Vatandaş isyan etti! Yasa umurlarında değil, hala para istiyorlar

Merkez Bankası bir bankanın şubelerine gönderilen para için ücret alınması işlemini kaldırmasına rağmen kimi bankaların bu kurala uymadığı ortaya çıktı. Bursa'da dernek başkanı, bankaların uyguladığı hukuksuzluğu yaptığı işlemle gözler önüne serdi.

Vatandaş isyan etti! Yasa umurlarında değil, hala para istiyorlar
Vatandaş isyan etti! Yasa umurlarında değil, hala para istiyorlar
GİRİŞ 04.08.2020 12:16 GÜNCELLEME 04.08.2020 12:16
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Finansal tüketicilere dair ücretleri BDDK belirliyordu. 7 Mart 2020 tarihi itibariyle bu yetki Merkez Bankasına devredildi. 31061 sayılı Resmi gazete yürürlüğe giren Merkez Bankası tebliğine göre, bir bankanın şubelerine gönderilen para için ücret alınması kaldırıldı. Nisandan hazirana kadar ATM'lerden bankadan aynı bankaya gönderilen havalelere ücret almayan bankalar, temmuz ayında kanunu delerek farklı bir uygulamaya gitti. Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, derneğin kirasını ödemek için ATM'ye gitti. Buradan aynı bankadan havale yapmak istedi, ama 1 lira 5 kuruş işlem ücreti çıktı. Bozuk para kabul etmeyen ATM'ye istenen kağıt parayı yatıran dernek başkanının göndermek istediği havale parası, ATM'de geri ödenecek bozuk para olmadığı için iade edildi. Bu işlemi bir kaç gün deneyen Sıtkı Yılmaz, işlem yapamayınca durumu banka görevlilerine bildirdi. Görevliler Yılmaz'ı içeride işlem yapmaya yönlendirdi. İçeride ise EFT işleminden en az 5 lira ücret talep edince işlemden vazgeçti.

 

 

Tebliğe rağmen bankaların hukuk tanımadığını ifade eden Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, "Tüketici olarak bankalardan bir işlem yapılırken, finansal tüketicilere ilişkin ücretleri BDDK belirliyordu. 7 Mart 2020 tarihi itibariyle bu yetki Merkez Bankasına devredildi. 31061 sayılı Resmi gazete yürürlüğe giren tebliğe göre, bir bankanın şubelerine gönderilen para için ücret alınmaması gerekir. 7 Mart 2020 tarihinden sonra Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında gönderdiğimiz dernek kirası için bizden herhangi bir ücret alınmadı. Temmuz ayında 1 lira 5 kuruş ATM'den yapacağımız havale için talep edildi. Biz bunun için ATM'ye para yerleştirdik. Ancak bu paranın üstünü veremeyeceği sebebiyle işlemimizi yapamadık. Bir banka üstünü veremeyeceği bir rakamı nasıl belirler, niçin üstünü veremez? Genel müdürlükten bozuk para istediklerini, gelmediğini, onun için işlem yapılamadığını söylediler. Ben bugün de geldim. 2 kez denedim, aynı işlemi yapamadım. ATM'den işlem yapamayınca bizi bankanın içine davet ediyorlar. İçeriden parayı EFT olarak göndermek durumunda kalıyorsun. EFT olarak gönderdiğin zaman en az 5 lira istiyorlar. Yine aynı tebliğe göre bankadan başka bir yere gönderdiğin zaman 1 lira ücret alınıyor. ATM'lerden bir bankanın hesabından başka bankanın hesabına para gönderildiğinde ücret alınması gerekirken, banka kendi şubeleri için de ücret talebinde bulunuyor. Bu uygulama yasal değil, bu keyfi bir uygulamadır. Bankalarla ilgili tüketicilerimizin uzun yıllardan beri süregelen hukukî mücadelesi var, bankalarla ilgili çok şey söyleyebilirim, ama söylemek istediğimi tek bir cümle var: Bankalar hukuk tanımıyor. Yasayı, yönetmeliği ve tebliği bir şekilde delerek haksız kazanç elde etmeye devam ediyorlar. Bunun mutlaka önünün alınması lazım" dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 19
 • Kkkgd 3 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'de en adi kurumlar bankalardir batarsınız inşallah.
  Cevapla
 • Fermantasyon 3 yıl önce Şikayet Et
  başta ziraat ve vakıf bankasını inceleyin devlet bankası diye maaşımızı almak için tercih ediyoruz ama bin pişmanız
  Cevapla
 • Türkmen Başı... 3 yıl önce Şikayet Et
  Bunun anlamı, ''biz almayın demek sorundayız ama siz yine bildiğinizi yapın''dır. Yemezler.
  Cevapla
 • mutlu 3 yıl önce Şikayet Et
  finans işlemi yapan kurumlar yasal olmayan her işlemin yasa dışı alınan kısmın 10 katını ücret alınan tarafın belirtilen iban hesabına 15 gün içinde yatırmak zorundadır. 3 ay gecikme durumunda 100 katına . 6 ay gecikmede 500 katını belirtilen iban hesabına yatırmaları. 1 sene sonunda hesaba para yatırılmamışsa 1.000 katının finans kurumunun yönetim kurulu ortakların her birinden ve şirketin üst yöneticisinden alınıp belirtilen iban hesabına yatırılması ve işlemin yapıldığı şubenin müdür, müdür yardımcılarından 100 kat meblağın hesaba yatırılması.
  Cevapla
 • Bozok 3 yıl önce Şikayet Et
  Devlet bankaları da alıyor hiç uğraşmayın mümkünse banka da para bekletmeyin paranızı bankalardan kurtarın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle