Tarihi keşfin perde arkasındaki isim Bakan Albayrak! İlk iş Shell anlaşmasını iptal etmişti

Tüm Türkiye'nin nefeslerini tutup merakla beklediği müjdenin detayları belli oldu. Türkiye Karadeniz'de tarihin en büyük doğal gaz keşfini gerçekleştirdi. 320 milyar metreküp olarak keşfedilen doğal gazın 2023 yılında kullanıma sunulması planlanırken, ortaya çıkan tarihi başarının perde arkasında ise Bakan Berat Albayrak yer alıyor.

Tarihi keşfin perde arkasındaki isim Bakan Albayrak! İlk iş Shell anlaşmasını iptal etmişti
Tarihi keşfin perde arkasındaki isim Bakan Albayrak! İlk iş Shell anlaşmasını iptal etmişti
GİRİŞ 21.08.2020 16:35 GÜNCELLEME 21.08.2020 17:11
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde dile getirdiği müjdenin detaylarını bugün açıkladı.

 

Sondaj gemileri Karadeniz'de Türkiye tarihinin en büyük doğal gaz keşfini gerçekleştirdi. Tuna-1 kuyusunda başlatılan sondaj çalışmasında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervine ulaşıldı.

Türkiye'nin enerjide bağımlılığını azaltacak gelişme ülke genelinde büyük heyecana yol açarken uluslararası basında da geniş yer buldu.

 

 

Uzmanlar açık denizde keşfedilen doğal gazın karaya çıkarılıp işlenmesinin 2-3 yılı bulabileceğini keşfedilen enerjinin enflasyondan faize çok sayıda ekonomik göstergede de indirimlerin önünü açacağı belirtiliyor.

PERDE ARKASINDA BAKAN ALBAYRAK BULUNUYOR

Enerjide sessiz sedasız yapılan devrimin perde arkasında ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bulunuyor. İngiliz petrol şirketi Shell ile yapılan ortaklığın sonlandırması ile başlayan süreç Berat Albayrak'ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğu dönemde alınan Türkiye'nin ilk sondaj gemisiyle başka bir noktaya evrildi.

İLK ADIM 'FATİH' İLE ATILDI

Türkiye'nin ilk sondaj gemisine güçlü mirasın yaşatılması ve yeni dönemin başlatılması için Fatih ismi konulurken ilk sefer ise Akdeniz'e yapıldı. Yaz aylarında başlayan sondaj, 2 bin 600 metre derinliğinde gerçekleştirildi. Ardından Karadeniz'de de sondaj çalışmaları için adım atıldı ve ikinci gemi de TPAO'nun portföyüne katılmış oldu.

'Fatih'in ardından ikinci sondaj gemisi olan Yavuz da Kocaeli'nin Dilovası ilçesindeki limandan 20 Haziran 2019 tarihinde yola çıktı ve temmuz ayında da sondaj çalışmalarına başladı.

10 ÜLKE ARASINA GİRDİK

'Fatih' ve 'Yavuz' ile yürütülen derin sondaj çalışmalarına Kanuni, Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis isimli sismik gemiler de eşlik etti. Türkiye sondaj tarafında satın aldığı gemiler ve attığı adımlarla çok kısa süre içerisinde derin denizlerde sondaj yapabilme kabiliyetine sahip dünyadaki 10 ülke arasına girdi.

 

6 NİSAN 2017

MİLLİ ENERJİ VE MADEN POLİTİKASI TOPLANTISI

"Tarihimizdeki ilk defa inşallah bu yıl alımını gerçekleştireceğimiz arama sondaj gemisiyle yılda en az Karadeniz'de 2 tane Akdeniz'de 2 tane her yıl kuyu kazacağız"

 

9 HAZİRAN

TPAO BARBAROS HAYRETTİN PAŞA GEMİSİ ZİYARETİ

'Türkiye olarak biz artık büyük güçlü Türkiye diyorsak bu alanda da kendi mühendislerimiz gemilerimiz, arama sondaj platformlarımızla olmak zorundayız. İnşallah bunun bir neticesi noktasında da önemli adımlar atacağız'

9 TEMMUZ 2017

DÜNYA PETROL KONGRESİ

"Arama ve üretim faaliyetleri ekseninde denizlerimizde petrol ve doğalgaz faaliyetlerine odaklanmış bulunuyoruz. Akdeniz havzasında ve Karadeniz'de sismik araştırmalarımız yoğun bir biçimde devam ediyor"

28 TEMMUZ 2016

AKADEMİSYENLERLE İSTİŞARE TOPLANTISI

"İnşallah bu yılın son çeyreğinde envanterimize alacağımız kendi sondaj gemimizle kendi mühendislerimizle Türkiye olarak biz kendimiz yapacağız"

10 AĞUSTOS 2017

"Burada ciddi keşifler oluyorsa bizde kendi hukukumuza dayalı bölgelerde daha aktif olacağız"

8.TÜRKİYE ENERJİ ZİRVESİ

"Bu yıl bitmeden ilk derin sondajımızı yapacağız. Türkiye yeni dünya düzeninde çok farklı bir şekilde yol alıyor"

3 KASIM 2017

7. ULUSLARARASI DOĞALGAZ KONGRESİ

"Bu yıl bitmeden envanterimize katacağımız kendi sondaj gemimizle Akdeniz'de artık 2018'de kuyularımızı sondaj çalışmalarımızı son sürat devam ettirecek bir Türkiye Petrol'leri var"

20 KASIM 2017

2018 YILI BÜTÇESİ PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU

"Akdeniz ve Karadeniz'in her birinde ayrı ayrı sondaj çalışmaları yapmak suretiyle petrol ve doğalgaz aramacılığında aktif bir stratejiyi devreye alıyoruz"

4 ARALIK 2017

2018 YILI MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE KANUNU GÖRÜŞMELERİ

"Doğalgaz ve petrol arama çalışmalarımız kapsamında Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis gemileriyle hem Akdeniz hem de Karadeniz'de detaylı sismik aramaları yürütüyoruz. Tüm dünyaya buradan sesleniyorum sondaj ve petrol arama faaliyetleri noktasında Türkiye olarak, Türk bayrağının dalgalandığı gemilerimizle yelken açıp dolaşacağız"


31 ARALIK 2017

DEEPSEA METRO-2 ZİYARETİ

"Sektörünün en büyüğü en son teknolojiye sahip olan ülkemizin ilk yerli sondaj gemimizle 2018'e giriyoruz"

31 MAYIS 2018

FATİH SONDAJ GEMİSİNİ AKDENİZ'E UĞURLAMA TÖRENİ

"Teknolojik altyapı iş güvenliği ekipmanlarıyla dünyanın en üst klasmanındaki gemimizle denizlerdeki varlığımız artık özellikle Akdeniz ve Karadeniz'de daha fazla hissedilir olacak"

20 ŞUBAT 2019

"Bu süreç başladıysa yakındır neticeye ulaşmak. Ama bugün ama yarın. Doğru adımları doğru bir sistem içerisinde yerli ve milli duruşla bilimsel olarak da yol haritasıyla neticeye ulaşmak kaçınılmaz"

12 MAYIS 2019

"Ben buradan net söylüyorum. 2020 yılların Türkiye'sinde inşallah Türkiye Türkiye petrol ve gaz noktasında sevinçli ve mutlu haberler duyacak"

12 AĞUSTOS 2020

"Doğu Akdeniz'i birileri uluslararası şirketlere paylaştırırken biz napacağız oturacağız. Sonra ne olacak biz Akdeniz'e ayağımızı suya atamayacak olta atamayacak noktaya geleceğiz. Böyle bir şey olabilir mi?"

YORUMLAR 55
 • TRT World'e Destek 3 yıl önce Şikayet Et
  Bir yanda gece gündüz ülkesi için çalışan parti var, diğer yanda deprem felaketinden sonra tatile giden, sel felaketinden sonra tatile giden, üstüne üstlük hiç utanmadan sıkılmadan buna alışacaksınız diyen bir şovmen var.. Seçim sizin..
  Cevapla
 • Ali Güzel 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun işçi si den. Mühendisine sn Berat Albayrak bakanıma herkesten Allah razı olsun büyük bir başarı
  Cevapla
 • MiSaFiR 3 yıl önce Şikayet Et
  Ben SHELL'DEN akaryakıt ALMIYORUM !!! Ben SHELL'DEN akaryakıt ALMIYORUM !!! Ben SHELL'DEN akaryakıt ALMIYORUM !!! Ben SHELL'DEN akaryakıt ALMIYORUM !!! Ben SHELL'DEN akaryakıt ALMIYORUM !!! Ben SHELL'DEN akaryakıt ALMIYORUM !!! Ben SHELL'DEN akaryakıt ALMIYORUM !!!
  Cevapla
 • Yorgun Yorumcu 3 yıl önce Şikayet Et
  bakanın başarılı olabilmesi için sağlam bir ekip lazım, böyle bir basarı tek kişiyle imkânsız, ekibin hakkını yemeyin.
  Cevapla
 • Mimar sinan 3 yıl önce Şikayet Et
  Denizde de,Karada da, Petrol olduğuna İnanıyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle