çıkartılmak korkusundan dolayı denetime gitseler bile minare çalan kılıfı hazırlamış durumda devletimiz kısa çalışma ödeneği alan firmalara iyi bi denetim yapması gerek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle