Akıncı TİHA müjdesi! Selçuk Bayraktar tarih verdi

Baykar tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA için Selçuk Bayraktar'dan müjdeli haber geldi. Bayraktar, 'üçüncü prototipini ve seri imalat ürünü AKINCI'yı üretiyoruz' açıklamasını yaparak AKINCI'nın 2021'de göklerde Türkiye için hizmete başlayacağını söyledi.

Akıncı TİHA müjdesi! Selçuk Bayraktar tarih verdi
Akıncı TİHA müjdesi! Selçuk Bayraktar tarih verdi
GİRİŞ 05.09.2020 09:44 GÜNCELLEME 05.09.2020 09:45
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde Baykar tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Bayraktar Akıncı TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), 2021 yılında göreve başlayacak. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, ''Akıncı inşallah 2021'de göreve başlayacak. İkinci prototipi bitti. Biz şu an üçüncü prototipini ve seri imalat ürünü olan Akıncı'yı üretiyoruz. Geliştirme faaliyetleri devam ediyor. Kalifikasyon ve test uçuşları da hali hazırda devam ediyor. İnşallah 2021'de teslimatı sonrası göreve başlaması mümkün olacaktır. Hedefimiz bu yönde'' dedi.  

Tuz Gölü'nde yapılan TEKNOFEST Roket Yarışması'nda incelemede bulunan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı ve Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Baykar tarafından yapılan Bayraktar Akıncı TİHA'nın 2021 yılında göreve başlayacağı müjdesini verdi. Bayraktar şunları söyledi:

''Akıncı inşallah 2021'de göreve başlayacak. İkinci prototipi bitti. Biz şu an üçüncü prototipini ve seri imalat ürünü olan Akıncı'yı üretiyoruz. Geliştirme faaliyetleri devam ediyor. Kalifikasyon ve test uçuşları da hali hazırda devam ediyor. İnşallah 2021'de teslimatı sonrası göreve başlaması mümkün olacaktır. Hedefimiz bu yönde.''

 

 KENDİ SINIFINDA HİÇBİR İNSANSIZ HAVA ARACINDA OLMAYAN ÖZELLİKLERE SAHİP 

Selçuk Bayraktar, Bayraktar Akıncı TİHA’nın kendi sınıfında hiçbir insansız hava aracında olmayan özelliklere sahip olduğunu belirtti. Bayraktar, ''Akıncı'ya kendi sınıfında neredeyse hiçbir insansız hava aracında olmayan özellikler bırakılacak. Bütün bunlar milli savunma sanayimizin ekosistemi sayesinde olacak. Bugün burada roket yarışmasını düzenleyen Roketsan, önemli mühimmatlarını füzesini geliştiriyor. TÜBİTAK SAGE farklı teknoloji sistemlerini geliştiriyor. Aselsan önündeki radarını yapıyor. Aslında bu da Teknofest gibi Akıncı da bir anlamda takım oyunu. Bütün alt sistemlerle birlikte o kabiliyetleri kazanacak. Bizim geliştirdiğimiz sistemler tümüyle otonom uçuş yönünde, yapay zeka bilgisayarları yönünde. Hava aracı, bir anlamda robot uçak.  Mühimmat sistemleri ve elektronik kart sistemleri milli savunma sanayimizin eserleridir.'' dedi. 

Selçuk Bayraktar ürettikleri İHA'ların ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde olduğunu hem Ege hem de Akdeniz'de görev yapmaya devam ettiğini kaydetti. 

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
Akıncı Tiha
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Türkiye 9 ay önce Şikayet Et
  Türkiye şuan radar köreltme sistemi var fransa gemisinin radarını körelttik.Abd yüzen üs gemisi refaket etti.Suriyede düşürülen rus uçaklarındada bu sistem var düşünsene 500 tane abd uçağı geldi radar kör edici sistemi aktif ettik hepsi yerde aklımızla hayal etmeyin heykelciler durmak yok betona ,koltuğa , hdpye devam topunuz gelin bidende dahil.
  Cevapla
 • murat 9 ay önce Şikayet Et
  daha hizli hareket etmeliyiz ozelikle su surecde cok hizli ivedi sekilde daha cok uretmeliyiz ve daha cok gelistirmeliyiz
  Cevapla
 • Atmaca 9 ay önce Şikayet Et
  Cehape de yapar iha ama heykelini
  Cevapla
 • Aytekin 9 ay önce Şikayet Et
  Ne diyecek uzak mesafelere atmak için yapay zeka dron füzeleri yapalım misal düşman 150km çıkarma yapiyoriçi dron dolu füze gitsin dronlari bıraksın çıkarma yapan bölgeyi darma duman etsin
  Cevapla
 • salih 9 ay önce Şikayet Et
  yapıldı rahat ol
  Cevapla
 • doctorwho 9 ay önce Şikayet Et
  E zaten Akıncı için öyle bir görev düşünülüyor.Yani yeni değil.Kaç zaman önce YouTube da videosu vardı...
  Cevapla
 • Muammer 9 ay önce Şikayet Et
  Maşallah , Allah yar ve yardımcınız olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle